Чикаго поведе со 1-0

Кошаркарите на Чикаго Булс го совладаа Мајами со 103:82 во воведниот меч од финалето на Источната конференција... Најзаслужен за убедливата победа на Булси повторно беше Дерик Роуз со 28 поени и 6 скокови, а одлично го следеше и Луол Денг со 21 поен и седум скокови. Кај гостите од Мајами убедливо најдобар беше Крис Бош со 30 поени и 9 скокови. Двејн Вејд додаде 18, а ЛеБрон Џејмс 15 поени. Претходно се одигра и "мајсторката" од полуфиналето на Западот. Оклахома го совлада Мемфис со 105:90 и за пласман во големото финале од НБА плеј-офот ќе се бори со Далас.
| | веќе видена | слични

Германскиот ас од редовите на Далас погоди 24 пати од толку обиди и со вкупни 48 поени е најзаслужен за првиот триумф на стартот од финалната серија во западната конференција против Оклахома (121-112) Дирк Новицки со 48 поени беше најзаслужен за победата на Далас над Оклахома Сити (121-112) на стартот од финалната серија на Западот од кошаркарската НБА-лига. Германскиот ас влезе во историјата на НБА-плејофот како прв играч што погодил 24 слободни фрлања од 24 обиди. Маверикс поведе со 1-0. Новицки погоди 10 од првите 11 шута од поле и заврши со 12/15. Овие 48 поени се најмногу за еден кошаркар во годинашниот плејоф и два помалку од неговиот личен рекорд. Новицки вели дека ваквата игра е резултат на шутерските тренинзи што ги имал до доцна навечер во деветте дена кога Маверикс се одмораше и го чекаше својот ривал за конференциското финале. - По првите неколку погодени шутеви, за среќа, влегов во ритам. Продолжив да напаѓам, соиграчите ме хранеа, ми ја даваа топката, а јас ја користев предноста во височина ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас поведоа со 1:0 во финалето на Западната конференција во НБА плеј-офот по триумфот над Оклахома на домашен терен со 121:112. Очигледно не се одрази негативно деветдневниот одмор што го имаа маверикси, откако во конференциското полуфинале го елиминираа бранителот на тронот, тимот на Лос Анџелес Лејкерс. Пред се ова важи за нивниот најдобар поединец, Дирк Новицки, кој уфрли дури 48 коша во воведната финална пресметка со тандерси. Воедно беше непогрешлив и од линијата за слободни фрлања, ги погоди сите 23 обиди што е нов рекорд во разигрувањето за шампионскиот прстен во НБА лигата. Најдоброто остварување во овој статистички показател досега беше на Пол Пирс кој во 2003 година во дресот на Бостон реализира 21 „пенал“. Но, Германецот не брилираше само во изведбата на слободните фрлања туку и во ударите за два поена бидејќи погоди 15 и промаши само три. „Навистина се обидував да шутирам колку што е можно порано и успеав да влезам во мој ритам. Ги погодив првите неколку удари и тоа секогаш е ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Мајами обезбедија пласман во финалето на источната конференција во НБА лигата. Тие до решавачката, четврта победа над Бостон стигнаа на домашен терен со 97-87. На запад Оклахома го победи Мемфис со 99-72 и е само на чекор до конференциското финале./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
4 копии

Кошаркарите на Далас поведоа со 1:0 во финалната серија, во Западната конференција во НБА лигата, откако на домашен терен ја победија Оклахома со 121:112 Одморот што кошаркарите на Далас го имаа, очигледно добро му дојде на најдобриот играч на екипата, Дирк Новицки . Германецот натпреварот го заврши со 48 поени, шест скока и пет асистенции. Новицки на мечот погоди 10 од првите 11 удари кон кошот на противникот. Одлична поддршка Новицки имаше во Џејсон Тери 24 поени и Џеј Џеј Бареа кој реализираше 21 кош. Во сенка на извонредниот Новицки остана уште една одлична партија на првата ѕвезда на Оклахома, Кевин Дурант , кој натпреварот го заврши со 40 поени. Кај Оклахома целосно потфрли Расел Вестбрук , постигна 20 поени но со катастрофален шут од поле, погоди само 3 од 15-те удари. Следниот натпревар ќе се одигра исто така во Далас, а на програмата ќе биде во ноќта меѓу четврток и петок.
| | веќе видена | слични
4 копии

НБА плеј-оф Кошаркарите на Далас Маверикс поведоа со 1-0 во финалето на Западната конференција, по триумфот од 121:112 против Оклахома Сити. Фантастична партија за домашниот тим прикажа Германецот Дирк Новицки, кој беше незапирлив постигнувајќи 48 поени, а имаше и шест скока и четири асистенции. Новицки ги погоди првите десет од 11 шута од игра и вкупно имаше 12/15 од поле. Постави НБА плејоф рекорд со 24/24 од линијата за слободни фрлања. Досегашниот рекорд го држеше Пол Пирс од Бостон од април 2003 година, кога во плејоф натпревар постигна 21 по ред поен од линијата за слободни фрлања. Џејсон Тери придодаде 24 коша, а Џ.Џ.Бареа беше стрелец на 21 поен за Маверикс, кои покажаа дека паузата од девет дена не остави трага на нивната игра. Толку играчите на Рик Карлајл имаа време за одмор , откако ги збришаа Лејкерс со 4-0 во полуфиналето. Кевин Дурант реализира 40 поени (10/18 од поле, 18/19 од линијата за слободни) за Оклахома, во чии редови дури шест играчи се сменија во одбраната над Новицки. Вториот ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас поведоа со 1-0 во серијата во конференциското финале на западот против Оклахома. Мавсите во „Американ Аирлајн центарот" со 121-112 беа подобри од гостите од Оклахома. Херој на натпреварот беше германскиот репрезентативец Дирк Новицки кој постигна 48 коша, а имаше и шест скока и четири асистенции. Најефикасен кај гостите беше Кевин Дурант со 40 постигнати коша. Вториот натпревар се игра утревечер повторно во Далас. Вечерва во конференциското финале на истокот се игра вториот натпревар помеѓу Чикаго и Мајами. Биковите водат со 1-0 во серијата против жешките од Мајами. (Крај)
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас ја победија Оклахома со 121:112 во првиот финален меч во финалето на плеј-офот на Западната конференција во НБА лигата. Блескаше Дирк Новицки со 48 поени, а добра партија кај победничката екипа имаа и Тери со 24 и Бареа со 21 поен. Во поразениот тим Дуран беше најефикасен со 40 поени, Вестбрук постигна 20, а Ибака 17. Следниот меч се игра во четврток а тимот на Далас повторно е домаќин.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кошаркарите на Далас ја остварија почетната победа во финалето на „Западот“ од НБА плеј-офот, откако ноќеска во натпреварот број 1 пред своите навивачи го совладаа тимот на Оклахома Сити со 121:112. Предводник во триумфот на Далас беше Германецот Дирк Новицки, кој постигна 48 поени со 100 % учинок од линијата за слободни фрлања 24/24 и со тоа го собори рекордот во НБА плеј-офот на Пол Пирс од Бостон, кој во 2003 година постигнал 21/21. Кај поразените најефикасен беше Кевин Дјурант кој реализира 40 поени. Натпреварот број 2 меѓу Далас и Оклахома Сити се игра в четврток, додека вечерва на програмата е вториот дуел од источното финале, Чикаго - Мајами (Чикаго води со 1-0 во победи).
| | веќе видена | слични

Предводник во триумфот на Далас беше Германецот Дирк Новицки, кој постигна 48 поени со 100 % учинок од линијата за слободни фрлања 24/24 и со тоа го собори рекордот во НБА плеј-офот на Пол Пирс од Бостон, кој во 2003 година постигна 21/21. Кај поразените најефикасен беше Кевин Дјурант кој реализира 40 поени. Натпреварот број 2 меѓу Далас и Оклахома Сити се игра в четврток, додека вечерва на програмата е вториот дуел од источното финале, Чикаго - Мајами (Чикаго води со 1-0 во победи).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 187 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чикаго поведе со 1-0

Од:
До кого (е-маил):
Порака: