Ослободен дел од тротоарот кај Бит-пазар и уреден нов цветен пазар во Скопје

Скопје доби нов цветен пазар кај Поликлиниката „Бит-пазар“. Градот Скопје овозможи тезгите со цвеќиња што беа распослани на тротоарот по должината на булеварот Крсте Мисирков, до Бит-пазар, да бидат поставени на само 100 метри од оваа локација, на просторот зад Поликлиниката „Бит-пазар“. - Град Скопје и општина Чаир со поддршка на Еснафот на Старата скопска чаршија и Комората на трговци на Република Македонија почнаа да ги ослободуваат улиците и тротоарите од сите препреки што го оневозможуваат нормалното одвивање на сообраќајот во кој учествуваат моторните возила, велосипедистите и пешачите. Од денеска Скопје добива уште еден цветен пазар. Упатувам молба до нашите сограѓани да помогнат во овој процес на адаптација на новата локација за тезгите на цветниот пазар. Секое купено цвеќе е чекор плус за справување со транзитниот период и можните потешкотии во работењето. Градот Скопје има разбирање дека трговците коишто работат на нелегално поставените тезги вложуваат многу труд за да заработат за основните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Реконструкцијата на „Бит-пазар“ веќе е почната, а со тоа и првата фаза од реализацијата на проектот на „Скопски пазар“ за реконструкција на пазарот и негово целосно покривање. Проектот е само уште една нова инвестиција што беше предвиден со реконструкцијата на инвестициската програма на компанијата од 2016 година. Со реконструкцијата на „Бит-пазар“ предвидено е поставување 1.000 нови пазарски тезги, потоа целосно ќе биде обновена инфраструктурата во рамките на пазарот, а секако ќе биде поставена и нова водоводна мрежа. Зелениот пазар целосно ќе биде покриен, а на покривот е планирано паркирањето за купувачите и за продавачите. На покривното паркиралиште ќе има простор да се паркираат 230 возила. Возилата ќе се искачуваат до паркингот по косата влезна патека, која ќе биде изградена на просторот каде што до пред десетина дена беа распослани дивите продавачи на „Бит-пазар“. Тие меѓу другото се дислоцираа и поради реализацијата на реконструкцијата на пазарот, а секако најпрвин поради уредувањето на булеварот ...
| | веќе видена | слични

„Трпението е при крај“. Вака изјави градскиот татко на Скопје, Петре Шилегов, во врска со протестите на нелегалните трговци кај Бит Пазар, додавајќи дека протестите наскоро ќе завршат, ако трговците сами доброволно не се откажат. Тој уште еднаш апелираше до нив да престанат со протестот и да го легализираат својот бизнис за да не дојде до несакани сцени. Од друга страна, граѓаните кои излегуваа од пазарот натоварени со торби беа револтирани поради блокирањето на патиштата. Велат дека не можат да пешачат до следната автобуска станица. Во меѓувреме, нелегалните трговци остануваат на ставот дека нема да заминат од улицата додека не им биде дозволено повторно да ја вршат својата дејност, продавајќи на тротоарите и околу Бит Пазар. „Нашето барање до Град Скопје е да нѐ остават да продаваме додека не се изгради Бит-пазар бидејќи внатре нема слободни тезги. Дојде Рамазан, а ние немаме што да однесеме дома. Имаме семејства, деца, нема од каде да земеме. Не сме крадци ни криминалци, ние само бараме парче леб. Тука ...
| | веќе видена | слични

Протестите на Бит-пазар продолжуваат граѓаните револтирани-Шилегов:Трпението е при крај Дваесетина продавачи, кои протестираат за да се вратат и да продаваат на диво по тротоарите на Бит-пазар, го блокираат сообраќајот во половина град. По секој работен ден скопјани, било со автомобил или со градски автобус, мора да кружат за да стигнат до дома, само затоа што не можат да поминат по блокираниот булевар Крсте Мисирков. Она што е почудно е што полицијата тоа го дозволуваа петти ден, само затоа што треба да го испочитува нивното демократско право. „Трпението е при крај“. Вака изјави градскиот татко на Скопје, Петре Шилегов, во врска со протестите на нелегалните трговци кај Бит Пазар, додавајќи дека протестите наскоро ќе завршат, ако трговците сами доброволно не се откажат. Тој уште еднаш апелираше до нив да престанат со протестот и да го легализираат својот бизнис за да не дојде до несакани сцени. Во меѓувреме, нелегалните трговци остануваат на ставот дека нема да заминат од улицата додека не им биде дозволено ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Веќе една недела дивите трговци на Бит-пaзар во знак на револт го блокираат сообраќајот на булеварот „Крсте Петков Мисирков“ бидејќи Градот Скопје не им дозволува да продаваат. „Независен весник“ ги посети дивите продавачи кои се жалат дека се оставени без леб и дека не знаат како да преживеат. Тие исто така тврдат дека нема вистина во изјавите на градскиот татко Петре Шилегов дека има слободни места во Бит-пазар. Нашето барање до Град Скопје е да нѐ остават да продаваме додека не се изгради Бит-пазар бидејќи внатре нема слободни тезги. Дојде Рамазан, а ние немаме што да однесеме дома. Имаме семејства, деца, нема од каде да земеме. Не сме крадци ни криминалци, ние само бараме парче леб. Тука сме веќе 30 години и наеднаш да нѐ избркаат не е в ред. Шилегов рече дека има тезги, но тој лаже. Нека дојдат на Бит-пазар и нека видат дали има или не, рече Седат Алимовски. Седнати среде булевар, продавачите велат дека немаат друг начин да ја осигураат егзистенцијата. Ние не сме 30 луѓе, како што вели Шилегов, туку ...
| | веќе видена | слични

Град Скопје нема да отстапи во намерата да ги расчисти тротоарите на Бит-пазар од сите препреки што го оневозможуваат нормалното одвивање на сообраќајот за сите учесници – пешаците, велосипедистите и возачите. Градоначалникот Шилегов и градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, нагласија дека со отстранување на нелегалните продавачи на тротоарот кај Бит-пазар, ќе се реши овој долгогодишен проблем.Тој ги повика продавачите кои овие неколку дена ги блокираат улиците да ја прифатат подадената рака и да продолжат да работат во рамките на Бит-пазар користејќи ги поволностите кои им се овозможуваат.• Досега остваривме неколку средби со продавачите на дивопоставените тезги кај Бит-пазар. Од почетокот на февруари годинава постојано сме во контакт и остварувавме средби со претставници на тие продавачи. Делевме и летоци со кои информиравме за придобивките што Градот им ги овозможува на тие продавачи. Имавме и заедничка трибина на која присуствуваа градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, претставници од „Скопски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пред претставниците на УНЕСКО во Баку презентиран еден, а во Собранието се разгледува друг нацрт-закон за Заштита на културното наследство во Охрид. Осумнаесет ...
сите 171 | | | веќе видена

 Како ќе ви тргне овој понеделник? Со работни успеси или мали тензии? Дали ќе имате доволно мотивација и што ви ја полни енергијата денес? Кликнете на вашиот ...
сите 130 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Направете вкусни и брзи уштипци дома. 3 јајца 1 канче кисело млеко 2 шолји брашно 2 лажици мед 2 лажици маслиново масло 1 прстофат сол ¼ лажички сода 1 прашок ...
сите 139 | | | веќе видена

Театарската претстава „Самрак на боговите“, која ќе се одигра вечерва во рамките на програмата на Охридско лето наместо на сцената „Долни Сарај“ каде што беше ...
сите 130 | | | веќе видена

Се соочуваме со проблем на завршен тендер од септември 2016 година кој го отвораме после повеќе од шест месеци бидејќи нема реализација, објасни денеска ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ослободен дел од тротоарот кај Бит-пазар и уреден нов цветен пазар во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: