Груевски: Обвиненијата против мене се судско-политичка хајка каква немало ни во турско, бугарско и во српско


Во првиот собраниски опозициски ред, неговото столче остана празно, Груевски мораше да се појави на ново судско рочиште за случајот на СЈО, Тенк. По вчерашниот маратонски ден во судницата, Груевски денеска со ливче полно обвинувања за судиите кои според него имаат подготвени пресуди за сите поднесени обвиненија против него. За екс премиерот судењата против него се политичко-судски хајки за да не се гледааат актуелните случувања. Вчерашното рочиште траеше 11 часа, освен од Груевски стигна критика и од Коалицијата за правично судење од каде велат дека судот требало да избегне маратонско рочиште за да може и одбраната и обвинителството да бидат подготвени и одморни за судска расправа која продолжи денеска, само 13 часа по крајот на вчерашното рочиште, без доволно време за подготовка за разгледување докази и сведоци. Предупредуваме на фактот дека е неопходно да се зголеми внимателноста при постапувањето на судот во секој сегмент од постапката, особено ако интенција е задржување на кредибилност на целокупниот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Шпион“ и „Насилство во општина Центар“. Минатото рочиште за „Шпион" беше одложено поради оправдано отсуство на Туше Гошев, еден од адвокатите на обвинетите. Предметот „Шпион“ сега го застапува Специјалното јавно обвинителство, откако го презеде од редовното обвинителство. Апелацискиот суд лани ги ублажи казните на обвинетите и ја преиначи првостепената одлука на Кривичниот суд. Во случајот „Шпион“ кој е од 2013 година, осудени се 18 лица за злосторничко здружување, шпионажа, уцена, измама и недозволено поседување оружје. На денешното рочиште за „Насилство во општина Центар“ исказ треба да дадат двајца сведоци. Обвинетите во овој случај, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица пред Судот се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. На претходните рочишта за овој предмет, вина признаа ...
| | веќе видена | слични

На поранешната министерка Јанкуловска за случајот „ТЕНК“ ќе и се суди во одвоена постапка за набавката на блиндираниот мерцедес од 600 илјади евра. Таа не присуствуваше на денешното рочиште со лекарска потврда од матичен поради ризична бременост. Иако одбраната посочи дека доставеното боледување е идадено од матичен лекар пред 5 дена и истото не може да биде повеќе од две седмици, судот по барање на СЈО ги раздвои постапките. Судијката отфрли тројца од предложените сведоци со образложение дека двајца од нив биле присутни како обезбедување на Груевски на некое од рочиштата при изведување на докази, а третиот сведок бидејќи не му била доставена поканата и за него нема точна адреса на живеење. Според Груевски на денешното рочише се напревени неколку преседани а судијата и обвинителите се ставиле во позиција на лекари и самите претпоставиле дека Јанкуловска ќе биде подолго време отсутна. Груевски рече дека за време на поправка на дефектните возила тој се возел во не блиндирано возило што не е според прописите ...
| | веќе видена | слични

Поранешната министерка за внатрешни рабори Гордана Јанкулоска не се појавила на денешното рочиште за случајот „Тенк“ за набавката за мерцедесот од 600 илјади евра. Таа преку преку адвокатите доставила лекарско уверение во кое наведува дека е бремена, но и дека се работи за ризична бременост, пренесе ТВ21. Поради ова Специјалното обвинителство побарало раздвојување на постапката. Во овој предмет обвинети се и екс-премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник министер за внатрешни работи, Ѓоко Поповски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска заврши уште едно диво, нелегално, политичко судење во кое што јасно се гледа дека судијата има добиено рок во кој треба да го заврши предметот по секоја цена и по цена да ги гази законите и по цена да работи незаконски и по цена тоа да е очигледно пред очите на сите, истакна поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по денешното судење за случајот „Тенк“. -Имено што се случи- денеска судот беше информиран дека Гордана Јанкуловска отворила боледување, односно добила боледување од матичниот лекар на две недели, меѓутоа по барање на обвинителот, судот прифати да се препостави дека таа можеби потоа ќе го продолжи боледувањето, како да станува збор за лекари обвинители, и на база на тоа да ја извадат од постапката. Тоа е тежок преседан, значи тотално непотребно и тотално несвојствено за еден ваков предмет. Очигледно е дека она што го изјави Никола Димитров, дека се очекува за околу два месеци да се реши проблемот со името и да се дојде до решение кое што ќе се објави , ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Судот денеска донесе одлука да ја одвои постапката за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која е обвинета во случајот на СЈО „Тенк“, кој се однесува за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Нејзината одбрана претходно го достави лекарското оправдување во кое е наведено дека Јанкулоска имала ризична бременост. Во случајот обвинети се и поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски.
| | веќе видена | слични

На поранешната министерка Гордана Јанкулоска ќе и се суди одвоено за набавката на ултралуксузниот Мерцедес. Судот ја раздвои постапката откако адвокатите го оправдаа нејзиното отсуство со лекарска потврда за ризична бременост. Адвокатите на Никола Груевски и Ѓоко Поповски беа против раздвојувањето зошто Јанкулоска била важен дел од нивната одбрана. Одбраната испраша само еден сведок, поранешниот директор на СОЗР Васе Доневски кој беше спроведен од притворското одделение во Шутка. Доневски рече дека од 2006 до 2012 година, службата располагала само со три блидирани возила кои многу често биле на сервисирање. Обвинетиот Груевски се пожали дека се возел во небезбедни возила кога бил премиер. По излегување, рече дека судот има рок да го заврши случајот и ги гази законите по секоја цена. „По секоја цена се брза, се прават тешки преседани за да се донесе судска одлука во исто време кога треба владата да направи еден чекор кој оди кон промена на името кон грчкиот терк.“ - изјави Никола Груевски – поранешен ...
| | веќе видена | слични

На ексминистерката за внатрешни Гордана Јанкулоска посебно ќе и се суди за набавката за мерцедесот од 600 илјади евра. Таа на денешното рочиште за случајот Тенк не дојде. Преку адвокатите достави лекарско оправдување во кое наведува дека е бремена, но и дека се работи за ризична бременост. Специјалното обвинителство побара раздвојување на постапката. Ова не им одговараше на останатите обвинети бидејќи сметаа дека на тој начин ќе се наруши концептот на нивна одбрана, па бараа Специјалното обвинителство да направи ново обвинение, но судот го одби тоа. Во овој предмет освен Јанкулоска, обвинети се и екс премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Груевски и денеска обвини дека судот работи под политички притисок и брза да донесе пресуда. Денеска беше сослушан еден сведок на одбраната. Екс директорот на Службата за општи и заеднички работи Васе Доневски кој беше донесен од притвор на прашања на адвокатите одговараше дека големи суми на пари се давале за веќе застарените ...
| | веќе видена | слични

Ваква одлука донесе Кривичниот суд, по барање на СЈО, заради отворено боледување на обвинетата, која е во ризична бременост. Одбраната претходно негодуваше. Иако судијката Добрила Кацарска прочита дека е издадено отворено боледување, Груевски пред даде поинаква информација. „Знаеме дека боледувањето е дадено за две недели. Доколку имало потреба да се даде за подолго време, претпоставка е дека Јанкуловска ќе добиела боледување за подолго време. Докторот оценил дека е доволно две недели“, изјави поранешниот премиер Никола Груевски, по завршувањето на судењето. На рочиштето за „Тенк“,  дојдоа тројца од осумте повикани сведоци. Со лисици на рацете беше спроведен и сослушан сведокот Васе Доневски, поранешниот директор на СОЗР. Рече дека кога директорувал постоеле три блиндирани возила за премиерот, претседателот на државата и на Собранието. Автомобилите биле стари, а тоа на премиерот со чести дефекти. Груевски изјави дека тогаш се возел со неблендирани автомобили. Другите двајца сведоци не беа испрашувани, зашто ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Судот ја одвои постапката за екс министерката за внатрешни, Гордана Јанкулоска, за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Таа денеска не дојде на закажаното рочиште за Тенк поради како што беше наведено ризична бременост.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 748 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Обвиненијата против мене се судско-политичка хајка каква немало ни во турско, бугарско и во српско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: