Audi Spacer против BMW 1 GT

Откако BMW го претстави концептот Active Tourer кој е визија за идната Серија 1 GT , на Audi не му преостанува ништо друго освен да го следи примерот на својот конкурент кој доаѓа од Минхен. Претставникот од Инголштад во сегментот на премиум повеќенаменски возила треба да биде Audi Spacer. Според информациите концептот е завршен и ќе биде изложен на салонот во Франкфурт. Сериската верзија ќе биде поставена на платформата MQB како и А3, но за разлика од него Spacer ќе биде растегнат на 4,5 метри должина и во кабината ќе има место за 5 или 7 патници. Внатрешноста треба да биде своевидна мешавина од хеџбек, миниван и кросовер и да предничи во поглед на просторноста и варијабилноста. Моделот се очекува да пристигне на пазарот за околу 3 години. Меѓутоа зеленото светло за развој ќе биде дадено откако ќе се соберат впечатоците од концептот што ќе биде изложен на есен.
| | веќе видена | слични

BMW веќе ја објави дека има намера да пушти на пазарот GT верзија врз моделот од Серија 1, а пред неколку дека од конкурентскиот Audi, потврдија дека исто така, планираат ваков модел. Весникот Automotive News дури наведува дека овој модел ќе се вика Spacer и ќе биде претставен за време на салонот во Франкфурт. Според информациите на медиумот, Audi Spacer ќе користи платформата MQB, на која е изградена и последната генерација А3. За разлика од него, сепак новиот модел ќе има должина од 4,5 метри и ќе нуди место за 5 или 7 патници. „Автомобилот ќе биде со попространа внатрешност, односно еден вид микс помеѓу хечбек, MPV и кросовер, посочуваат од Automotive News. Изданието дури тврди дека Audi Spacer е веќе подготвен и ќе биде прикажан како концепт во септември за време на автомобилскиот саем во Франкфурт. Сериската верзија треба да се најде на пазарот за околу три години.
| | веќе видена | слични

Во септември повторно се вжештува битката за тронот на луксузните лимузини. Audi ќе го претстави новиот знаменосец A8, а неговиот сокриен адут се матричните светла. Покрај изобилството од технички иновации во новата класа S на Mercedes, на конкурентите им е потешко да го привлечат вниманието. На салонот во Франкфурт во септември, Audi ќе се впушти во нов обид да го симне од тронот луксузниот крстосувач со сребрена ѕвезда, иако бројките на продажбата заостануваат зад оние на класата S и на серијата 7 на BMW. Со темелен фејслифт на лимузината, Audi ќе го оправда мотото „Напредок преку техниката“. Адут во ракавот на A8 се матричните светла со светлечки диоди. Тие се состојат од по пет светлечки диоди, кои што се управуваат одделно и поседуваат вкупно 966.105.422 теоретски сценарија на осветлување на патот. Досегот на светлата изнесува до 300 метри, а бојата на светлото е речиси идентична со онаа на дневното светло, што го прави возењето попријатно и помалку заморно. Во случај кога отспротива наидува автомобил, ...
| | веќе видена | слични

Германскиот производител Ауди има во план да ја прошири линијата на моделот А3 со компактен кросовер кој би можел на пазарот да се појави во 2016-та или 2017-та година. Интерно познат како „elevated space vehicle“, идниот A3 „Allroad“ ќе биде развиен на модуларната платформа на „Volkswagen“ – „MQB“. Како што пренесуваат одредени медиуми, компанијата веќе развива концептен автомобил, но германците се уште не одлучиле дали ќе го претстават на претстојниот авто-саем во Франкфурт кој се одржува во септември. Техничките детали не се објавени, но се очекува Ауди A3 „Allroad“ да биде понуден со 1.8 литарски турбо мотор и дизел мотор од 2.0 литарски.
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Audi Spacer против BMW 1 GT

Од:
До кого (е-маил):
Порака: