Рамковски ќе се изјасни по обвинението

18 копии

Скопје – Првообвинетиот од случајот „Пајажина“, сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, денеска ќе даде исказ во врска со обвинението според кое се товари за злосторничко здружување, затајување данок, перење пари и злоупотреба на службената положба. Рамковски на минатото рочиште најави дека неговиот исказ ќе биде краток. Освен Рамковски, денеска исказ ќе треба да дадат и Амди Рамковски, братот на сопственикот на А1 телевизија, Невин Рауф и Зоран Мицевски. Додека еден од обвинетите дава исказ, во судницата нема да бидат присутни другите обвинети.ж Веста е на Алфа.
| | веќе видена | слични

Стотина новинари кои до пред две недели работеа во весниците на Велија Рамковски денеска ќе протестираат пред фирмите на „Перо Наков“. Новинарите биле испровоцирани од вчерашната изјава на Велија Рамковски дека сметката на А1 е полна така што можела да послужи како гаранција за домашен притвор за него и за другите обвинети од Пајажина. Од друга страна, вработените во весниците Време, Шпиц и „**** е Ре“ не зеле плата за мај и јуни, ниту пак им се платени придонесите од почетокот на годинава со објаснување дека нема пари. Новинарите од кои дел работат во порталот Плус инфо дознале дека од 1 август ќе добијат отказни решенија. Во меѓувреме, Управата за јавни приходи го проценува движниот имот на фирмите на Велија Рамковски. Луксузни возила и мотор во сопственост на телевизијата и на Плус продукција што ги возеле Рамковски и соработниците вчера попладне се пренесени на терминал во Неготино. Ќе се користат за плаќање на данокот во висина од 10 милиони евра. /С.Т.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот и долгогодишен директор на А1 телевизија, Дарко Перушевски, обвинет во случајот „Пајажина“ денеска треба да даде своја одбрана пред судскиот совет. Досега се сослушани петмина од обвинетите и сите се изјаснија дека не се виновни за делата за кои ги товари обвинителството. Сите тврдеа дека работеле законски, но дополнителна одбрана со изнесување на докази најавија во текот на доказната постапка. Во меѓувреме, вработените во весниците „Шпиц“, „Време“, „**** е ре“ за денеска во 11 часот најавија протест на „Перо Наков“, пред редакциите каде се наоѓаат овие три дневни весниции ќе бараат да им се исплатат заостанатите плати и придонеси. Според поранешниот заменик главен и одговорен уредник на „Шпиц“ Владо Ѓорчев на вработените не им биле исплатени три плати за мај, јуни и тековниот јули, и придонеси од месец јануари. Новинарите тврдат дека нивните отказни решенија биле изготвени и дека ќе им биле предадени на 1 август. Дополнително се изреволтирани од изјавата на Велија Рамковски кој како гаранција за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За денес во 11 часот е закажан протест од страна на лицата кои се вработени во трите весници стационирани на Перо Наков бб. Тие ќе протестираат против менаџерскиот тим кој не изнајде начин за да ги спаси од моменталната криза. Вработените во „Време“, „Шпиц“ и „Коха ере“ немаат примено плата за месец мај, јуни и јули, ниту пак им биле платени придонесите од почетокот на годината. Револтот кај вработените, како што информираа дел од новинарите, настанал откако завчера во судницата сопственикот Велија Рамковски изјави дека сметките се полни а тие пари биле понудени како гаранција за да тој биде пуштен во куќен притвор. Протестот ќе се одржи пред редакциите на трите весници кои се наоѓаат на Перо Наков во ист објект со А1 телевизија. Веќе 10 дена новинарите од сите медиуми на Рамковски се на колективен принуден одмор. Инаку вчера Управа за јавни приходи ги попишуваше возилата во сопственост на фирмите регистрирани на оваа адреса. УЈП заплени 5 луксузни автомобили и еден мотор. Фирмите од Перо Наков имаат рок од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вработените во весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ кои веќе десетина дена се на колективен одмор, денеска ќе излезат на протест пред А1 телевизија, но и пред редакциите на овие три весници кои се наоѓаат на иста адреса со телевизијата и ќе побараат да им се исплатат заостанатите плати и придонеси. Поранешниот заменик главен и одговорен уредник на „Шпиц“ Владо Ѓорчев за Макфакс изјави дека се решиле на ова поради неисплатените три плати за мај, јуни и тековниот јули, но и поради неисплатените придонеси од месец јануари. Вработените биле изреволтирани и од изјавата на сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски кој побара од судскиот совет да му се замени мерката притвор со мерката домашен притвор, а како гаранција за тоа ги понуди сметките на фирмите кои биле полни. Нив ги изреволтирало тоа што сметките на фирмата биле полни за замена на притворот на сопственикот, додека тие ги немаат земено заработените плати и придонеси. Рамковски вчера од судот побара да го земе во предвид тоа што на најголем ...
| | веќе видена | слични

Уште четворица од големата група обвинети во случајот „Пајажина“ вчера на главен претрес дадоа своја одбрана по цели шест месеци откако овој финансиско-даночен скандал беше отворен. Она што е заедничко за сите што вчера дава свои одбрани се сведува на негирањето дека биле припадници на криминално здружение и дека со нивното работење прекршиле каков било закон. Прв пред Судечкиот совет на скопска „единица“ се најде братот на Велија, Амди Рамковски, а сесијата ја затвори неговата постара ќерка, Емел Рамковска. Второобвинеитот Амди Рамковски, управител на фирмата „Уни проком Вемакс“, уште на стартот на своето сведочење кажа дека ова е негова прва можност да каже нешто повеќе за делата за кои е обвинет. Амди Рамковски негираше дека бил „припадник на криминално здружение, кое, наводно, било формирано од неговиот брат Велија“, како и тоа дека сторил други кривични дела. „Никогаш порано не сум бил во судир со законот. И приватно и во бизнисот, секогаш сум работел и постапувал во согласност со законот. Затоа уште ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Четворица од обвинетите за случајот „Пајажина“, братот на сопственикот на А1 телевизија, Велија, Амди Рамковски, управителите Невин Рауф, Зоран Мицевски и ќерката на Велија, Емел Рамковска денеска дадоа исказ пред судскиот совет. Сите тврдеа дека се невини, но само Мицевски одговараше на прашањата на судот и обвинителството. Амди Рамковски наводите во обвинителниот акт ги смета за произволни, недокажани и невистинити и истите ги отфрла. Амди Рамковски во својата одбрана тврди дека не е дел од никакво злосторничко здружување и дека со никој од обвинетите не заговарал или договарал било какво криминално поведение. Тој бил совесен стопанственик и никогаш немал намера да избегне плаќање на било какви давачки кон државата. Сите банкарски трансакции, Амди Рамковски тврди дека биле извршени во овластени банки и со одобрување од Народната банка, за кои постоеле документи. Невин Рауф, која работела како комерцијалист во А1 телевизија збунета пред судскиот совет велеше дека не ја разбира својата вина во ...
| | веќе видена | слични

Братотот и ќерката на Велија Рамковски, Амди и Емел, како и неговите блиски соработници и управители на фирми од „Перо Наков“, Невин Рауф и Зоран Мицевски, во својата одбрана рекоа дека не се виновни за... Братотот и ќерката на Велија Рамковски, Амди и Емел, како и неговите блиски соработници и управители на фирми од „Перо Наков“, Невин Рауф и Зоран Мицевски, во својата одбрана рекоа дека не се виновни за кривичните дела и не учествувале во злосторничкото здружување. Фирмите со кои управувале редовно плаќале данок, а сите трансакции ги вршеле преку овластени банки за кои постои сметководствена документација. Амди и Емел Рамковска, како и Невин Рауф по својот исказ одбија да одговараат на прашања на судијата и обвинителот бидејќи, како што рекоа, за се останато ќе се произнесат за време на доказната постапка. - Практично, сите си го кажаа својот дел до работата и за се постојат докази кои ќе бидат презентирани, изјави Мирослав Вуиќ, адвокат на Рамковски. Ќерката на Рамковски тврди дека била сопственик на ...
| | веќе видена | слични

Не сториле криминал и не работеле по налог на Велија. Семејството на Рамковски се појави пред судот. Се бранеа братот Амди Рамковски, ќерката Емел и двајца управители на фирми од Перо Наков, клучни за заплетканата Пајажина. Со речиси идентична одбрана. Амди Рамковски, оснивач на А1 и една фирма во Белград и потписник на сите сметки од Перо Наков тврдеше дека е невин, но не дозволи судот и обвинителството да му поставуваат прашања. Слично с е однесуваше и Невин Рауф, оснивач на А1 плус и потписник на сите сметки од Пајажината. Управителот на Акстра Трејд Зоран Мицевски беше единствениот кој дозволи испрашување, но и тој најголемиот дел од прашањата не знаеше да ги одговори. Не можеше да го каже ниту бројот на вработени во неговата фирма. Последна се бранеше Емел Рамковска, обвинета како оснивач на печатницата Мисирков, фирми во Турција и директор на Хедис маркетите. Тврдеше дека живеела во Истанбул и бизнисот го водела согласно законите на Турција. Адвокатот на најголемиот дел обвинети смета дека е нормално ...
| | веќе видена | слични

Вработените во весниците Шпиц, Време и Коха ере најавуваат дека утре ќе протесираат пред зградата на редакцијата на ,,Перо Наков,,. Новинарите и фоторепортерите, кои од пред десетина дена се на колективен одмор, тврдат дека отказните решенија за околу стотина вработени во весниците биле готови, а ќе им биле поделени на први следниот месец. Вработените од весниците на Велија Рамковски ќе бараат од својот газада да им ги исплати платите за последните три месеци и придонесите од почетокот на годината. Во телефонски разговор за Алфа новинарите велат дека капак на револтот на вработените во весниците била вчерашната понуда на Рамковски, милион евра од сметката на А1 телевизија како гаранција за домашен притвор на обвинетите во Пајажина. Адвокатот на Велија Рамковски тврди дека неговиот клиент не знае дека вработените ќе протестираат за своите плати. Никој од осомничените управители на фирмите од Перо Наков кои денеска ја даваа својата одбрана во Кривичниот суд не посочија дека Велија Рамковски им давал налог за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 125 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 213 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 146 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 191 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Во скопското обвинителство кое ја води предистрагата за трагедијата кај Ласкарци не можат да ги потврдат првичните сознанија што ги објави Алсат – дека засега ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рамковски ќе се изјасни по обвинението

Од:
До кого (е-маил):
Порака: