САД ќе примат 10.000 бегалци

3 копии

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, може да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа. Од избувнувањето на граѓанската војна во Сирија, пред четири години, САД досега прифатиле само околу 1.500 Сиријци, пренесоа американските медиуми. Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест изјави дека износот од околу четири милијарди долари, колку американската администрација обезбеди за агенциите за хуманитарна помош и за другите сродни организации, е најефикасниот начин САД да помогнат во разрешувањето на хуманитарната криза во Европа. Ернест додаде дека претседателот Обама одлучил дека прифатот на поголем број бегалци во САД ќе придонесе за подобра реакција на оваа земја кон кризата на Блискиот Исток, од каде десетици илјади лица бегаат од војната кон сигурноста на Европа.
| | веќе видена | слични

Од почетокот на воениот конфликт во Сирија пред 4 години, САД прифати само 1,500 Сиријци. Белата куќа соопшти дека ќе даде околу 4 милијарди долари за хуманитарните агенции за олеснување на бегалската криза во Европа, каде што десетици илјади луѓе од блискиот исток бараат заштита.
| | веќе видена | слични

САД ќе прифати најмалку 10.000 бегалци од Сирија наредната фискална година, која започнува во октомври, откако Европската унија го критикуваше Вашингтон дека не прави ништо за справувањето со кризата. Помалку од 1.500 сириски бегалци се сместија во САД, а Европа се соочува со десетици илјади кои бегаат од конфликтот во Блискиот исток. Одговорот на САД на сириската бегалска криза беше критикуван како недоволен од шефот на Интернационалниот спасувачки комитет, додека УНХЦР предложи САД да земат барем 17.000 бегалци на нивна територија. „Администрацијата активно разгледува спектар на пристапи со цел да биде пореспонзивна на глобалната бегалска криза. Таму спаѓа и давање на азил на бегалците“, вели Питер Боргард, портпарол на Националниот совет за безбедност на Белата куќа во понеделникот. Во 2014, САД прифатила само 132 сириски бегалци. Моменталната бегалска криза започна оваа пролет, кога десетици илјади лица го преминаа Средоземното Море во обид да стигнат на безбедно тло во Европа, бегајќи од војна и ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Барак Обама побарал земјата да прифати најмалку 10.000 сириски бегалци во следната година, објави “Ројтерс”. – Бројката го одразува значителното зголемување на ангажманот на САД за прифаќање на бегалците од земјата разорена од војната и осигурување на нивните животни потреби, соопштија од Белата куќа. Од почетокот на воениот конфликт во Сирија пред 4 години, САД прифати само 1,500 Сиријци. Белата куќа соопшти дека ќе даде околу 4 милијарди долари за хуманитарните агенции за олеснување на бегалската криза во Европа, каде што десетици илјади луѓе од Блискиот Исток бараат заштита.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама ѝ наложи на својата администрација да обезбеди услови САД да примат најмалку 10.000 сириски бегалци во текот на една година, објави во четвртокот Белата куќа. „САД веќе примија околу 1.500 бегалци во оваа фискална година, која завршува на крајот од септември, и (претседателот Барак) Обама побара од својот тим да ја зголеми таа бројка и да прими најмалку 10.000 бегалци во следната фискална година“, изјави портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест. Стејт департментот досега споменуваше бројка меѓу 5.000 и 8.000 луѓе, кои би биле згрижени во САД во фискалната 2016 година. Портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби, на редовната средба со новинарите во неделата не кажа ништо што би упатувало на тоа дека САД значително би го зголемиле бројот на мигранти коишто би ги примиле. Истакна само дека САД дале 4 милијарди долари хуманитарна помош за бегалците, како и ставот на американската администрација во врска со безбедноста. Американските власти, имено, како изговор наведуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД ќе примат 10.000 бегалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: