Новиот пристап треба да ги зајакне напорите за пристапување на Босна во ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ создадоа нов патоказ кој Босна и Херцеговина треба да го следи за да ја ревитализира својата кандидатура за членство во ЕУ. Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер (втор од лево), и британскиот секретар за надворешни работи, Филип Хамонд (втор од десно) се фотографираат со членовите на трипартитното претседателство на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ (лево), Младен Иваниќ (во средината) и Бакир Изетбеговиќ (десно), пред состанокот во Сараево на 16-ти јануари. [AФП] Во обид за заживување на стагнираните разговори за пристапување на Босна и Херцеговина во ЕУ, Советот за надворешни работи на ЕУ неодамна ја даде својата поддршка за британско-германската иницијатива која се фокусира на помошта БиХ да ги исполни условите за членство во блокот. Советот го повика политичкото раководство во земјата да се обврзе написмено дека ќе ги спроведе реформите во рамките на процесот на пристапување во ЕУ. Претходно овој месец членовите на претседателството на БиХ ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја посети Македонска Каменица, при што одржа средба со членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во својот говор пред ...
сите 379 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новиот пристап треба да ги зајакне напорите за пристапување на Босна во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: