Новинарите покажаа солидарност на денешниот протестен марш

3 копии

Се роди солидарноста меѓу новинарите, ова покажува дека има надеж и иднина за македонското новинарство, рече претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани, на денешниот новинарски протест под мотото „Солидарност“. Мирниот марш на новинарите и медиумските работници започна пред Клубот на новинарите, продолжи преку „Рекорд“ и заврши кај спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев на скопскиот плоштад. Новинарите упатија порака за заштита на работните места, работни услови и работнички права и негување на независното професионално и етичко новинарство како камен-темелник на демократијата и слободата. „Денеска излеговме заради колегите кои останаа без работа, заради секојдневното кршење на нашето професионално и човечко достоинство. Ова што ни се случува не заслужува да биде проследено со молк и рамнодушност, ниту од јавноста ниту од фелата“, порача Тамара Чаусидис, претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници. Таа додаде дека маршот за солидарност ќе ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во организација на Самостојниот синдикат и Здружението на новинари денеска во пет до 12 часот почна протестниот марш за солидарност, за враќање на достоинството на професијата, чување и негување на независното професионално и етичко новинарство како камен темелник на демократијата и слободата. Од плоштадот „Македонија“ во Скопје новинарите побараа од работодавачите да го признаат Синдикатот како реален партнер во социјалниот дијалог, да не го третираат новинарскиот труд само како алатка за исполнување на личните бизнис или политички интереси, јави Прес24. Од институциите - судиите, судовите, даночниците и трудовата инспекција бараат да не бидат орудие за дисциплинирање на новинарите, туку партнер во борбата за спроведување и неселективно почитување на законите со кои се регулираат работничките права, но и на конвенциите за слободата на говорот. - Ова што ни се случува не заслужува да биде проследено со молк и рамнодушност ниту од јавноста, ниту од фелата. Затоа го организиравме овој марш за солидарност да ...
| | веќе видена | слични

Во пет до дванаесет денеска пред просториите на Здружението на новинарите на Македонија повеќе десетици новинари од Македонија излегоа на протести. Тргнувајќи од зградата на Здружението на новинари, па се' до плоштадот „Пела“, новинарите на мирен протестен марш ја покажаа својата солидарност со колегите кои останаа без работа и изразија негодување поради секојдневното кршење на професионалното и човечкото достоинство. На протести повикаа Самостојниот синдикат на новинари (ССНМ) и Здружението на новинарите (ЗНМ). Новинарските здруженија за непосреден повод за протестот ги наведуваат отказите на две новинарки од „Утрински весник“ и затворањето на дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“. Претседателот на Синдикатот на новинари, Тамара Чаусидис изјави дека причините за протестот се многубројни. Денеска беше побарано подобрување на состојбата на новинарите и менување на односот на сопствениците на медиумите кон нивните вработени. Автор: БМ/миа
| | веќе видена | слични

Продолжува нов бран отпуштања во „Утрински весник“. Уште тројца новинари од овој медиум денеска ги примиле отказните решенија, додека неколку стотици нивни колеги протестираа по скопските улици за новинарска слобода и синдикални права. Отпуштените новинари од „Утрински весник“ се Тамара Грнчаровска, Катица Чангова и Фарко Шаќири. „Утрински весник“ е дел од германската медиумска групација ВАЦ и тамошниот синдикат веднаш истапил со реакција по повод последните случувања на македонскиот медиумски простор. Во реакцијата се бара, менаџментот веднаш да ги повлече непримерните и сосема несоодветни откази и новинарите да ги врати на нивните работни места и се изразува солидарност и голема поддршка од страна на германските новинари. „Со голем гнев и разочарување слушнавме за проблемот и последните настани што колегите и колешките ги имаат со раководството на ВАЦ. Германските новинари и новинарскиот синдикат ВЕРДИ се солидарни со вас и се на ваша страна. Бараме Бордот во Македонија да се однесува согласно германските ...
| | веќе видена | слични

Македонските новинари денеска во Скопје одржаа марш на солидарноста за враќање на достоинството на професијата и зачувување на етичките и професионални стандарди. Маршот што го организираа Самостојниот синдикат на медиумските работници и Здружението на новинарите почна во 5 до 12, како симболика на актуелните состојби во македонското новинарство. Новинарите со транспаренти во рацете продефилираа од пред седиштето на ЗНМ до плоштадот „Македонија“ каде ги истакнаа своите барања. Новинарите побараа од работодавачите да го признаат Синдикатот како реален партнер во социјалнито дијалог, да не го третираат новинарскиот труд само како алатка за исполнување на личните бизнис или политички интереси, а институциите да не бидат орудие за дисциплинирање на медиумите, туку партнер во борбата за спроведување и неселективно почитување на законите со кои се регулираат работничките права, но и на конвенциите за слободата на говорот. - Ова што ни се случува не заслужува да биде проследено со молк и рамнодушпност ниту од ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 4 јули - Новинарската фела денеска се обедини, со солидна излезеност на протестен марш ги бараат правата на вработените во областа на медиумите. Целта на маршот беше да се испрати порака дека треба медиумските работници за бидат заштитени на работните места, работни услови и работнички права на сите без оглед на нивниот работен статус и без оглед на тоа што работат. Чување и негување на независното професионално и етичко новинарство како камен-темелник на демократијата и слободата. „Излеговме заради колегите кои останаа без работа, заради секојдневното кршење на нашето професионално и чевочко достоинство. Ова што ни се случува не заслужува да биде проследено со молк и рамнодушност ниту од јавноста ниту од фелата. Затоа го организиравме овој марш за солидарност, да покажеме дека сме способни да ги збиеме редовите, дека извлековме поука оти никој не е недопирлив, дека само обединети сме силни, само така можеме да ги смениме работите и крајно време е да го сториме тоа. Денеска сме тука и за оние кои не ...
| | веќе видена | слични

Тргнувајќи од зградата на Здружението на новинари, па се’ до плоштадот “Пела“ новинарите на мирен протестен марш денеска ја покажаа својата солидарност кон колегите кои останаа без работа и поради секојдневното кршење на професионалното и човечкото достоинство. “Ова што ни се случува не заслужува да биде проследено со молк и рамнодушност ниту од јавноста ниту од фелата. Затоа го организиравме овој марш за солидарност, да покажеме дека сме способни да ги збиеме редовите, дека извлековме поука оти никој не е недопирлив, дека само обединети сме силни и само така можеме да ги смениме работите. Крајно време е да го сториме тоа“, изјави Тамара Чаушидис, претседател на Синдикатот на новинарите. “Има надеж за македонското новинарство, бидејќи се роди солидарноста меѓу новинарите“, се обрати претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани. Новинарите упатија барања до работодавачите – да го признаат Синдикатот не само како декор туку и како реален ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Новинарите и медиумските работници денеска во пет до дванаесет ќе излезат на протестен марш во Скопје. Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) вчера на прес – конференција ги повикаа новинарите од цела Македонија да излезат и да учествуваат на протестот. Непосреден повод за протестот се отказите на две новинарки од „Утрински весник“ и затворањето на дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“. Протестот го поддржа и ЗНМ, чиј претседател Насер Селмани смета дека новинарите треба да покажат храброст дека незаконските откази не ги плашат, жестоко да реагираат и со легални средства да ги заштитат своите права. Протестот ќе започне од пред просториите на ЗНМ, ќе продолжи до плоштадот „Пела“, а ќе заврши на плоштадот „Македонија“. На работодавачите ќе им порачаат дека „не сакаме да бидеме безгласни извршители и дека синдикатот мора да биде нивен партнер за одлуките кои ги засегаат работниците.
| | веќе видена | слични

Демократија или слобода, Човекови права, Отказите нема да не заплашат, Заедно сме посилни, Солидарноста значи сила... Ова се дел од транспарентите кои може да се забележат во рацете во новинарите, кои моментално протестираат низ скопските улици за да го свртат вниманието на јавноста кон незавидната положба во која се наоѓаат – речиси незаштитени од газдите и под постојани притисоци од бизнисот на сопствениците на медиумите во кои работат и, посебно, под притисок од политичките елити. Протестот кој го предводат претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани и претседателката на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници Тамара Чаушидис, започна пред 15-тина минути пред седиштето на ЗНМ. Оттаму поворката се упати кон плоштадот Пела, а протестот ќе заврши на плоштадот Македонија. ВС
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 176 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 203 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарите покажаа солидарност на денешниот протестен марш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: