Сноуден поднел барање за азил во Бразил

- Би сакал да живеам во Бразил, истакна Сноуден, кој моментно се наоѓа во Русија и чиј привремен азил истекува во август. Тој нагласи дека побарал азил во неколку земји, вклучувајќи го и Бразил, и очекува дека ќе му биде одобрен од хуманитарни причини, а не за да „понуди тајни документи од НСА на која било држава во замена за сигурно засолниште“. Поранешниот системски администратот во НСА минатата гоина објави голем број тајни документи, кои јасно покажаа дека американските разузнавачки служби прислушувале жители на повеќе земји, меѓу кои и на Бразил.
| | веќе видена | слични

Според статијата на „Шпигел“ која беше објавена изминатиов викенд, Агенцијата за национална безбедност на САД собирала масовно фотографии од интернет и други извори, за да ги провери со софтвер за препознавање на лицето. НСА планирала да ја насочи технологијата со цел откривање на субјекти кои подлежат под нејзин интерес низ целиот свет, пишува и Њујорк Тајмс, повикувајќи се на документи, предадени од Едвард Сноуден. Според документите, датирани од 2011 година, секој ден НСА собирала милиони фотографии. Околу 55.000 од нив биле со доволно добар квалитет за препознавање на лица. Според изјава на портпаролката на НСА, Агенцијата немала пристап до фотографии на американски државјани од возачки дозволи или пасоши. За користење на такви фотографии, тие требала да добијат дозвола од судот. Портпаролката сепак не прокоментар за тоа дали службата имала пристап до базата на податоци на американскиот Стејт департмент, во која се чуваат сликите од барањата за издавање визи, како и до фотографии од различни онлајн – ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американската Национална агенција за безбедност НСА собира милиони фотографии од луѓе преку меѓународната мрежа за надзор за да ги користи во програми за препознавање лица, откриваат новите тајни документи што ги обелодени најпознатиот и најбараниот светски доушник Едвард Сноуден. Според „Њујорк тајмс“ во текст кој го потпишува Лаура Поитрас, единствена новинарка која освен Глен Гринвалди имала увид во телеграмите на НСА, таа шпионска агенција користи фотографии од е-пошти, текстуални пораки, од социјалните мрежи, видеоконференции и други комуникации. НСА дневно може да пресретне милиони слики, од кои во просек 55.000 се доволно квалитетни за да се користат во современи програми за препознавање ликови. „Раша тудеј“ коментира дека овие нови откритија за начините на кои американската разузнавачка агенција собира податоци претставуваат уште еден чекор кон застрашувачкиот орвеловски ноќен кошмар. Последните откритија од колекцијата на документи на Сноуден со ознака строго доверливо докажуваат дека НСА не ја ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бразилскиот министер за надворешни работи Луис Алберто Фигуередо демантира дека поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден, поднел барање за азил до владата на Бразил. Сноуден, кој во моментов престојува во Русија каде што му е одобрен привремен азил, кој истекува во август, во интервју за бразилската ТВ-станица „Глобо“ изјави дека сака да живее во Бразил и дека официјално поднел барање за азил. Шефот на бразилската дипломатија, меѓутоа, изјави дека тоа не е точно. - Доколку стигне, барањето ќе биде разгледано, но такво нешто досега не е стигнато - рече министерот. Сноуден во интервјуто, емитувано во неделата, наведе дека формално побарал азил во неколку земји, вклучувајќи го и Бразил, и дека очекува тој да му биде доделен од хуманитарни причини, а не затоа што ќе понуди тајни документи на НСА во замена за сигурно засолниште. Поранешниот систем-администратор во НСА минатата година објави серија тајни документи што покажаа дека американските разузнавачки ...
| | веќе видена | слични

Популарните селфи фотографии станаа алатка за шпиунирање. Најпознатиот светски “доушник” Едвард Сноуден обелодени документи кои откриваат дека Националната агенција за безбедност на Америка (NSA), собира милиони селфи фотографии кои подоцна ги користи во програмите за препознавање лица. Овие “строго доверливи” документи докажуваат дека NSA на овој начин бара лица кои се потенцијални терористи и други можни непријатели на американската влада. Портпаролката на NSA Вејни Вајс одби да одговори на прашањето дали овие фотографии ги собирале преку Фејсбук и Инстаграм, што не би било тешко со оглед на тоа дека милиони луѓе доброволно поставуваат висококвалитетни селфи фотографии на социјалните мрежи. (Извор: ТАНЈУГ)
| | веќе видена | слични
18 копии

Поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Едвард Сноуден соопшти дека поднел барање за азил во Бразил и дека очекува тоа да биде прифатено од хуманитарни причини. - Би сакал да живеам во Бразил - истакна Сноуден, кој моментно се наоѓа во Русија, а азилот во оваа земја му истекува во август. Тој нагласи дека побарал азил во неколку земји, вклучувајќи го и Бразил, и очекува дека ќе му биде одобрен од хуманитарни причини, а не за да „понуди тајни документи од НСА на која било држава во замена за сигурно засолниште“. Поранешниот системски администратор во НСА минатата година објави голем број тајни документи, кои јасно покажаа дека американските разузнавачки служби прислушувале жители на повеќе земји, меѓу кои и на Бразил. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

„Би сакал да живеам во Бразил", рекол Сноуден, кој во моментов престојува во Русија, за бразилската телевизија „Глобо ТВ". Сноуден навел дека формално побарал азил во неколку земји, вклучувајќи го и Бразил, и истакнал дека очекува во Бразил да биде прифатено неговото барање но тоа да не е поради „тајните документи кои ги поседува за работата на НСА" во замена за сигурно прибежиште, пренесува агенцијата АФП. Поранешниот системски администратор на НСА минатата година објави низа тајни документи кои јасно покажале дека американските разузнавачки служби прислушкувале повеќе земји, вклучувајќи го и Бразил, што било причина бразилскиот претседател, Дилма Русеф, да ја откаже планираната посета на Вашингтон. Сноуден во моментов живее во Москва и ужива привремен азил во Русија кој истекува во август. Функционери на НСА соопштиле дека Сноуден имал пристап до околу 1,7 милиони тајни документи, но сепак не е јасно колку од нив успеал да земе од седиштето на Агенцијата која е сместена на Хаваи, додека работел како ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 463 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

„Сашо Мијалков повеќе не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не сме запознаени со деталите и причините за неговото приведување. Раководството на партијата подолго време нема ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сноуден поднел барање за азил во Бразил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: