Со протестен марш новинарите ќе бараат солидарност

Со протестен марш за солидарност низ улиците на Скопје утре во 5 до 12, Синдикатот на новинари и медиумски работници и ЗНМ ќе го искажат своето незадоволство за третманот на новинарите и непочитувањето на законот за работни односи во земјава. Ќе се маршира за солидарност на колегите на кои им доцнат платите, за сите оние на кои не им е платено пензиското и инвалидско осигурување, за обесправените хонорарци и дописници, за светлаџиите, тонците и реализаторите кои ја работат работата на колегата додека е на одмор, за плаќањето во кеш и во бонбови и за сите непочитувања на законот за работни односи. Од синдикатот потенцираа дека протесниот марш е за солидарност и подобра иднина на новинарите и медиумските работници а не заради лошата состојба само во одредени медиуми.
| | веќе видена | слични

Новинарскиот синдикат остро реагира на одлуката на компанијата Медиа Принт Македонија да има даде отказ на уште тројца новинари од Утрински весник, вкупно пет досега. Синдикалците велат дека менаџментот на Медиа Принт покажува двоен морал, прва го започнал дијалогот со синдикатот за сега да го напушти и да ги уништи релациите. Во меѓувреме на отпуштањата на новинарите и затворањето на весниците од Перо Наков, реагира ОБСЕ – затворањето на критичките медиуми никогаш не води кон политичка и економска стабилизација, туку кон стагнација и губење на довербата во владата и политичарите – вели Дуња Мијатовиќ преставник за слобода на медиумите од ОБСЕ. Дебата за ситуацијата во медиумите отвори и невладиниот сектор и новинарите. Љупчо Зиков сопственик на Капитал Медиа Груп тврди дека отказите во утрински се финансиски мотивирани. Новинари од Утрински весник се сомневаат дека ќе се делат уште откази. Време, Шпиц и Коха е ре веќе не се печатат.
| | веќе видена | слични

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници е вчудовиден од решението на „Медиа принт“ за нови отпуштања во Утрински весник. Вчера, во моментот кога стотици новинари беа на протест, меѓу другото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија работните места, „Медиа принт“ мм одговори со нови откази. Синдикатот го смета ова за двоен морал на компанијата која прва почна дијалог со Синдикатот, а сега го напушта уништувајќи ги релациите на коректност. Синдикатот уверува дека нема да дозволи да биде уништен синдикалниот активизам уште на почетокот од неговото раѓање. Најавува продолжување на борбата со сите демократски и правни средства кои стојат на располагање.
| | веќе видена | слични
5 копии

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници излезе со реакција за одлуката на Медиа Принт Македонија за нови отпуштања во Утрински весник. „Во моментот кога стотици новинари беа на протест , меѓудругото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија своите работни места, МПМ одговори со нови откази“, се наведува во реакцијата. Од синдикатот порачуваат дека отказите на нивните колеги нема да ги деморализираат и нема да дозволат да се уништи синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. „Ќе ја продолжиме нашата борба со сите демократски и правни средства што ни стојат на располагање и со солидарноста од нашите колеги која на протестот вчера ја потврдивме“, се вели во соопштението на синдикатот. Оваа реакција уследи откако вчера на уште тројца новинари во „Утрински весник“ им беа врачени откази.
| | веќе видена | слични

Додека новинарите вчера протестираа за нивните права и враќање на достоинството на професијата, МПМ им врачи откази на уште тројца новинари на „Утрински Весник“. Тоа предизвика реакција на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници. „Во моментот кога стотици новинари беа на протест , меѓудругото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија своите работни места, МПМ одговори со нови откази“, се наведува во реакцијата, што ја пренесува „Макфакс“. Од синдикатот порачуваат дека отказите на нивните колеги нема да ги деморализираат и нема да дозволат да се уништи синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. OhridNews
| | веќе видена | слични

Од вчерашните протести на новинарите Додека новинарите протестираа, пристигнаа нови откази. Затворањето на критички настроените медиуми е на штета на демократијата, предупредува ОБСЕ. Независниот сидникат на новинари и медиумски работници е запрепастен од решението за нови отпуштања во Медиа Принт Македонија. Образложението кое го добија тројцата новоотпуштени новинари е идентично со она на претходните две новинарки, а тоа е „кршење на работната дисциплина“. И во двата случаи, отказните решениа се врачени Отказите за нашите колеги новинари нема да не деморализираат и нема да дозволиме да се уништи синдикализмот и синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. по протест на новинари. Претседателката на Синдикатот Тамара Чаусидис вели дека кога стотици новинари беа на протест за солидарност, МПМ одговори со нови откази. „Навистина не ми останува ништо друго освен да констатираме двоен морал на компанијата која прва го започна дијалогот со Синдикатот за сега да го напушти и да ги ...
| | веќе видена | слични

Со пароли „Да го победиме стравот“, „Закон за сите“, „Отказите нема да нé замолчат“, „Работнички - човекови права“, „Молк во редакцијата, молк во општеството“ новинарската фела продефилира низ централното градско подрачје, испраќајќи порака до јавноста за ситуацијата во која се наоѓаат медиумите во земјава Маршот на солидарноста мина низ градот Но само два часа откако пораката беше испратена, уште тројца новинари од „Утрински весник“, Тамара Грнчароска, Катица Чангова и Фарко Шаќири, добија отказни решенија со образложение дека ја нарушувале работата во весникот и се конфронтирале со главната уредничка Соња Крамарска. - Знаеме дека има уште шест потпишани отказни решенија, но сé уште чекаме да видиме за кои колеги станува збор. Беа најавени 11 отпуштања и очигледно никој нема да ги одврати од таа намера - објасни Грнчароска. Протестниот „Марш на солидарноста“ го организираа Здружението и Синдикатот на новинарите во Македонија по повод актуелните случувања во медиумите. Насер Селмани, претседателот на ЗНМ, ...
| | веќе видена | слични

Новинарите маршираа за своите права Изразената солидарност меѓу новинарите во Македонија во борбата за одбрана на нивните права е најголемата придобивка од вчерашниот протестен марш, кој симболично во “5 до 12” за спас на македонското новинарство тргна од просториите на Здружението на новинарите, а кулминираше на плоштадот Македонија. Ова е оценката на говорниците, кои на учесниците на протестот им се обратија од под споменикот на револуционерот Даме Груев. Враќање на достоинството на професијата, чување и негување на независното, професионално и етичко новинарство како темел на демократијата и слободата, се заложбите кои во име на фелата ги декларираа првите луѓе на главните поддржувачи на настанот, Синдикатот на новинарите и медиумските работници и Здружението на новинарите на Македонија. Како главни виновници за медиумската криза во земјава ги посочија сопствениците на медиумите, кои, според нив, го експлоатираат новинарскиот труд за лични, најчесто политички интереси, и надлежните институции, кои треба ...
| | веќе видена | слични

“Во моментот кога стотици новинари беа на протест, меѓудругото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија своите работни места, МПМ одговори со нови откази“, стои во соопштението. Од Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници велат дека не им преостанува ништо друго освен да констатираат двоен морал на компанијата која прва го започнала дијалогот со Синдикатот за сега да го напушти и да ги уништи релациите на коректност. “Отказите за нашите колеги нема да не деморализираат и нема да дозволиме да се уништи синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. Ја имаме солидарноста и подршката од колегите од Германија, новинарите и синдикалците, кои ни порачуваат да не се предаваме и да ја продолжиме нашата борба. Тоа и ќе го сториме. Ќе ја продолжиме нашата борба со сите демократски и правни средства што ни стојат на располагање и со солидарноста од нашите колеги која на протестот вчера ја потврдивме“, се вели во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници е запрепастен од решението на Медиа Принт Македонија за нови отпуштања во Утрински весник , се вели во нивното соопштение. „Во моментот кога стотици новинари беа на протест, меѓудругото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија своите работни места, МПМ одговори со нови откази“, стои во соопштението. Од Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници велат дека не им преостанува ништо друго освен да констатираат двоен морал на компанијата која прва го започнала дијалогот со Синдикатот за сега да го напушти и да ги уништи релациите на коректност. „Отказите за нашите колеги нема да не деморализираат и нема да дозволиме да се уништи синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. Ја имаме солидарноста и подршката од колегите од Германија, новинарите и синдикалците, кои ни порачуваат да не се предаваме и да ја продолжиме нашата борба. Тоа и ќе го сториме. Ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со протестен марш новинарите ќе бараат солидарност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: