ВМРО-ДПМНЕ: ЗНМ има идентични ставови со опозицијата

Скопје – ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на соопштението на ЗНМ. „Во врска со реакцијата на ЗНМ за понатамошното функционирање на Советот за радиодифузија, со жалење би сакале да го истакнеме фактот дека во послединте десет дена по втор пар се случува Здружението на новинари на Македонија да има идентичен став со најголемата опозициска партија. Дополнително е жално што таквиот став ЗНМ не го гради врз основа на аргументи, туку само врз основа на воопштени впечатоци и заклучоци. Се надеваме дека во следниот период, ЗНМ поединечните интереси ќе ги стави во втор план, а во прв план ќе биде владеењето на правото, функционирањето на системот и демократијата„, стои во реакцијата.
| | веќе видена | слични

Новинарите Столе Наумов и Бранко Радовановиќ нема да се повлечат од Советот за радиодифузија, и покрај укажувањето на Здружението на новинари на Македонија, кое побара да го преиспитаат своето натамошно учество во регулаторното тело. Двајцата членови на СРД предложени од своите колеги од еснафот сметаат дека не е време за оставки и оти покорисни ќе бидат доколку и натаму останат во регулаторното тело. „За оставки секогаш има време!“, порачуваат Наумов и Радовановиќ. „Сега засега не гледам посебни причини за повлекување. Оставката е бегство пред проблемите. Секогаш човек е исправен пред дилемата да остане или да замине, но тогаш кога навистина ќе има потреба за такво нешто“, ни рече во кусиот телефонски разговор Радовановиќ, кој моментално е на годишен одмор во Преспа. Наумов, пак, го најдовме во просториите на Советот, во пауза по состанокот со стечајниот управник на А1 телевизија, а пред донесувањето конечна одлука околу тоа дали ќе и' биде одземена лиценцата на оваа телевизија. „Прашањето за оставките е ...
| | веќе видена | слични

Здружението на новинари на Македонија повеќе нема да делегира свои претставници во Советот за радиодифузија. Оваа одлука Здружението ја донело поради игнорирањето на новинарите при менувањето на законската регулатива што директно ги тангира, односно при последните измени на Законот за радиодифузна дејност. “ЗНМ не беше воопшто вклучено во процесот на донесување на овој многу битен закон, со кој се уредува работата на електронските медиуми. Со овој потег сакаме да ја алармираме македонската јавност дека е незамисливо во една демократска земја, која е кандидат за членство во Европската унија, да се менува законската регулатива од медиумската сфера без да се слушне гласот на новинарите и луѓето што работат во медиумите“, се истакнува во соопштението на Здружението, во кое е наведено дека останало без ефект новинарското барање Законот да се повлече и да се разгледа во нова, редовна и транспарентна постапка. ЗНМ реагира и поради одбивањето на нивниот предлог капацитетот на Советот да се зголеми со членови ...
| | веќе видена | слични

Здружението на македонски новинари вчера донесе одлука да ги повлече своите членови од Советот за радиодифузија Оваа одлука, се вели во соопштението на ЗНМ до јавноста, ќе биде ревидирана во момент кога надлежните институции ќе прифатат да се преиспита спорниот член од Законот за радиодифузија. - Ние како ЗНМ не бевме воопшто вклучени во процесот на донесување на овој многу битен закон, со кој се уредува работата на електронските медиуми. Со овој потег сакаме да ја алармираме македонската јавност дека е незамисливо во една демократска земја, која е кандидат за членство во Европската Унија, да се менува законската регулатива од медиумската сфера без да се слушне гласот на новинарите и луѓето што работат во медиумите - децидни се од ЗНМ. Со неодамнешните законските дополнувања Советот, наместо 9, отсега треба да има 15 члена. Од ЗНМ оценија дека ова е чекор преку кој државата и владејачките партии сака да го контролираат ова регулаторно тело во кое се зголемува политичкото влијание.
| | веќе видена | слични

Во врска со реакцијата на ЗНМ за понатамошното функционирање на Советот за радиодифузија, со жалење би сакале да го истакнеме фактот дека во послединте десет дена по втор пар се случува Здружението на новинари на Македонија да има идентичен став со најголемата опозициска партија. Дополнително е жално што таквиот став ЗНМ не го гради врз основа на аргументи, туку само врз основа на воопштени впечатоци и заклучоци. Се надеваме дека во следниот период, ЗНМ поединечните интереси ќе ги стави во втор план, а во прв план ќе биде владеењето на правото, функционирањето на системот и демократијата. (Крај) ** Инпрес ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции
| | веќе видена | слични

Здружението на новинарите на Македонија соопшти денеска дека во иднина нема да делегира свои претставници во Советот за радиодифузија, а актуелните членови на Советот, предложени од ЗНМ, Бранислав Радовановиќ и Столе Наумов, ги повикува да го преиспитаат своето учсество во работата на Советот. ЗНМ најави дека ќе ја ревидира оваа одлука кога надлежните институции ќе прифатат да се преиспита спорниот член од Законот за радиодифузија. Владејачката ВМРО ДПМНЕ втор пат за десетина дена обвини дека Здружението на новинари на Македонија има идентичен став со најголемата опозициска партија. „Дополнително е жално што таквиот став ЗНМ не го гради врз основа на аргументи, туку само врз основа на воопштени впечатоци и заклучоци. Се надеваме дека во следниот период, ЗНМ поединечните интереси ќе ги стави во втор план, а во прв план ќе биде владеењето на правото, функционирањето на системот и демократијата“ се вели во соопштението на ВМРО ДПМНЕ. Инаку, измените во законот за радиодифузија беа донесени по скратена постапка ...
| | веќе видена | слични

Здружението на новинарите во иднина нема да делегира претставници во Советот за радиодифузија и ги повикува двајцата новинари - членови на ова тело да го преиспитаат своето учество таму. Причина за ваквата одлука на Управниот одбор на ЗНМ се измените во Законот за радиодифузија, за кои велат дека воопшто не биле консултирани. „Со овој потег сакаме да ја алармираме јавноста дека е незамисливо во една демократска земја, која е кандидат за членство во ЕУ, да се менува законската регулатива од медиумската сфера без да се слушне гласот на новинарите и на луѓето што работат во медиумите“, се вели во вчерашното соопштение од ЗНМ. Оттаму велат дека и покрај сите напори, не е прифатено нивното барање Законот да се повлече и да се пушти во редовна постапка со цел да се обезбеди транспарентност на процесот и да им се даде можност на сите заинтересирани страни да го кажат својот став. Одлуката веќе да не делегираат членови во Советот од ЗНМ велат дека ќе се ревидира кога институциите ќе прифатат да се преиспита ...
| | веќе видена | слични

Останато

„И аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон и терор Оливер Спасовски добро знаеја дека Никола Груевски не се крие во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и сепак ...
сите 119 | | | веќе видена

Неколкуте поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ кои беа исклучени после случувањата во Собранието и прифаќањето на уставните измени, за ТВ21 рекоа дека последните ...
сите 54 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 260 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: ЗНМ има идентични ставови со опозицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: