Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија!


4 копии

Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија, откако на повидок е погазување на волјата на македонскиот народ и коалиција помеѓу ДУИ и СДСМ со целосното прифаќање на албанската платформа од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Лавина од реакции има и на социјалните мрежи, каде атмосферата е зовриена после откривањето на содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии. Граѓаните се бесни и бараат одговорност и реакција на обидите да се воведе двојазичност во Македонија, посебно со договор аминуван од партија која ја нема поддршката од мнозинството граѓани во Македонија. Албанците на социјалните мрежи се фалат дека со тоа ќе се чекор поблиску до Голема Албанија.
| | веќе видена | слични

Десетици патриотски организации, како што самите се нарекуваат, граѓански иницијативи и интелектуалци се мобилизираат против, како што нагласуваат, федерализацијата на Македонија. Лавина од реакции има и на социјалните мрежи, каде што атмосферата е зовриена по откривањето на дел содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии. Дел од пораките се дека нема да се дозволат двојазични банкноти, воведување на албанскиот јазик како рамноправен јазик на целата територија на Македонија, кршење на Уставот, уривање на суверенитетот на Македонија. Објавувајќи повеќејазична банкнота од Федеративна Југославија, професорката Ванковска навестува кон што води прифаќањето парите да бидат испишани и на албански јазик. „Потсетување како изгледаа повеќејазичните банкноти во една бивша федерација! Сега размислете што ќе значат двојазични банкноти во унитарна Македонија“. За вчера попладне македонското патриотско здружение „Тврдокорни“ најави протести во Скопје. Дел од медиумите, пак, претходно објавија и дека ВМРО-ДПМНЕ и ...
| | веќе видена | слични

Професорката Виолета Ачковска на својот Фејсбук напиша: -Има моменти во животот кога ништо не е поважно од големата идеја- ТАТКОВИНАТА! Да не бидеме колнати и проколнати зошто сме ја изгубиле државата заради малодушност и неслога. Доста беше, доста со лакрдии, ајде сите на улица, напиша на својот фејсбук статус Богдан Илиевски... -Повторно на дело е несфатливата мегаломанија на албанските етнички партии. Откако го стокмија своето елече во република македонија, сега е на ред да го стокмат елечето и на Македонците, потенцира професорот Цуцуловски. Десетици патриотски организации, бројни интелектуалци и граѓански иницијативи  се мобилизираат,  по испливувањето на површина на детали од предлог Законот на ДУИ за употребата на Албанскиот јазик. Во синоќешното издание на Топ Тема на Телма, Универзитетскиот професор Љубомир Фрчковски со став дека мултиетничката демократија е скапа работа. Потврда дека со овој предлог Закон аминуван од сдсм, кој предвидува националната валута да биде двојазична, стигна од портпаролот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопските улици се преплавени со графитите кои се појавија како знак на револт за објавените детали од договорот меѓу СДСМ и албанските партии…„Со штитот или на него! За Македонија“, „Револверот и Камата“, „Унитарна Македонија“ . Неизбежни се и лавината од реакции и на социјалните мрежи. -Има моменти во животот кога ништо не е поважно од големата идеја- ТАТКОВИНАТА! Да се сплотиме во име на нашите поколенија кои треба да ја запишат нашата храброст и борба за нивниот дом. Да не бидеме колнати и проколнати зошто сме ја изгубиле државата заради малодушност и неслога. МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА, пишува професорката Виолета Ачковска. Професорот Љубомир Цуцуловски прогнозира дека откако албанските партии се изборија слободно да се користат со знамето, химната и државниот грб на Албанија, сега ќе избираат како ќе изгледаат знамето, грбот и химната и на Македонија. Од патриотските организации и граѓанските иницијативи ги цитираат македонските револуционери Методија Андонов Ченто и Гоце Делчев, истакнувајќи дека ова што ни се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Има моменти во животот кога ништо не е поважно од големата идеја- ТАТКОВИНАТА! Да се сплотиме во име на нашите поколенија кои треба да ја запишат нашата храброст и борба за нивниот дом. Да не бидеме колнати и проколнати зошто сме ја изгубиле државата Има моменти во животот кога ништо не е поважно од големата идеја- ТАТКОВИНАТА! Да се сплотиме во име на нашите поколенија кои треба да ја запишат нашата храброст и борба за нивниот дом. Да не бидеме колнати и проколнати зошто сме ја изгубиле државата заради малодушност и неслога. Македонија нè повикува повторно. Тогаш кога истите Вие со последната капка пот се боревте да го блокирате формирањето на независна и суверена Македонија денес по 26 години се подготвувате сето стекнато да го распродадете…Зошто? Од каде ви е таа толкава омраза кон Македонија…Ве предупредувам…Не играјте си со оган ќе изгорите. Ние Македонците по род и крв ви даваме на знаење дека само преку нас мртви ќе можете да тргувате со Македонија Ова се само дел од пораките на многуте ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Голем број интелектуалци и професори преку социјалните мрежи порачуваат дека е доста од обидите за продажба и тргување со Македонија. Предупредуваат никој да не си игра со оган, бидејќи ќе се „изгорат“. Додаваат дека искрата е запалена и дека Македонците застануваат во одбрана на својата татковина, нема да дозволат пазарења со државата. – Има моменти во животот кога ништо не е поважно од големата идеја – ТАТКОВИНАТА! Да се сплотиме во име на нашите поколенија кои треба да ја запишат нашата храброст и борба за нивниот дом. Да не бидеме колнати и проколнати зошто сме ја изгубиле државата заради малодушност и неслога. МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА, пишува професорката Виолета Ачковска. – На телефон со политички активен човек од голема европска држава, мој пријател и пријател на Македонија, и ми вика, а замисли пред само две години бевте скоцкана, средена земја, без никакви проблеми….Е замисли де, пишува Цветин Чилиманов. – Македонија нè повикува повторно. Тогаш кога истите Вие со последната капка пот се боревте да го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија е на нозе. Десетици патриотски организации и граѓански иницијатици, бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија. Најавена е масовност на Маршот во Скопје што го организира патриотската организација „Тврдокорни“. Граѓаните се свесни за штетноста од погубниот договор меѓу СДСМ и ДУИ, за федерализацијата која следува од прифаќањето на албанската платформа и дека Зоран Заев е подготвен да гази врз трупови за да дојде на власт. Гневните Македонци не се двоумат – нема да дозволат двојазични банкноти, воведување на албанскиот јазик како рамноправен јазик на целата територија на Македонија, кршење на Уставот, уривање на суверинитетот на Македонија. „Секој молк или одговор кој нема да е во склад со македонскиот Устав и законите ќе биде мотив повеќе здружението преку протести да ги повика виновниците на одговорност кои нема да бидат од церемонијален карактер и низ разни облици на побуна секојдневно ќе се вршат легитимни притисоци додека не се повлечат штетните одлуки“, се вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако на повидок е федерализација на Македонија и прегазување на волјата на македонскиот народ и коалиција помеѓу ДУИ и СДСМ со целосното прифаќање на албанската платформа од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, низ Скопје се појавија и бројни графити со натписи за одбрана на Македонија. Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија, а веќе денес осамнаа и графити кои се појавија низ скопските улици, еве дел од нив: „Со штитот или на него! За македонија“, „Револверот и Камата“, „Унитарна Македонија“ и сл. Лавина од реакции исто така има и на социјалните мрежи, каде атмосферата е зовриена после откривањето на содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии. извор:курир
| | веќе видена | слични

Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија, а веќе денес осамнаа и графити кои се појавија низ скопските улици, еве дел од нив: „Со штитот или на него! За македонија“, „Револверот и Камата“, „Унитарна Македонија“ и сл. Лавина од реакции исто така има и на социјалните мрежи, каде атмосферата е зовриена после откривањето на содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лавина од реакции има и на социјалните мрежи, каде атмосферата е зовриена после откривањето на содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии. Граѓаните се бесни и бараат одговорност и реакција на обидите да се воведе двојазичност во Македонија, посебно со договор аминуван од партија која ја нема поддршката од мнозинството граѓани во Македонија. Албанците на социјалните мрежи се фалат дека со тоа ќе се чекор поблиску до Голема Албанија.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Специјалниот обвинител Роберт Мaлер заклучил дека претседателот Доналд Трамп и неговата кампања не заговарале со Русија за влијание врз претседателските ...
сите 113 | | | веќе видена

Направете погача по стар рецепт. 3 јајца 150 гр. сирење 1 лажиче сол 200 мл. кисело млеко 1 прашок за пециво 250 гр. брашно Се става брашното во сад со сол и ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: