Volvo Coupe Polestar хибрид со 600 коњски сили

Првиот посебен модел, дефинитивно ќе ги освои срцата на купувачите ширум светот... Volvo одлучи да Polestar се одвои како посебен бренд како што беше порано. Така што моделите ќе го носат само неговото име. Секако, оваа поголема слобода на Polestar резултираше и со нов модел. Новиот модел ќе се темели на Coupe кое ќе пристигне од Volvo, а истото ќе биде придвижувано од хибриден погон со моќност од 600 коњски сили. Моделот официјално ќе биде претставен на автомобилскиот саем во Франфурт кој се одржува овој месец, а како што се претпоставува, сите модели на Polestar кој некогаш биле не бензински погон, отсега ќе бидат на хибриден.
| | веќе видена | слични
2 копии

Porsche ги обавува завршните подготовски за светската премиера на третата генерација на моделот Cayenne. Автомобилот е во завршна фаза на развој, а како што дознава Car and Driver, првите официјални фотографии и технички детали ќе бидат објавени на 29 август, додека пак, светската премиера ќе се одржи во средината на септември на саемот за автомобили во Франкфурт. Истиот извор наведува дека до крајот на август ќе биде презентиран моделот со V6 турбо бензинец, додека пак, верзијата со V8 агреагат ќе биде подготвена за Франкфурт. Покрај овие мотори, се очекуваат и повеќе plug-in хибриди, кои на дневен ред ќе дојдат нешто подоцна, а кои освен од електромоторите ќе добиваат сила и од V6 и V8 единиците. Најмоќниот модел на хибриден погон ќе биде во рангот со Panamera Turbo S E-Hybrid која располага со 700 коњски сили. Кога станува збор за дизелите, Car and Driver пишува дека тие чекаат да се намали еуфоријата околу скандалот со дизелите на Volkswagen. Иако дизел моторите ќе бидат понудени дополнително, Porsche ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) За да ги разбиеме стереотипите околу големи автомобили со мали мотори поминавме неколку дена со новиот Ford Mondeo и неговиот 1.5-литарски турбодизел со 120 коњски сили. Ford Mondeo не ни е непознат автомобил – по можноста премиерно да го запознаеме во Грција , па потоа да го возиме и шампионскиот автомобил со кој Mondeo ја освои титулата Автомобил на Годината во Македонија , сега имавме можност да ја возиме неговата „основна“ верзија – Ford Mondeo во Trend ниво на опрема и Business пакет придвижуван од 1.5-литарски TDCi турбодизел со 120 коњски сили. Добро познат лик со модерен и привлечен дизајн Веќе добро го познаваме Mondeo – големиот германски седан почнува да станува редовен на нашите улици, но мораме да признаеме дека сè уште изгледа добро – особено предниот дел и неговиот динамичен, дури Aston Martin-овски лик. Инаку – приказната е веќе добро-позната: класична седан-форма дополнета со остри и чисти линии – и во оваа изведба – петта врата која значително ја подобрува практичноста. Со ова ...
| | веќе видена | слични

На само еден месец до отварањето на меѓународниот саем за автомобили во Франкфурт, јапонскиот автомобилски гигант Honda објави фотографии на интернет и ја најави новата верзија на својот модел Jazz, кој ќе биде наменет за европскиот пазар. Новиот Jazz доаѓа освежен во надворешниот дизајн, но измени се направени и во внатрешноста на автомобилот. Во Европа, Јazz ќе биде понуден со нов 1.5-литарски i-VTEC бензинец со 130 коњски сили. Треба да се нагласи дека овој мотор ги задоволува и строгите Euro 6 стандарди. Од Honda уверуваат дека просечната потрошувачка на гориво ќе изнесува 5.4 литри на 100 километри, додека CO 2 емисиите се доведени на 124 грама по километар, податок кој важи кога Jazz е опремен со CVT менувач. Во надворешниот изглед, новиот Jazz добива ревидирана предница што значи дека сега е многу повеќе во согласност со сегашниот дизајнерски јазик чиј носител е новиот Civic. LED дневни светла се вградени во новиот модел, а исто така ревидирана е и таканаречената Solid Wing Face решетка на ладилникот. ...
| | веќе видена | слични

Есенски фејслифтинг за Honda Jazz Третата генерација на Jazz во своето рестилизирано издание се подготвува за лансирање и во Европа Објавено на 14 август 2017 година После Јапонија и Америка, Honda наскоро ќе го претстави благо редизајнираниот Jazz и во Европа - први ќе го видат посетителите на септемврискиот салон на автомобилите во Франкфурт. Од естетските измени меѓу другото треба да се споменат ревидираните предна маска, светлата, браниците и бројните модифицирани детали кои му даваат изглед кој малку потсетува на Civic . Визуелно е дотеран и ентериерот, а најголемата измена е додавањето на Dynamic верзијата. Покрај спортската нота што и ја даваат предниот спојлер, задниот дифузер, црвените детали, страничните прагови, спојлерот на покривот, ЛЕД светлата и црните тркала, таа се истакнува и со новиот бензински мотор од 1,5 литри со 130 KS, спарен со шестстепен мануелен менувач или опционално со CVT трансмисија. На жалост на љубителите на моделот кој на некои пазари е познат како Honda Fit, останатите ...
| | веќе видена | слични

Рестилизираната Honda Jazz за 2018 година имаше своја интернет промоција пред официјалната премиера пред публика која ќе се одржи на автомобилскиот саем во Франкфурт следниот месец Рестилизираниот Honda Jazz во европските продажни салони пристигнува во ноември оваа година. Она што е најважно е дека рестилизацијата не се однесува само на изгледот. Honda во игра вклучува и нова помоќна моторна опција. Однадвор, новиот Jazz добил ревидирана предница така да сега е многу повеќе во согласност со сегашниот дизајнерски јазик чиј носител е новиот Civic. Таканаречената Solid Wing Face решетка на ладилникот е ревидирана, а тука се и новите LED дневни светла. Предниот и задниот браник се малку „заострени“, а Honda за новиот Jazz вовела и нова Skyride сина боја. Стандардната опрема го вклучува системот City-Brake Active за автоматско сопирање во случај на судир при мали брзини во градскиот сообраќај, а тука се и автоматските фарови и темпоматот. Со доплата, на располагање се голем број на опции, како што е ...
| | веќе видена | слични

Американската компанија Ram Truck ја покажа изведбата 3500 Heavy Duty, за моделската – 2018 година, кој е именуван како најмоќна машина во оваа класа во светот.Ram 3500 HD (2018) е опремен со 6.7-литарски мотор Cummins кој развива максимален вртежен момент од 1260 Nm. Овој индикатор е од клучно значење за пикапот, а досега не е постигнат од било кој друг модел. Со оваа моќ можете да повлечете приколка со тежина над 13.600 килограми, што исто така е рекордно достигнување.Слични карактеристики се постигнати благодарение на соработката меѓу инженерите на Ram Truck и Cummins. Тие имаат постигнато рекордни параметри со дизел мотори, со менување на геометријата на турбината и зголемување на перформансите на системот за снабдување со гориво.Рекордните перформанси на системот за влечење на товар е постигнат со воведување на нов механизам развиен од Ram Engineering. Така Ram 3500 е најдобрата машина за влечење во сегментот, надминувајки ги дури и камионите од 4 и 5 класа. Новиот систем е достапен како опција за само ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Имавме одлична можност да поминеме неколку дена со новиот SUV на Mazda – и ја искористивме таа можност да се увериме дека јапонскиот производител не само што ги исполни, туку и ги надмина очекувањата од новиот модел! Кога Mazda најави дека ја подготвува новата генерација на популарниот SUV со ознаката CX-5, бевме малку изненадени. Минатата, прва генерација на моделот се појави пред само 5 години и не очекувавме дека Mazda толку брзо ќе го замени моделот. Но сепак, кога подобро ќе размислиме, и ќе ја ставиме во контекст филозофијата на јапонскиот бренд за континуирано подобрување на своите модели – тогаш ваквиот чекор е сосем разбирлив. Веднаш-препознатлив, но модерен и привлечен дизајн! Новиот CX-5 е директна еволуција на моделот кој неодамна се пензионираше. Дизајнот е веднаш препознатлив како Mazda, но очигледна е еволуцијата на секој детал – од новата, остра и дури несекојдневно тродимензионална маска, преку острите странични линии со висок раб на прозорците, па сè до задниот дел каде ...
| | веќе видена | слични

Под хаубата ќе се наоѓа 3.0 литарски twin-turbo мотор со 450 коњски сили и 550 Nm вртежен момент... Porsche на саемот за автомобили во Есен пристигнува со навистина силен адут. Премиера ќе има новиот наследник на модел 911 Speedster, кој е актуелен на пазарот од 2010 година. Нема премногу информации за новиот модел, но Speedster секогаш се претставува на крајот на животниот циклус на моделот 911. Овој автомобил, својот мотор ќе го добие од Carrera GTS, а станува збор за 3.0 литарски twin-turbo мотор со 450 коњски сили и 550 Nm вртежен момент. Од 0 до 100 километри на час, овој автомобил ќе забрзува за само 3,7 секунди.
| | веќе видена | слични

Во понудата ќе се најде само купе... Mercedes, третата генерација на CLS моделот ќе ја претстави во 2018 година, на автомобилскиот саем во Женева, а во продажба овој модел би пристинал на лето. Автомобилот ќе биде базиран на новата E класа, но како купе со четири врати. Автомобилот исто така ќе биде достапен и со погон на сите четири тркала. Новиот CLS модел доаѓа со Multibeam светла кои осветлуваат до 650 метри. Во понудата на моделот ќе се најде CLS 43 со бензински мотор со моќност од 367 коњски сили, хибриден CLS 53 модел со 367 коњски сили + електромотор со 122 коњски сили и CLS 64 4Matic со 612 коњски сили. Исто така, тука ќе се најде и новиот шестцилиндарски 3.0 литарски дизел мотор со 286 коњски сили во верзијата CLS 350d, како и вториот најмоќен дизелаш 400d со 435 коњски сили, како и уште еден бензински мотор со 435 коњски сили.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Човекот здушно го брани криминалот на Зоран Заев, како да се работи за сопствен интерес. Очигледно е дека зад паниката на Костадинов се крие и личен интерес и ...
сите 428 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Манчестер Сити не успеа да го победи Тотенхем во премиерлигашката пресметка откако голот на Габриел Жезус беше поништен поради правилото кое беше воведено во ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Volvo Coupe Polestar хибрид со 600 коњски сили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: