Вардар и Барселона ќе играат во терминот од 18 часот

Полуфиналниот натпревар од ракометната Лига на шампионите меѓу Вардар и Барселона што ќе се игра на 3. јуни во "Ланксес Арена" во Келн ќе почне во 18 часот. Во првото полуфинале од 15:15 часот ќе играат Веспрем - ПСЖ. По извлекувањето на полуфиналните двојки Европската ракометна федерација (ЕХФ) заедно со организаторот и носителите на ТВ правта ги одредуваат термините за полуфиналните дуели. Во недела на 4. јуни во терминот од 15:15 часот ќе играат поразените од саботните натпревари во "малото финале", додека натпреварот за шампионскиот пехар се игра во недела (4.јуни) со почеток од 18 часот -Барселона е силен ривал, беше прва во групата, има одлични голмани и поседува квалитет на сите делови од тимот. Тоа ќе биде интересен натпревар, тежок натпревар, но ние сигурно ќе се подготвиме како што треба. Ако играме како против Фленсбург, верувам дека играчите сега ја имаат и потребната самодоверба, можеме да стигнеме до финалето, изјави веднаш по дознавањето на противникот тренерот на Вардар, Раул Гонзалес.
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб Вардар ја освои јубилејната 10-та титула во македонскиот шампионат, иако до крајот на првенството останаа уште четири кола.Вардар со убедливиот триумф од 6-0 дома против Македонија ЃП направи недостижна предност во однос на второпласираната Шкендија од 13 бода, со што си ја завери и третата последователна титула, а петта во последните шест сезони. Само Работнички во сезоната 2013/2014 успеа да ја прекине оваа низа. Вардар ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите (ЛШ).- Ова е фантастичен успех, за нас очекуван, но сигурно не лесно остварен. Уште отсега сме насочени кон настапите во квалификациите за ЛШ, за каде, пак, очекуваме и некои засилувања, затоа што се работи за многу посилна конкуренција. По крајот на шампионатот и по кратка пауза од 10 јуни почнуваме со подготовки во Скопје, а по неколку дена заминуваме во Австрија, каде што се планирани подготовки и неколку контролни дуели. На 19 јуни ќе биде извлекувањето на двојките во ЛШ што со нетрпение го очекуваме. Вардар сака и ...
| | веќе видена | слични

Ново Лисиче Вардар и Шампион Вардар се шампионите во генерациите 2004/05 и 2002/03 во женска категорија во втората сезона од Вардар Јуниор лигата, која е во организација на Ракометната академија Вардар. Најдобрите тимови во двете генерации викендов ги одиграа двата Ф4 турнира во СЦ „Јане Сандански" во Скопје. Одиграните полуфиналиња ветија неизвесни финални мечови, кои беа набиени со емоции и жештина да се победи противникот. На крајот не изостанаа солзите, радоснички за победниците и оние поради силна тага од претрпениот пораз. Ново Лисиче Вардар во полуфиналето во генерацијата 2004/2005 во женска категорија се спротивставија на врсничките од Кастратовиќ Вардар. Девојките од двата тима покажаа добра игра, но подобри беа Ново Лисиче Вардар и победија со 15:7 (8:5). Во финалето за златниот пехар се бореа со екипата на Кале Вардар, која во полуфиналниот натпревар триумираше против девојките од Општина Кисела Вода Вардар 1 со 16:9 (9:3). Ново Лисиче Вардар ги победи врсничките од Кале Вардар со 13:12 (6:5) и го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Младинската екипа на Вардар ја продолжува битката за шампионската титула во Супер Лигата. Во рамките од 19. коло „црвено-црните“ со девет дадени гола го совладаа тимот на Металург. На крајот резултатот гласеше 9:2, а три гола за нашата екипа постигна Александар Трајчевски. Два гола постигнаа Ердон Даци и Есмин Личина, потоа по еден Најдоски и Серафимов. Кадетите, пак, беа поразени од својот противник со 0:2. Иако после првиот дел беше без голови, со два гола во вториот дел „металурзите“ успеаја да ги освојат трите бода. Двете пионерски екипи на Вардар играа натпреври во рамките од 19-то коло во Супер Лигата. И двата тима на „црвено-црните“ остварија победи. Вардаровите пионери со голот на Реџепи во 26. минута успеаја да триумфираат над Металург и дојдоа до 12-та победа во шампионатот. Помлади пионери беа далеку поубедливи во интересен натпревар. Најпрво Металург поведе со 1:0, а потоа Вардар дојде до пресврт. Противникот стигна до 2:2, за Вардар да се одлепи со три гола и да дојде до 2:5. На крајот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Екипата на Вардар го освои сребрениот медал на завршниот турнир од Лигата на шампионите, откако во финалниот натпревар загуби од Ѓер со 31-30 по продолженија. Вардарки оставија многу позитивни моменти од турнирот во Будимпешта, а на својата адреса добиваат само пофални зборови. Еден од нив е и претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој му го честита на Вардар освојувањето на второто место во Лигата на шампионите. – Сакам да ви честитам на играта што ја покажавте, и на максималното залагање на денешниот натпревар. Македонија е со вас и кога победувате и кога губите. Ова е голем успех, и за вас, и за Вардар, и за сите нас. Бидете горди на тоа. Ви посакувам успех на целиот тим и во иднина. Поздрав до сите – се вели во честитката упатена до ракометниот клуб Вардар. Нека овој успех биде поттик на вардаровите ракометарки и уште во наредната сезона, конечно да ја израдуваат македонската јавност со еден златен медал, како што беше примерот со Кометал ЃП пред 15 години.
| | веќе видена | слични

Еден од нив е и претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој му го честита на Вардар освојувањето на второто место во Лигата на шампионите. – Сакам да ви честитам на играта што ја покажавте, и на максималното залагање на денешниот натпревар. Македонија е со вас и кога победувате и кога губите. Ова е голем успех, и за вас, и за Вардар, и за сите нас. Бидете горди на тоа. Ви посакувам успех на целиот тим и во иднина. Поздрав до сите – се вели во честитката упатена до ракометниот клуб Вардар. Нека овој успех биде поттик на вардаровите ракометарки и уште во наредната сезона, конечно да ја израдуваат македонската јавност со еден златен медал, како што беше примерот со Кометал ЃП пред 15 години.
| | веќе видена | слични

Вардар ја освои 11.шампионска титула во својата клупска историја, и сигурно ова е денот кога историски најмал број на навивачи дојдоа да ги поздрават фудбалерите на меч во кој и официјално се освојува пехарот. Едвај околу двесте гледачи, а од нив околу педесетина „Комити“ го следеа мечот меѓу Вардар и Македонија ЃП, кој „црвено-црните“ го добија со убедливи 6-0. Можеби влијаеше и финалниот меч од ЛШ кој го играа ракометарките на Вардар во Будимпешта против Ѓер, но факт е дека фудбалскиот тим на Вардар одамна ја загуби својата публика. А, ако ги нема навивачите, симпатизерите и вљубениците во фудбалот, тогаш за кого ли се освојуваат трофеите?! тикер
| | веќе видена | слични

Нема дилеми - Вардар ќе биде старо-новиот шампион на домашната фудбалска сцена. Избраниците на тренерот Гоце Седлоски по синоќешното 32. коло во кое беа домаќини на фенерџијата Македонија ЃП на „Филип Втори“ беа подготвени да ја прослават својата десетта титула од осамостојувањето на мак-фудбалот во кој се игра 25. сезона, или вкупно 11. во клупската историја на најтрофејниот домашен тим. Со верификацијата на новиот трофеј Вардар завршува со резултатските грижи на домашната сцена, бидејќи рутински ќе ги одработи последните четири кола по кои веднаш ќе треба да се посвети на обврските кои го очекуваат на меѓународната сцена, во квалификациите од Лигата на шампионите. УЕФА веќе ги има направено шемите за почнување на новите изданија од двете клупски натпреварувања Лигата на шампионите и Лига Европа кои стартуваат рано уште во јуни со квалификациски натпревари. Македонскиот првак, во случајов Вардар ќе почне во Лигата на шампионите од второто квалификациско коло. Според рејтингот кој го има македонскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Средниот бек на македонскиот ракометен шампион Вардар, Лука Циндриќ, би можел да го напушти „црвено – црното" семејство на крајот од неговиот договор кој истекува во 2018 година. Во ракометните кулоари се шпекулира дека тој најверојатно ќе ја смени средината, што особено добива на тежина откако Вардар објави дека го продолжил договорот со Игор Карачиќ за уште две сезони. Двајцата ракометери се конкуренти за позицијата среден бек, а како што пишува интернет порталот „Дерби", Циндриќ најверојатно ќе се збогува со Скопје каде што ги направи првите интернационални чекори (преку Металург) и дека негов нов клуб ќе биде полскиот шампон Киелце. Шпекулациите велат дека тој има богата понуда за три сезони. Овој трансфер би требало да се случи наредното лето, но доколку дват клуба се договорта, тогаш Циндрич порано би можел да премине во Киелце. На крајот од оваа сезона и Алекс Душебаев заминува во Киелце, па мошне е веројатно дека младата бековска линија на Вардар во иднина ќе биде темелот на полскиот клуб. Претходно, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов му го честита пласманот на Вардар во финалето на Лигата на шампионите за ракометарки. - Сакам да ви го честитам успехот и да ви посакам и во финалето да се изборите за уште една победа и да го остварите вашиот сон со нашата гордост Вардар. Цела Македонија е со вас, играјте како и секогаш со срцето. Пренесете ги честитките на девојките од целата екипа и стручниот штаб, се вели во честитката упатена до ракометниот клуб Вардар. Вардар денес со почеток од 17:45 часот во Будимпешта против Ѓер ќе го игра натпреварот за европскиот трофеј во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ вчера во полуфиналето на убедлив начин го совладаа европскиот првак ЧСМ Букурешт со 38:33.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар и Барселона ќе играат во терминот од 18 часот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: