„Република“: Српската партија ДВЕРИ ја потврди кражбата – СДСМ врши политичка измама со нашата кампања (ВИДЕО)


5 копии

Срѓан Ного од српската партија Двери кому „Република“ му ги предочи фотографиите од кампањата на СДСМ како и рекламниот материјал од СДСМ за вие избори, со делови од програмата, шокирано ја препозна нивната изборна кампања, знак, рекламни материјали, пораки и делови од програмата кои сами си ги изработиле. „Република“ преку СМС денеска побара став од генералниот секретар на СДСМ по обвинувањата дека партиската изборна кампања и програма се копија на српска партија. Многу скоро, Спасовски одговори дека „тоа е целосна невистина“. „Тоа е целосна невистина, програмата на СДСМ е подготвена темелно и е базирана на искуство и аналитичност. Во процесот на создавање учествуваа научници, експерти, економисти, а напишана е во консултација со граѓаните на РМ“- одговори Спасовски преку СМС. Сепак, овој одговор е половичен и се однесува само на програмата, па „Република“ телефонски од Спасовски побара одговор за обвинувањата и за копирање на кампањата, како за тоа дали користеле српски ПиАр стратези за кои Република ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во новиот број на неделникот Република кој е во продажба од 2 декември 2016 година, ќе читате: Двери предупредува на политичка измама СДСМ ја презел нашата програма „За живот во Србија“ Срѓан Ного, млад политичар на српската политичка сцена, втор човек во пратеничката група Двери во српскиот парламент, остана вчудовиден кога ги виде фотографиите со кореографијата на митинзите на СДСМ. Се изненади на проспектите, рекламниот материјал – пенкалата и запалките – што ги изработи СДСМ за оваа изборна кампања. Ги препозна и бојата, и стилот на буквите, и знаците, а препозна и дел од платформата. Тој мислеше дека го прашуваме за програмата на Двери од Србија, а не дека цитираме од програмата на СДСМ од Македонија. Ние сме млада партија, вели во интервјуто за „Република“, немавме средства за стратези, па во 2012 година се осмисливме и изработивме сами. Тоа што особено го погоди е фактот дека сиот труд на овие млади традиционалисти и антиглобалисти завршил во рацете на проглобалистичките чеда на Сорос. Украдената ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изгледот на изборната кампања на СДСМ за парламентарните избори во Македонија, апсолутно и недвосмислено наликува на кампањата што ја имаше српското движење „Двери“ на изборите во Србија пред две години, е ставот на членот на Главниот одбор на „Двери“ Срѓан Ного, искажан во интервју за неделникот „Република“. За време на интервјуто, гледајќи ги изборните летоците на СДСМ, Ного изразува зачуденост од степенот на сличност што ја има меѓу двете кампањи. Негова груба проценка е дека дури 80% од елементите на кампањата во СДСМ се преземени од нивната кампања, што била нивна автентична кампања изработена од стручниот совет на движењето. Во интервјуто, Ного вели дека движењето „Двери“ не планира да поведува постапка за евентуално утврдување на авторски права. Тој смета дека поради блискоста на двете држави, двата народа имаат сличен менталитет и затоа може да функционираат слични аргументи. Сепак, Ного потенцира дека тоа би било случај доколку зад слична кампања стојат и слични политички ставови, што воопшто не е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако пратеникот од Двери ги образложи и бојата за кампањата и кореографијата и пораките со кои настапувале, односно дека тие произлегле и соодветствувале на нивната анти-НАТО, анти-ЕУ, анти-ЛГБТ програма, македонската јавност останува покуса за одговор од СДСМ на истото прашањеСрѓан Ного од српската партија Двери кому „Република" му ги предочи фотографиите од кампањата на СДСМ како и рекламниот материјал од СДСМ за вие избори, со делови од програмата, шокирано ја препозна нивната изборна кампања, знак, рекламни материјали, пораки и делови од програмата кои сами си ги изработиле.„Република" преку СМС денеска побара став од генералниот секретар на СДСМ по обвинувањата дека партиската изборна кампања и програма се копија на српска партија. Многу скоро, Спасовски одговори дека „тоа е целосна невистина".„Тоа е целосна невистина, програмата на СДСМ е подготвена темелно и е базирана на искуство и аналитичност. Во процесот на создавање учествуваа научници, експерти, економисти, а напишана е во консултација со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас за настанот што се случи на 19-ти овој месец во населбата Аеродром. Предметот е оформен во ...
сите 187 | | | веќе видена

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 156 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Дали луѓето кои ја нападнаа телевизиската екипа во Маврово и го спречија новинарот да го снима имотот на Петре Шилегов се членови на СДСМ и блиски луѓе на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Република“: Српската партија ДВЕРИ ја потврди кражбата – СДСМ врши политичка измама со нашата кампања (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: