Детален извештај од Собранието: нов претседател, обвинувања за Пуч, упад, масовна тепачка, Раскрвавени глави, полициска акција, осуди и обвинувања (ФОТО)


ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО) СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната собраниска седница и сами го избраа Талат Џафери за претседател на Собранието. Додека новото парламентарно мнозинство му аплаудираше на Џафери додека даваше заклетва пред најстариот присутен пратеник Ферид Мухиќ, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Пуч, пуч“ и негодуваа на овој, според нив, незаконски чин пеејќи „Едно име имаме“ и се натпејуваа со пратениците на СДСМ на македонската химна. Еден час подоцна, неколку стотини граѓани приврзаници на иницијативата „За Заедничка Македонија“ кои вчера 60. ден протестираа пред Собранието, како што велат против Тиранската платформа и за одбрана на Македонија, упаднаа во Собранието, пробивајќи го малиот полициски кордон и собраниското обезбедување. Заедно со нив во законодавниот дом влегоа и голем број лица со покриени лица и со црни качулки на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во новиот број на Република ќе читате: Македонија пред распад Народот со избор меѓу партиите и државата Македонија се наоѓа во вонредни услови од кои само граѓаните можат да ѝ помогнат и да ја извлечат од понорот во кој пропаѓа. Ниедна партија ниту политичка опција сега не може и не смее да бидат над опасноста за опстанокот на Република Македонија. Во Македонија веќе не владеат правото и правдата, не владее демократскиот систем, не владее гласот даден на избори. Вистината што боли е дека Македонија е заземена насила од силна групација, која системски ја уништува само со една цел – затворање на македонското „прашање“, бришење на македонскиот идентитет и посебност, а преземање на македонската држава, нејзино федерализирање и расчеречување. Народот целосно разочаран од политичарите Легитимирањето на државниот удар е погубно за Македонија Американските дипломати од старата администрација на Обама, кои се на листата за откази во Стејт департментот, а од портпаролот на новиот државен секретар се именувани како ...
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски спикер, Талат Џафери со писмо го известил претседателот Ѓорге Иванов за новото парламентарно мнозинство. Попладнево е во Брисел на средби со претставници на ЕУ Новоизбраниот претседателот на Собранието, Џафери го известил Иванов со писмо за составот на новото парламентарно мнозинство и му го предочил барањето за доделување мандат за состав на новата влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Социјалдемократите информираа дека очекуваат од Иванов веднаш да го додели мандатот, а Заев е подготвен на шефот на државата уште еднаш „да му ја реафирмира владината програма“ која, како што велат, „е силен гарант на унитарноста и целовитоста на Македонија“. Со тоа треба да се отстранат сите сомнежи околу наводни редефинирања на државата, велат од СДСМ. Истовремено, во Службен весник е доставено и барање за објавување на одлуката за избор на претседател на Собранието и истата треба да биде објавена во првиот нареден број, велат оттаму. Откако ги заврши формалностите, Џафери утрово одлета за Брисел на средби ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Постои страв дека може да нè затворат и да се обидат да нè пресечат во корен, но колку е поголем стравот, толку е поголем поттикот да останеме доследни на нашите барања и апели. Нема да отстапиме од нашите цели, макар и по цена да завршиме во затвор, можеби дури тогаш ќе нe спречат, вели во интервју за „Дневник“ режисерот Борис Дамовски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Нивните истомисленици два месеца протестираат пред законодавниот дом, а во четвртокот испровоцирани од избирањето на Талат Џафери влегоа во Собранието за да го спречат, како што велат, уривањето на демократијата и правните процеси во него. Kако го коментирате церемонијалот што го организира СДСМ за да се избере Џафери? Kој момент ја прелеа чашата? -Нелегалната процедура за изборот на Џафери. Неговиот збор за претседател е нелегален. Нема записник, нема процедурално броење гласови. Иако со недели мирно, но гласно порачуваме дека тиранската платформа треба да се отфрли, бараме да се зачува унитарноста на државата, во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нема да отстапиме од нашите цели, макар и по цена да завршиме во затвор, можеби дури тогаш ќе нe спречат, вели во интервју за „Дневник“ режисерот Борис Дамовски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Нивните истомисленици два месеца протестираат пред законодавниот дом, а во четвртокот испровоцирани од избирањето на Талат Џафери влегоа во Собранието за да го спречат, како што велат, уривањето на демократијата и правните процеси во него. Kако го коментирате церемонијалот што го организира СДСМ за да се избере Џафери? Kој момент ја прелеа чашата? -Нелегалната процедура за изборот на Џафери. Неговиот збор за претседател е нелегален. Нема записник, нема процедурално броење гласови. Иако со недели мирно, но гласно порачуваме дека тиранската платформа треба да се отфрли, бараме да се зачува унитарноста на државата, во Собранието се случи сосем спротивното. Секому му е јасно дека тенденцијата беше поттикнување специјална војна. Kласичен психолошки тригер за провокација на насобраниот народ кој сака да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Република Македонија веќе не е само заложник на велепредавници, криминалци од најтежок калибар, психолабилни личности, луѓе со сериозни алкохоличарски и наркомански проблеми. Таа, како и сите ние заедно со неа, драги мои сограѓани,е целосно киднапирана од овие криминогено-политички натрапницикои имаат ниет топтан да не шитнат на странскиот сценарист – пишува проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска за „Дневник“. Таа додава дека „на сценаристот навистина можеме да му кажеме алал вера мајсторе, својски се потруди да создадеш, а потоа и да реализираш план за натопорување на измеќари на државни функции без граѓански легитимитет“. -Типови амнестирани за тешки кривични дела за кои делата никогаш не застаруваат, а амнестијата не е вечна и еднаш засекогаш дадена работа,црпковци аболицирани за тешки криминали, но и фатени во нови криминали за кои исто така делата не се застарени, белосветски криминалци и дилери на дрога ни се наметнуваат како реформска нужност, како реформаторскиполитичарикои од реформи знаат исто ...
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски претседател, Талат Џафери, утрово дошол на работа директно во претседателскиот кабинет и таму го почнал работниот ден: прв гостин амбасадорот на ЕУ Клучевите од кабинетот предадени на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери и прв гостин кај него е амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар. Како што неофицијално дознаваме, поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, уште вчеравечер почнал да ги изнесува неговите лични работи од претседателскиот кабинет и тој набрзо бил ослободен за работа на неговиот наследник. Талат Џафери утрово влегол директно во претседателскиот кабинет и таму го почнал работниот ден. Уште во утринското соопштение, СДСМ потенцираше дека „институциите и вработените во нив се должни да овозможат спроведување на мнозинската волја на граѓаните“. „Неопходно е новиот претседател на Собранието, избран на законски и легитимен начин, целосно да ги преземе одговорностите. Врвен државен интерес е мирен трансфер на власта и формирање на ковата реформска Влада и тоа ...
| | веќе видена | слични

Наместо состојбата во Македонија да се движи кон смирување и дијалог, таа повторно е препуштена на растечката „култура на длабока поделеност“ Еден ден по заминувањето на американскиот функционер Хојт Брајан Ји, кој ја истакна потребата од дијалог, меѓупартиските обвинувања продолжуваат со несмалена жестина, а на новиот спикер не му е дозволено користење на претседателскиот кабинет. По крвавиот четврток, наместо состојбата во Македонија да се движи кон смирување, таа повторно е препуштена на растечката „култура на длабока поделеност“. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржал седница на која расправал за актуелната политичка состојба, и како што соопшти партијата, го осудил нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието, со насилство врз Уставот, законите и деловникот. ЦК смета дека обидот за воспoставување на нелегални институции би направил преседан кој во иднина може да се злоупотреби, да стане вообичаена практика и на тој начин да се суспендира волјата на граѓаните изразена на избори. Од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нови избори се бараат и за време на оптегнатата до недоглед конститутивна седница на Собранието, петти месец по прецизно спроведениот изборен инженеринг, како понуда постојат и од ВМРО-ДПМНЕ кон социјалдемократите подолго време, а барањето за избори останува главна цел на протестното движење „За заедничка Македонија“. „Избори за финална победа“ е канализираното барање на двесте илјади избирачи, кои во платформата, па и во тенденцијата на меѓународната заедница, го препознаа обидот за разнебитување и на државата и на македонскиот народ. Оттаму посочуваат на прецизни чекори, методи и активности, со кои низ демократски избори ќе се дојде до излез од кризата. Поддршка за барањата, избори и отфрлање на тиранската платформа, граѓаните побараа и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ. Терминот за одржување на локалните избори се одлична можност за нови парламентарни избори, но сега заевистите бегаат од секаква изборна комбинација и соочување со народот. Поради свесноста за отпорот кон тиранската платформа, но уште повеќе отпорот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Откако пукаа во Собранието на Македонија и на народот му вперија пиштол, Зоран Заев и СДС удрија по народот, удрија силно и со сите средства. Народот мора да биде казнет, за да се спасат тие како најголеми виновници. Бараат преземање ригорозни казнени мерки против чесниот и трпелив народ, кој ја бранеше државата, против организаторите за „Заедничка Македонија“, прекрасни луѓе со високо интелектуално и културно ниво, кои со ритамот на срцето беа со народот цели 60 дена. Стотици илјади граѓани во сите градови во Македонија излегоа на улиците мирно и достоинствено да стават до знаење дека не прифаќаат никаква тиранска платформа со која се руши уставниот поредок на државата и бараат отфрлање на таа постизборна платформа и нови избори – пишува поранешниот министер за правда, Михајло Маневски за „Дневник“. Тој додава: Денес, во ова зовриена состојба, сакам да повикам да се постапи со разум и да порачам: Немојте да го мачите народот. Тој не е виновен за ништо. Многу се лаже секој што мисли дека народот така лесно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 283 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, вчера беше помеѓу граѓаните на Гевгелија, каде учестуваше на граѓанска трибина со младите. Пред ...
сите 101 | | | веќе видена

Тони Менкиновски, кој ја предводи групата на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека имаат забелешки на 120 страници, но оти има простор за договор. Владиниот портпарол Миле ...
сите 202 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детален извештај од Собранието: нов претседател, обвинувања за Пуч, упад, масовна тепачка, Раскрвавени глави, полициска акција, осуди и обвинувања (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: