Volvo XC90 најбезбедниот автомобил во моментов


Актуелно Знаеме дека брендот Volvo од почетокот на своето постоење главен акцент става на безбедноста и сака да биде синоним за неа. Неодамна шведскиот бренд ја објави својата стратегија до 2020-та година да произведе апсолутно безбедни автомобили од кои ниту еден возач или пешак нема да биде повреден или загинат. Како прв чекор кон исполнување на оваа стратегија е моделот XC90 кој во моментов важи за најбезбеден автомобил според EuroNCAP. Моделот Volvo XC90 ја доби титулата најдобар во својата класа и благодарение на сите иновативни системи за активна и пасивна безбедност обезбедува дури 97% заштита на пешаците и патниците во автомобилот, што е навистина одличен податок. Првите луѓе на компанијата споделуваат дека се навистина горди со овој податок и дека можноста да се биде дел од креирањето на максимално безбедни автомобили е нешто што е многу важно и за почитување. Го поздравуваме Volvo на патот за остварување на оваа висока цел и со тоа што може да го видиме кај XC90 сме сигурни дека остварувањето на ...
| | веќе видена | слични

„Инфинити Q30“ и официјално е прогласен за најбезбеден автомобил во сегментот на компактни возила, бидејќи на ЕуроНЦАП тестовите во годината зад нас постигна најдобри резултати од сите конкуренати во својата класа.Новиот модел на јапонскиот премиум бренд, што наскоро ќе пристигне и на Балканот, по максималните пет ѕвездички, сега ја понесе и титулата најсигурен автомобил во сегментот на мали семејни автомобили за 2015 година, според оценката на ЕуроНЦАП.Во соопштението се наведува дека „Инфинити Q30“ остварил извонредни резултати при „креш“ тестовите, со што го потврдил високото ниво на заштита за возрасните патници (84 отсто), на децата (86 отсто) и на пешаците (91 отсто), додека во областа на електронски системи за асистенција, исто така, добил одлична оценка (81 отсто).„Q30“ е првиот глобален компактен модел во гамата на брендот „Инфинити“ и воедно првиот модел на овој производител што се изработува во Европа, во фабриката во Сандерленд, во Велика Британија.Автомобилот е долг 4.425 милиметри, широк 2.083 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Институцијата која се занимава анализирање и тестирање на автомобилите од безбедносен аспект го прогласи големиот луксузен SUV на Volvo за најбезбеден автомобил во 2015! Големиот XC90 ги однесе признанијата за најбезбеден автомобил во две категории – во категоријата за големи теренци, но и севкупната категорија. Конкуренцијата е силна и моќна, па ова е одлично признание за шведскиот производител – но сепак, мораме да признаеме дека не сме изненадени – автомобилите на Volvo секогаш припаѓале меѓу најбезбедните. Volvo XC90 освои максимални 100% во Safety Assist категоријата, и импресивни 97% за заштита на возрасни патници. Своја изјава даде Jan Ivarsson, моменталниот директор на Volvo Safety Центарот – „Секогаш сме среќни кога нашата работа ќе биде препознаена. XC90 е олицетворение на сè што е Volvo, а ова е уште еден доказ дека ние сме на водечката позиција кога станува збор за активната, но и за пасивната безбеност. Нашата визија е дека до 2020-та година никој не би смеел да загине или да биде сериозно ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Volvo XC90 најбезбедниот автомобил во моментов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: