ТЕПАЛЕ ПРАТЕНИЦИ: МВР поднесе кривична пријава против нови девет лица


Пријавените на 27 април во прес-центарот на Собранието ги нападнале пратениците на парламентарното мнозинство Во врска со насилствата кои на 27 април се случија во македонското Собрание, СВР Скопје денеска до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против девет лица, поради основи на сомнение дека сториле насилство кон луѓе и оштетиле имот. Овие лица, како што стои во соопштението од МВР, се осомничени дека извршиле три кривични дела „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“, „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ и „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ , предвидени и казниви по член 384, 383 и 385 од Кривичниот законик. Кривично пријавени се З.Т. (51), Г.Ц. (49), В.П. (21) тројцата од Скопје и Д.М. (29) и В.М. (46) двајцата од Кочани заради сомнение за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“. Н.П. (38) и П.М. (22) од Скопје и С.П. (21) од Кичево се кривично ...
| | веќе видена | слични

Доставено е посебно известување за поднесена кривична пријава против А.К. за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“. Во домот на А.К. по извршен претрес се пронајдени предмети важни за кривичната постапка. Предметите се одземени и по извршеното вештачење дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. Доставено е и известување за извршени разговори со повеќе новинари, како и со М.П., а се однесуваат на кривично-правниот настан “убиство“ (во обид) извршен над пратеникот З.С. Воедно е извршен претрес во домот на еден новинар при што се пронајдени и одземени предмети (фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД) кои може да послужат во кривичната постапка. По извршеното  вештачење предметите ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. ОЈО Скопје е известено во врска со утврдување присуство на странски државјанин во Собранието за две кривични дела “учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ и “учество во толпа што ќе ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Во изминативе неколку дена од страна на Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје се поднесени шест известувања, во врска со преземените активности околу расчистување на настаните од 27.04. во Собранието на Република Македонија. „Меѓу другото, доставено е посебно известување во врска со поднесена кривична пријава против лицето А.К. за сторено кривично дело “учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, при што по Наредба за претрес од Основен Суд Скопје I полициски службеници од Единицата за насилен криминал и ЕПОИ АЛФА, извршија претрес во домот и другите простории на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка, кои со потврда за привремено одземени предмети се одземени и истите по извршеното вештачење со Известување дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. Потоа, доставено е известување во врска со извршени разговори со повеќе лица новинари, како и со лицето М.П., а се однесуваат на дејствијата околу ...
| | веќе видена | слични

МВР не објавува кај кој новинар е извршен претрес во неговиот дом во врска со настаните од 27 април кога беше направен насилен упад во Собрание и беа претепани повеќе пратеници од тогашната опозиција. Но, според соопштението на МВР претресот кај новинарот се однесува на случајот со претепувањето на Зијадин Села, пишува порталот „ Ако “. Повеќе новинари кои беа сведоци на дел од неговото малтретирање, веќе во неколку наврати раскажаа што точно виделе. На дел од новинарската заедница и беше невообичаено присуството на Александра Дуковска, поранешен новинар во неколку медиуми, која беше видена на една од најексплицитните видео снимки со фотоапарат во рацете. Таа беше во непосредна близина на осомничените за обид за убиство, татко и син, кои го влечеа Села низ ходниците, во бесознание и раскрварен: Не е познато за кој медиум известувала Дуковска од случувањата во Собрание, но таа може да се види речиси на сите поважни настани во Скопје. Во извештајот на МВР се вели дека се извршени разговори со повеќе лица ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека во изминативе неколку дена Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднело шест известувања за истрагата околу насилствата на 27 април во Собранието на Република Македонија. Притоа, поднесена е кривична пријава заедно со известување против А.К., за учество во толпа што ќе изврши кривично дело, при што по Наредба за претрес од Основен Суд Скопје 1 е извршен претрес во домот на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка. Луѓето од СВР Скопје разговарале со повеќе новинари, како и со лицето М.П., во врска со обидот за убиство на Зијадин Села. Притоа, со наредба од Скопје 1 извршен е претрес во домот на еден новинар, при што се пронајдени и одземени фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД, кои по извршеното вештачење со дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. Исто така, ОЈО Скопје е известено за утврдување на присуство на странски ...
| | веќе видена | слични

По Наредба за претрес од Основен Суд Скопје I, од страна на полициски службеници извршен е претрес во домот на едно лице (новинар), при што се пронајдени и одземени предмети (фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД) кои како важни предмети може да послужат во кривичната постапка. Истите по извршеното вештачење со Известување дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје-се вели во соопштението.. Loading...
| | веќе видена | слични

Од дом на новинар новинар биле одземени фотоапарат, камера, мобилен телефон кои можат да послужат во кривичната постапка Во изминативе неколку дена од страна на Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство - Скопје поднесени се шест известувања, во врска со преземените активности околу расчистување на настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Меѓу другото, доставено е посебно известување во врска со поднесена кривична пријава против лицето А.К. за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ , при што по Наредба за претрес од Основен Суд Скопје I, полициски службеници од Единицата АЛФА, извршиле претрес во домот и другите простории на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка , кои со потврда за привремено одземени предмети се одземени и истите по извршеното вештачење со известување дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство - Скопје. Исто така, извршен е претрес во домот на еден новинар ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Извршен е претрес во домот на една новинарка и запленета е опрема која би можела да послужи за расветлување на нападот врз лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села на 27 април во Собранието на Македонија, соопшти МВР. „По Наредба за претрес од Основен Суд Скопје I, од страна на полициски службеници извршен е претрес во домот на едно лице (новинар), при што се пронајдени и одземени предмети (фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД) кои како важни предмети може да послужат во кривичната постапка“, се вели во соопштението на МВР. Полициските службеници од Единицата за насилен криминал и алфите вршеле претрес и кај други пријавени по наредба на судот, а по барање на Основното јавно обвинителство Скопје и повикале на разговор повеќе новинари присутни таа вечер во просториите на Собранието. Дознаваме дека едно од тие лица е осомничен во истрага на СЈО, кое наводно полицијата до сега не можело да го обезбеди за распит. Полицијата го известило Обвинителството и за присуството на ...
| | веќе видена | слични

МВр извести дека продолжува истрагата за немилите настаните кои се случија на 27. април во Собранието на Република Македонија, а притоа, денеска до ОЈО е поднесена кривична пријава против А.К. за сторено кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Според МВР, при претрес на неговиот дом и други простории биле пронајдени важни предмети за кривичната постапка. „Доставено е известување во врска со извршени разговори со повеќе лица новинари, како и со лицето М.П., а се однесуваат на дејствијата околу расветлувањето на обидот за убиство врз Зијадин Села. Воедно, по наредба за претрес од Основен Суд Скопје I, од страна на полициски службеници извршен е претрес во домот на едно лице (новинар), при што се пронајдени и одземени предмети (фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД) кои како важни предмети може да послужат во кривичната постапка. Истите по извршеното вештачење со известување дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје. Исто така, ОЈО ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Скопје е известено за присуството на странски државјанин во Собранието кој е осомничен дека сторил две кривични дела „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ и „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство“. Од извршениот преглед на доставените видео материјали констатирано е дека се работи за Г.Ж. српски државјанин кој од 22,04 до 00, 11 часот е присутен внатре во Собранието, соопшти МВР.Според соопштението на МВР, полицијата до ОЈО поднесе шест известувања за преземените активности околу расчистување на настаните од 27 прил во Собранието на Република Македонија.„Поднесена е кривична пријава против лицето А.К. за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, при што по наредба за претрес од Основен суд Скопје 1 полициски службеници извршија претрес во домот и другите простории на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка.Доставено е известување за извршени разговори со повеќе новинари, како и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 82 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 80 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТЕПАЛЕ ПРАТЕНИЦИ: МВР поднесе кривична пријава против нови девет лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: