Продолжува судењето на Латас за затајување данок


4 копии

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство.Во „Тотал“ обвинет е новинарот Драган Павловиќ-Латас, за затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал“ маркетинг” ДООЕЛ, „ „Тотал“медија центар” и „Медијамакс” и 63.032 евра како физичко лице.По неколку одложувања поради здравствени и семејни причини на Драган Павловиќ-Латас, судењето за случајот започна на 14 мај.Преземено од: Фокус
| | веќе видена | слични
21 копии

Во кривичниот суд денеска ќе се одржи рочиште за случајот „Тарифа“ на СЈО во кој се обвинети поранешниот генерален директор на АД ЕЛЕМ, Дејан Бошковски и уште две лица. Тие се обвинети за незаконска набавка на софтвер за потребите на компанијата во вредност од околу 4 милиони евра. Обвинетите со неизвршување службена должност овозможиле правното лице „ЕРП Систем“ да се квалификува во втората фаза на јавната набавка иако немало доставено комплетна документација. Сите обвинети се изјаснија дека не се чувтвуваат виновни. „Во ниту еден момент не сум направил штета. Збунет сум од СЈО и од обвинението. Создадена погрешна слика“, изјави поранешниот директор на АД ЕЛЕМ на едно од минатите рочишта.
| | веќе видена | слични

Станува збор за обвинение за противзаконска набавка на софтверски систем за потребите на државната компанија „Електрани на Македонија“ вреден околу четири милиони евра. Според обвинението на СЈО, обвинетите ја злоупотребиле службената положба и овластување во постапка за јавна набавка на софтвер – „ЕРП Систем“. Обвинетите со неизвршување на службената должност овозможиле правното лице – конзорциум, кое подоцна го добило тендерот да се квалификува во втората фаза на преговарање при јавната набавка, иако немало доставено комплетна документација. /МИА
| | веќе видена | слични

Општина Битола ја презела обврската за надмирување на плаќањето за превоз за учениците од училиштето, вака сведочеше првиот од четири сведоци, поранешниот директор на основното училиште „Даме Груев“, во судница за „Транспортер“. Сведокот, кој повеќе пати беше опоменат од судот поради неговата брзоплетост, исто така рече биле задоволни од услугите за превозот. „Ние не го подмирувавме тој трошок, а бевме задоволни од услугите за превозот на учениците. Ова училиште нема никаква претрпено штета“. - Слични ставови изнесоа и другите тројца сведоци. Талевски е обвинет дека заедно со секрeтарот на општината, превозници и директори на училишта злоупотребиле околу 30.000 евра при организирањето на превозот на ученици. Судењето за овој случај на СЈО, расправата се води од почеток поради промена на судечкиот совет. И покрај тоа што за денес беше закажано и рочиште за „Тотал“, обвинетиот главен уредник на Сител, не се појави во судница. Одбраната требаше да даде воведни зборови. На минатото рочиште судот одлучи 40 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 поднел жалба за притворот кој му го определи судот за предметот „Тенк“, со кој беше осуден на 6.5 години затвор. Жалбата треба да ја разгледа советот и да донесе решение. Тој е осуден и на деветгодишна затворска казна за незаконска набавка на 300 полициски возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година. Поповски треба и да ја надомести штетата од приближно половина милион евра и судските трошоци. Судијката рече дека Поповски бил свесен дека со неговото постапување може да настапи штетна последица и дека бил должен да се грижи за финансиите на МВР, кои всушност се пари на даночните обврзници. Поповски претходно се изјасни дека не е виновен и дека очекува ослободителна пресуда. Тој е осуден за злоупотреба на службената положба и овластување.
| | веќе видена | слични

Поранешниот помошник-министер во МВР, одговорен за за јавни набавки, Ѓоко Поповски, поднесе жалба на одредениот притвор, откако беше осуден на 9 годишна казна затвор за набавката на 300 возила за полицијата. Жалбата сега треба да ја разгледува Кривичниот суд во скопска единица. Инаку Поповски беше однесен во истражниот затвор Шутка минатата среда или веднаш откако ја слушна пресудата. Притвор за него побара СЈО со објаснување дека може да побегне. Дополнително Поповски во „Триста“ треба да врати речиси половина милион евра. Инаку тој е осуден на 6 години и шест месеци и за набавката на блиндираниот мерцедес.
| | веќе видена | слични
10 копии

По барање на одбраната, денеска во скопскиот Кривичен суд беше одложен предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Тотал“ е осомничен новинарот Драган Павловиќ - Латас за затајување данок. На обвинителна клупа денеска се обвинетите во предметот на СЈО „Ѕранспортер“, поранешниот битолски градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица кои се товарат за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола.
| | веќе видена | слични
5 копии

На барање на адвокатите на новинарот и уредник Драган Павловиќ Латас, поради лични и семејни причини денеска повторно беше одложено судското рочиште за предметот „Тотал“. Никако да почне главната расправа во овој случај, во кој Латас е обвинет, поради затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал маркетинг“ ДООЕЛ, „Тотал“медија центар” и „Медијамакс” и 63.032 евра како физичко лице. По неколку одложувања поради здравствени и семејни причини на Драган Павловиќ-Латас, судењето за случајот започна на 14 мај.
| | веќе видена | слични

Во „Тотал“ е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок. Според обвинението на СЈО, осомничениот давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правните лица затаил данок во износ од 7.466.981 денар или 121.414 евра, а лично физичкото лице затаило 3.876.471 денар или 63.032 евра. /МИА
| | веќе видена | слични

По барање на одбраната, Основниот суд Скопје 1 го одложи судењето за случајот „Тотал“ во кој осомничен е новинарот и уредник на Телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас. СЈО го гони Павловиќ-Латас за даночно затајување. Според обвинението на СЈО, осомничениот давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правните лица затаил данок во износ од 7.466.981 денар или 121.414 евра, а лично физичкото лице затаило 3.876.471 денар или 63.032 евра.
| | веќе видена | слични

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжува судењето на Латас за затајување данок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: