Кремљ: Русија е подготвена да посредува во преговори меѓу Северна Кореја и САД


2 копии

Кремљ соопшти денеска дека Русија е подготвена да ја изврши улогата на посредник меѓу Северна Кореја и САД во разговорите чија цел би била намалување на тензиите, доколку двете страни имаат желба Моска да ја преземе таа улога. - Подготвеноста на Русија да го трасира патот за деескалација е очевидна, изјави на прес-конференција портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера ги повика Вашингтон и Пјонгјанг да започнат преговори, нагласувајќи дека Русија е подготвена да посредува. Според тврдењата на јужнокорејските медиуми, Северна Кореја се подготвува за лансирање сателит во вселената, што според експертите има за цел натамошен развој на технологијата на балистички ракети, додека јужнокорејските власти во официјален документ прогнозираат дека Пјонгјанг следната година ќе побара преговори со САД за своето нуклеарно оружје. Советот за безбедност на ОН во петокот едногласно воведе нови санкции против Северна Кореја поради најновото тестирање на балистичка ракета, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јужна Кореја денеска соопшти дека се воспоставени првични контакти со Северна Кореја преку обновената прекугранична комуникациска линија. Јужнокорејското Министерство за национално обединување соопшти дека Сеул и Пјонгјанг имаат воспоставено врска преку комуникацискиот канал во пограничнотo село Панминчжон. Вработените прво проверуваат дали комуникациските линии работат добро. Државната телевизија на Северна Кореја претходно јави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун издал наредба одамна затворената „жешка линија“ со Јужна Кореја повторно да биде воспоставена. Каналот за комуникација има за цел да воспостави официјален дијалог за испраќање на севернокорејска делегација на Зимските олимписки игри, кои следниот месец ќе се одржат во Јужна Кореја. Претставник на претседателот во Сеул соопшти дека тоа е значаен напредок.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател повторно ја заостри реториката кон севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун. Откако Ким во новогодишниот говор со зборовите „атомското копче ми е постојано на дофат на раката на мојата работна маса“, упати закани до САД, Доналд Трамп на Твитер напиша: „Ве молам, дали некој од неговиот осиромашен и изгладнет режим ќе го информира дека и јас имам атомско копче, но многу поголемо и помоќно од неговото, а освен тоа, моето функционира!“ Во новогодишниот говор Ким Јинг Ун го повтори тврдењето според кое целокупната територија на САД е во акционен радиус на севернокорејското атомско оружје, што како што истакна, „не е празна закана, туку реалност“, пишува Дојче Веле. Related
| | веќе видена | слични
3 копии

- Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли се закани со заострување на режимот на санкции кон Северна Кореја, доколку земјата изврши уште една ракетна проба. - Слушнавме дека Северна Кореја планира нова ракетна проба. Се надеваме дека нема да дојде до тоа, изјави Хејли. САД веќе издејствуваа заострување на санкциите кон Северна Кореја, откако нејзината армија изврши неколку ракетни проби во 2017 година при што лансираше ракети кон Јапонија. Вашингтон изврши притисок и врз Кина, која ја обвини дека ги крши санкциите кон Северна Кореја и скришно и доставува нафта.
| | веќе видена | слични
5 копии

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун издаде наредба одамна затворената „жешка линија“ со Јужна Кореја повторно да биде воспставена, јави државната телевизија на Северна Кореја. Каналот за комуникација има за цел да воспостави официјален дијалог за испраќање на севернокорејска делегација на Зимските олимписки игри, кои следниот месец ќе се одржат во Јужна Кореја. Претставник на претседателот во Сеул соопшти дека тоа е значаен напредок.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател, откако севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун им се закани на САД со атомското копче, изјави дека неговото е поголемо и помоќно, пренесува Дојче веле . Американскиот претседател повторно ја заостри реториката кон севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун. Откако Ким во новогодишниот говор со зборовите „атомското копче ми е постојано на дофат на раката на мојата работна маса“, упати закани до САД, Доналд Трамп на Твитер напиша: „Ве молам, дали некој од неговиот осиромашен и изгладнет режим ќе го информира дека и јас имам атомско копче, но многу поголемо и помоќно од неговото, а освен тоа, моето функционира!“ North Korean Leader Kim Jong Un just stated that the “Nuclear Button is on his desk at all times.” Will someone from his depleted and food starved regime please inform him that I too have a Nuclear Button, but it is a much bigger & more powerful one than his, and my Button works! — Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 3, 2018 Во новогодишниот говор Ким Јинг Ун го повтори ...
| | веќе видена | слични

САД имаат многу поголемо и помоќно нуклеарно вооружување и функционира. Американскиот претседател со провокативна порака на Твитер одговори откако лидерот на Северна Кореја рече дека копчето за лансирање на нуклеарна бомба е на неговата маса во секое време. Ким Јонг Ун ги предупреди САД дека нуклеарните сили на Северна Кореја сега се комплетирани, додавајќи дека тоа не е закана, туку реалност. САД се на дострел на нашето нуклеарно вооружување, се закани севернокорејскиот претседател, нагласувајќи дека Америка никогаш не би можела да почне војна против Северна Кореја. Аналитичарите сметаат дека иако за сега нема реакција од Пјонгјанг, режимот на Ким Јонг Ун со воодушевување ќе ја дочека оваа реакција на Трамп, бидејќи со таквите пораки тој го третира севернокорејскиот лидер рамен на себе, што претставува своевидна победа. Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли пак се закани со заострување на режимот на санкции кон Северна Кореја, доколку земјата изврши уште една ракетна проба. САД веќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп возврати на новогодишната честитка на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, при што му порача дека и тој имал копче за нуклеарно оружје. „Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун соопшти дека копчето за нуклеарно оружје е на неговата маса во секое време. Дали некој од сиромашниот и изгладнет режим, го информирал дека и јас имам копче за нуклеарно оружје, многу поголемо и помоќно од неговото, а и моето копче работи“ напиша Трамп. Во новогодишниот емотивен говоро, емитуван на државната телевизија, Ким рече дека Северна Кореја постигна историски успех со пополнување на своите нуклеарни сили, наведувајќи дека тие имаат нуклеарно копче на својата маса. „САД би требало да знаат дека копчето за нуклеарно оружје е на мојата маса. Целите САД се во опсег на нашето нуклеарно оружје. САД никогаш не можат да започнат до војна против мене и нашата земја“ рече Ким.
| | веќе видена | слични
4 копии

Северна Кореја повторно ја отвори жешката телефонска линија со Јужна Кореја, речиси две години откако беше оневозможена по наредба на водачот Ким Јонг-Ун. Јужна Кореја потврди дека денеска добила повик од Северна Кореја во 15:30 часот по локално време (06:30 GMT). Лидерот на Северна Кореја претходно изјави дека е отворен за дијалог со Сеул и испраќање на тим на Зимските олимписки игри следниот месец. Двете држави не одржале разговори од високо ниво од декември 2015 година. Северна Кореја кратко време го прекина комуникацискиот канал, одбивајќи да одговори на повиците, според официјалните претставници на Јужна Кореја. Владин претставник соопшти дека двете земји ќе разговараат за практичните прашања околу предлогот за испраќање на севернокорејска делегација на Зимските игри во Пјонгчанг во февруари. “Ние ќе оствариме близок контакт со Јужна Кореја на искрен и верен начин”, цитираше официјалната новинска агенција Јонхап. Според информациите, земјите “ќе разговараат за прашања на работно ниво” за испраќање на ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, нареди да започнат разговори со Јужна Кореја преку специјална линија за комуникација во демилитаризираната зона на местото на Фумунџим, објави Ројтерс. Претходно, КНДР изрази подготвеност да започне разговори за прашањето за учеството на својот национален тим на претстојните Зимски олимписки игри во Јужна Кореја. Сеул ја поздрави оваа иницијатива на Пјонгјанг и предложи преговори на високо ниво во пограничната област Пхангманџонг. Според јужнокорејскиот предлог, овие преговори може да се одржат на 9-ти јануари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 364 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 404 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кремљ: Русија е подготвена да посредува во преговори меѓу Северна Кореја и САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: