Била негов шеф, па му станала сопруга: Сите детали за моќниот брачен пар

Сопружниците Обама во брак се скоро 26 години, а нивното брачно патување доби поинаков тек откако тој доби два мандата за претседател на САД. Барак Обама и Мишел Обама се запознале во адвокатската фирма „Сидли Остин“ во Чикаго каде што таа му била шеф. Сопружниците Обама во брак се скоро 26 години, а нивното брачно патување доби поинаков тек откако тој доби два мандата за претседател на САД. Барак Обама и Мишел Обама се запознале во адвокатската фирма „Сидли Остин“ во Чикаго каде што таа му била шеф.Мишел е девојка од Чикаго, а нејзиното образование е брилијантно. Завршила колеџ на Принстон, а на Харвард дипломирала право.По студиите прва се вработила како партнер во споменатата фирма, каде била задолжена за интелектуална сопственост и маркетинг. Таа работа ѝ ја донела и средбата со Барак кој за разлика од неа имал помалку блескав почеток на кариерата, помалку блескав од агол на официјалната позиција.Мишел Обама по работењето во „Сидли Остин“, работела и во престижни адвокатски канцеларии, а потоа ...
| | веќе видена | слични

Мишел и Барак Обама вчера добија нови портрети, од кои беа воодушевени. Уметничките дела беа презентирани во националната галерија „Смитсонијан“ во Вашингтон, а светските медиуми утринава се преполни со информациите за случувањето. За изработката на овие портрети, поранешната претседателска двојка сама ги одбра уметниците. Така, портретот на Мишел, кој и прв беше презентиран го изработи сликарката Ејми Шералд, додека зад оној на Барак се потпишува Кеинду Вилеј. И уметниците и Обамови не го криеја задоволството од сработеното. „Размислувам за младите Афроамериканки кои во иднина ќе доаѓаат во оваа голема американска институција и ќе имаат можност на ѕидот да видат некој кој е сличен со нив. Знам какво големо влијание и поттик ќе има тоа врз нив, бидејќи и јас бев една таква млада девојка“, изјави Мишел Обама. Ејми Шералд е позната по тоа што во своите дела ги разработува темите на социјална правда, притоа фокусирајќи се на обликот и бојата пред сè, а помалку на реалистичниот приказ. Инаку, посебно се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во националната галерија на портрети во Вашингтон беа претставени портретите на поранешниот американски претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел. За време на таа прилика, Обама, пред насобраните во галеријата им рекол дека вообичаено не сака да позира и да брзо станува нестрплив и почнува да гледа во часовникот. И покрај тоа што работата со уметникот Кехинде Вили му претставувало големо уживање, поранешниот претседател на САД, признава дека седењето за време на позирањето за него било фрустрирачко искуство. Обама рекол дека уметникот внимателно ги слушал неговите сугестии, но и дека поголем дел од нив ги игнорирал. Како што објаснил, побарал косата да му биде помалку смеѓа, но уметникот тоа го одбил, а поранешниот државник признал и дека се обидел да „преговара за помали уши“. Галеријата има комплетна колекција од претседателски портрети. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ изрази увереност во победата на кандидатот на владејачката коалиција Стево Пендаровски на претстојните ...
сите 243 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 175 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Била негов шеф, па му станала сопруга: Сите детали за моќниот брачен пар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: