Манчини: „Го потценив Евертон“

Роберто Манчини, менаџерот на Манчестер Сити ја превзема вината за поразот од 1-0 кој неговиот тим го претрпе на гостувањето кај Евертон, признавајќи дека ја потценил екипата на Дејвид Мојс. Мечот беше во прекин околу 5. минути откако еден навивач се врза со лисици за стативата од голот на Џо Харт, како протест против нискобуџетната авиокомпанија РајанЕр Сити беше поразен со голот кој во второто полувреме го постигна Дарон Гибсон, додека Манчестер Јунајтед, неговиот порнешен тим, дома го совладе Стоук со 2-0 и така се изедначи на врвот на табелата со градскиот ривал. Сепак, гол разликата од +6 го одржува Сити на првото место. „Направив грешки, признавам. Понекогаш е можно да се направат грешки. Мислев дека ќе биде многу полесно против Евертон, кои играа без 3-4 стандардни првотимци. Ние не се подготвивме како што треба,а тоа е моја грешка“ – истакнал Италијанецот. “Сепак, овов пораз и не е толку важен. Остануваат уште 15 натпревари и имаме време да ја освоиме титулата. Вечерва сите фудбалери одиграа добро, ...
| | веќе видена | слични

Избраниците на Арсен Венгер одиграа без голови на гостувањето во Болтон Фаворитската улога во вонредното 23. коло од англиската Премиер лига не беше оправдана ни од фудбалерите на Арсенал, кои одиграа под очекуваното ниво и на крајот мораа да се задоволат со само еден бод во Болтон (0:0). - Нормално дека има уште многу натпревари за играње, но мора веднаш да ставиме крај на лошиот период. Веруваме во нашите квалитети, има напредок во нашата игра, секој следен натпревар за нас е како да играме во некое финале. Најважно од се е сега да немаме проблеми со повредите за следниот период, играме и во првенство и во ФА Куп и во Лигата на шампиони, изјави менаџерот на "топчиите", Арсен Венгер. Затоа пак Њукасл без проблеми се врати со три бода од гостувањето во Блекбурн. - Само со ваква игра можеме да држиме чекор со клубовите кои имаат амбиција следната сезона да бидат дел од ЛШ. Ќе бидеме уште поопасни кога на располагање пак ќе ги имаме и услугите на Џемба Ба. Овој тим не заслужува да биде на дното од табелата, ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион Манчестер јунајтед се израмни според бројот на бодовите на врвот на табелата со градскиот ривал Сити, по мечевите од 23. коло на англиската фудбалска Премиер-лига, одиграни во вторникот. „Бебињата“ славеа со 2-0 над Стоук на „Олд трафорд“, додека „граѓаните“ ја загубија предноста од три бода по поразот од Евертон со 0-1 на гости Сити, кој уште е лидер благодарение на подобрата гол-разлика, освои петбода на последните шест гостувања, на кои постигна само три гола, за разлика од првите шест, од кои замина со 16 бода и со 23 дадени погодоци.
| | веќе видена | слични

Комплетирано е 23-то коло во англиската Премиер лига, по кое ривалите од Манчестер, Сити и Јунајтед, со по 54 бода се израмнети на врвот од табелата. Изненадувањето го направи Болтон, кој на домашен терен одигра 0:0 со фаворитот Арсенал. Во ова коло без победник завршија и пресметките на екипите кои доаѓаат од Лондон, односно Бирмингем. Астон Вила и КПР одиграа 2:2. а Фулам ги подели бодовите со ВБА играјќи 1:1. Сандерленд, од доаѓањето на Мартин О`Нил игра одлично, а најнова жртва на „црните мачки“ е Норич, која загуби со 3:0. Значајна гостинска победа која го остави во горниот дел на табелата запиша Њукасл во Блекбурн. Стрелци за „страчките“, во победата од 0:2 беа Дан (автогол) и Чои. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
3 копии

Со натпреварите одиграни синоќа беше комплетирано 23.коло од Премиер лигата. Од фаворитите Арсенал освои само бод на гостувањето кај Болтон и сега е во серија од четири натпревари без победа и падна на седмото место на табелата. На другите натпревари од ова коло беа постигнати следниве резултати: Астон Вила – Квинс Парк Ренџерс 2:2, Сандерленд – Норвич 3:0, Фулам – ВБА 1:1, Блекбурн – Њукасл 0:2. Во вторникот: Свонси – Челзи 1:1, Тотенхем – Виган 3:1, Вулверхемптон – Ливерпул 0:3, Манчестер Јунајтед – Стоук 2:0 и Евертон – Манчестер Сити 1:0. Табела: Манчестер Сити 54 бодови, Манчестер Јунајтед 54, Тотенхем 49, Челзи 42, Њукасл 39, Ливерпул 38, Арсенал 37,...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Арсенал ремизираа без голови на гостувањето против Болтон во мечот од 23. коло во Премиерлигата, продолжувајќи ја серијата на четири меча без победа, по што паднаа на 7. место на табелата. Синоќа убедлива победа пред своите фанови извојува Сандерленд против Норич (3-0), додека Њукасл нагости со 2-0 го совлада Блекбурн. Резултати (23. коло): Болтон – Арсенал 0-0, Астон Вила – КПР 2-2, Сандерленд – Норич 3-0, Фулам – ВБА 1-1, Блекбурн – Њукасл 0-2, Свонси – Челзи 1-1, Тотенхем – Виган 3-1, Вулверхемптон – Ливерпул 0-3, Манчестер ј. – Стоук 2-0, Евертон – Манчестер с. 1-0. Табела: Сити и Јунајтед по 54, Тотенхем 49, Челзи 42, Њукасл 39, Ливерпул 38, Арсенал 37, Сандерленд и Стоук по 30, Евертон и Норич по 29, Астон Вила 28, Фулам и Свонси по 27, ВБА 26, КПР 21, Болтон 20, Блекбурн и Вулверхемптон по 18, Виган 15.
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсенал со победа ќе ја вратеше петтата позиција на која синоќа се искачи Ливерпул, но Топџиите не успеаа ги освојат трите бода на гостувањето кај Болтон, натпреварот заврши 0-0. Тоа го искористи Њукасл кој со триумф од 2-0 на гостувањето кај Блекбурн се искачи на петтото место потиснувајќи го Арсенал дури на седмата позиција. Во 12. минута Ричард Дан си постигна автогол, а Обертан во судиското продолжение ја завери победата на Њукасл. Џибрил Сисе имаше деби со гол за Квинс Парк Ренџерс кои одиграа 2-2 на гостувањето кај Астон Вила. Сисе во 12. минута го отвори резултатот, а на 2-0 зголеми Ворнок со автогол. Но, гостите го прокоцкаа водството - во 45. минута Бент намали на 2-1, а на десет минути пред крајот Нзогбија ги постави конечните 2-2. Сандерленд убедливо со 3-0 го победи Норич. Кембел во 21. минута донесе водство за Црните Мачки, а Сесињон седум минути подоцна зголеми на 2-0. Третот гол беше автогол на Ајала во 54. минута. Фулам и ВБА одиграа без победник 1-1. Клинт Демпси повторно беше стрелец, ...
| | веќе видена | слични

Њукасл го совлада Блекбурн како гостин со 2-0 и се доближи само на три бода од Челси на четвртата позиција , место кое води во Лигата на Шампиони. Четврти меч во низа Арсенал не се радува на победа откако ремизира 0-0 кај Болтон по што паднаа на седмата позција на премиерлигашката табела. szólj hozzá: Blackburn Newcastle 0:2 HIGHLI Резултати : Астон Вила - КПР 2-2, Сандерленд - Норич 3-0, Болтон - Арсенал 0-0, Блекбурн - Њукасл 0-2, Фулам - Вба 1-1. Ohridnews
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед максимално го искористија киксот на Сити на гостувањето кај Евертон за да се израмнат на врвот Првите пет натпревари од вонредното 23. коло во англиската Премиер лига поминаа во знакот на новиот кикс на лидерот на табелата, Манчестер Сити, на гостувањето кај Евертон (1:0). Веднаш по натпреварот, кој заврши со минимална, но заслужена победа на "карамелите", менаџерот на најбогатиот клуб на Островот, Роберто Манчини, собра храброст да изјави дека е највиновен за неочекуваниот пораз. - Многу лош ден за мене. Не заслуживме да загубиме, но мислам дека направив неколку големи грешки. Не ги подготвив добро моите фудбалери, го потценив противникот, бев убеден дека ќе немаме некои посериозни проблеми на ова гостување. Никогаш не е лесно на "Гудисон Парк". Не трениравме како што треба во последните три-четири дена. Декември и јануари беа тешки месеци за нас, загубивме неколку играчи поради повреди, изјави италијанскиот стручњак. Спротивно на својот градски ривал и најсериозен ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот стручњак вели дека направил грешка на последните неколку тренинзи со екипата Иако беше подобар во текот на целиот натпревар Манчестер сити загуби на гостувањето кај Евертон со 0:1, со што дозволи бодовно да се израмни со градскиот ривал Манчестер јунајтед, кој славеше на свој терен над Стоук со 2:0. Победничкиот гол за Евертон падна во 60. минута кога Донован фино прифати една топка на работ од шеснаесетникот и го послужи Гибсон, кој не се мислеше долго и со силен удар го матираше Џое Харт. И по тој погодок топката многу повеќе беше во нозете на Сити, кој имаше неколку шанси, а најатрактивен беше потегот на Насри во првиот дел кога ја „уби“ стативата. „Ова веројатно е моја грешка, бидејќи не бевме добро подготвени за овој натпревар. Пред овој меч мислев дека ќе биде полесно, но никогаш не е лесно. Направив и некои грешки на последните тренинзи. Евертон на свој терен е многу силен тим. Секогаш кога играле против нас биле одлични“, изјави тренерот на Сити Роберто Манчини, кој не можеше да смета ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Манчини: „Го потценив Евертон“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: