Во септември ќе стасаат слонот и пингвините и ќе се врати Kоко

Слоновите, шимпанзото и пингвините во скопската зоолошка градина ќе бидат донесени наесен, изјави портпаролот на оваа институција Дане Kузмановски. Тој потенцира дека преуредувањето на живеалиштата за мечките и за шимпанзото Kоко е при крај и би требало да бидат завршени до крајот на јуни, додека рокот за изградба на живеалиштето за пингвините е до 27 јули. 24 години без слон - До крајот на јули, практично сите живеалишта ќе бидат завршени. Во моментот работиме да донесеме слонови. Би сакале да донесеме два, но можеби ќе успееме да донесеме само еден. Во преговори сме со зоолошката градина во Шпанија за набавка на слоновите, но тоа е далечна дестинација и транспортот ќе н` чини 25.000 евра. Затоа ќе се обидеме да најдеме некаде од поблизу - објасни Kузмановски. Тој истакна дека ако успеат да донесат два слона, можно е да ги донесат еден по еден. Инаку, живеалиштето на слоновите ќе чини 28.000 евра, колку што чини договорот што Зоолошката градина го склучи со фирмата „Деспот инг“ од Гостивар. Изградбата на ...
| | веќе видена | слични

Слоновите, шимпанзото и пингвините во скопската зоолошка градина ќе бидат донесени наесен, изјави портпаролот на оваа институција Дане Kузмановски. - До крајот на јули, практично сите живеалишта ќе бидат завршени. Во моментот работиме да донесеме слонови. Би сакале да донесеме два, но можеби ќе успееме да донесеме само еден. Во преговори сме со зоолошката градина во Шпанија за набавка на слоновите, но тоа е далечна дестинација и транспортот ќе не чини 25.000 евра, за Дневник објасни Kузмановски. Тој истакна дека ако успеат да донесат два слона, можно е да ги донесат еден по еден. Изградбата на живеалиште за слонови почна пред една година, а се наоѓа во близина на живеалиштето на тигрите, на местото на старото живеалиште на јаковите, биковите и ноевите. Ќе се протега на вкупна површина од 1.150 квадратни метри, од кои 250 квадратни метри се внатрешно живеалиште, а 900 квадрати се дворна површина. Надворешното живеалиште ќе биде поделено на два дела, од кои едниот за мажјак, а другиот за женка, бидејќи тие ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во септември ќе стасаат слонот и пингвините и ќе се врати Kоко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: