Макрон: Европа ќе ја преплавиме со милион африкански мигранти...! (Видео)


Францускиот претседател Емануел Макрон планира да ја направи Франција "голема" преплавувајќи ја Европа со стотина милиони африкански мигранти "Мигрансткиот феномен со кој ќе се соочи Европа ќе биде историски", изјавил Макрон минатата недела во ТВ емисија. Францускиот претседател тврди дека "големата сиромаштија", "климатските промени" и "геополитичките конфликти" ќе ги принудат многу африканци да дојдат во Европа "во наредните десетина години". За да ја докаже својата теорија, Макрон укажал на "бомбастичниот" пораст на популацијата во земјите на третиот свет, кој "француско-американскиот новинар и професор Стефан Смит" исклучително го опишал овој дел во неодамна издадената книга. "Африканците во главно се вртат кон Европа бидејќи континентот не е остров, поради нашата положба и поради тоа што Европа има судбинска поврзаност со Африка", изјавил францускиот претседател за време на двочасовното интервју. Смит, експерт за Африка, проценува дека бројот на Африканци кои сега живеат во Европа ќе порасне од девет на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Инциденти синоќа имало меѓу бегалци и мигранти во прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос. Информативниот портал од островот, „Лезбос њуз“, пишува дека инцидентите се прошириле и надвор од кампот, а според непотврдени информации, неколку лица се повредени и пренесени во болница. Како што јави дописничката на МИА од Атина, според последните официјални податоци од грчката Влада во прифатниот центар Мориа со капацитет од 3000 лица, сместени се 6885 бегалци и мигранти. Синоќешните инциденти се случија неколку дена пред посетата на Лезбос на грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Според локалните медиуми, Ципрас, се очекува в среда или в четврток да биде на островот за Регионалната конференција на Владата. Жителите планираат протести поради ситуацијата со бегалците, но и поради укинувањето на намаленото ДДВ на островот. Засега, не е познато дали грчкиот премиер ќе го посети и бегалскиот камп Мориа, што е еден од најпроблематичните прифатни центри во Грција и поради пренатрупаноста и поради честите инциденти ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 15 африкански мигранти загинаа кога нивниот брод со кој се обиделе да стигнат до Европа, се превртел недалеку од алжирското крајбрежје. Притоа од 34 лица кои биле на бродот, 19 биле спасени, објави Ројтерс. Несреќата се случила недалеку од градот Оран, кој од главниот град на Алжир е оддалечен околу 450 километри. Бродот испловил од Мароко, а засега не е позната националноста на мигрантите.
| | веќе видена | слични

Вкупно 160 нелегални мигранти вчера се притворени во регионот Чанаккале во северозападна Турција, објави агенцијата Анатолија, цитирајќи извори од безбедносните сили.Во една акција полицијата уапсила 40 илегални мигранти, пронајдени во камион во областа Ајваџик. Мигрантите сакале да стигнат до грчкиот остров Лезбос.Подоцна, на градилиште во истиот регион, се уапсени уште 120 илегални мигранти.Мигрантите се од Сирија, Сомалија, Пакистан, Авганистан, Мали и Сенегал. Тие се предадени на службата за миграција.
| | веќе видена | слични
11 копии

Бројот на мигранти кои пристигнуваат на грчките острови е двојно поголем, изјави грчкиот министер за миграциска политика Димитрис Вицас. За време на дебата за новиот предлог-закон за азил, тој рече дека на островот Лезбос, каде се наоѓа најголемиот камп за мигранти, минатата година од Турција пристигнувале во просек 54 мигранти дневно, а само вчера пристигнале 206 нови лица. На сите грчки острови во текот на април регистрирани се вкупно 2.168 нови бегалци и мигранти. Во првите два месеци имало по 66 пристигнувања дневно, но од тогаш таа бројка се зголемила на 126, а последните денови и на 200 мигранти дневно. Вицас рече дека преку копнениот дел од границата меѓу Грција и Турција, на реката Еврос, годинава пристигнале вкупно 2.700 бегалци и мигранти, а само вчера нивниот број изнесувал 340 лица. Вкупно, од почетокот на годинава преку море во Грција пристигнале повеќе од 7.000 бегалци, додека во Турција се вратени 112 лица.
| | веќе видена | слични

Боштјан Шефиц, државен секретар во словенечкото Министерство за внатрешни работи вели дека на Балканот чекаат околу 50.000 мигранти, поради што потребни се акции за координирање на работи за сузбивање илегални миграции во државите во кои сега се наоѓаат или низ кои минуваат. „Проценките се дека во целиот регион, вклучително и Грција, има миграциски потенцијал од околу 50.000 луѓе“- изјави тој. Шефиц предупредува дека на одлуките на потенцијалните мигранти може да делуваат подобрените временски услови за транзит, но и на некои одлуки на државите каде се наоѓаат. „За разлика од ситуацијата во време на големата миграциска криза пред три години, сега 85 отсто бегалци бараат азил во Словенија, што е големо оптоварување, а промени се забележани и во структирата на мигранти, бидејќи најголем дел веќе не доаѓаат од Блискиот исток туку од северна Африка“ – рече Шефиц. Шефиц изјавата ја даде за Словенечката телвизија, по посетите на Загреб, Белград и Тирана каде со свои колеги во изминатите два дена зборувал за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нов бран мигранти има во Грција. Бројот мигранти кои пристигнуваат на грчките острови сега е за четири пати поголем од истиот период минатата година. На островот Лезбос, каде што е најголемиот камп за мигранти, лани дневно во просек пристигнувале по 54 мигранти, а сега над 200 секој ден. Од март годинава грчките острови и северна Грција беа сведоци на пристигнувањето на голем број бегалци од Блискиот Исток, чиј број е значително повисок во споредба со истиот период лани. Од почетокот на оваа година над 7.000 бегалци и мигранти пристигнале преку морето во Грција, а само 112 се вратени во Турција. Министерот за миграциона политика Димитрис Вицас вели дека се подготвени два плана - еден ако приливот на мигрантите се зголеми за 15 отсто, и друг за во случај на „скоковит пораст“ на приливот. Тој додаде дека за овие планови не може да зборува јавно „бидејќи не треба да ги дознаат нашите противници - шверцерите на луѓе и оние надвор од Грција што имаат политички намери“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот министер за миграциска политика Димитрис Вицас телефонски разговарал со турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу, кого го повикал Турција да ги почитува преземените обврски за бегалците на грчките острови и пред се во областа на реката Еврос, каде во последните денови е регистрирано драстично зголемување на бројот на нови мигранти. Како што јави весникот „Вима“, за време на разговорот Вицас рекол дека Грција ги почитува обврските утврдени во договорот меѓу ЕУ и Турција за бегалците и оти е важно тие да бидат почитувани од сите страни. Атина првпат отворено врши притисок врз Анкара за областа по течението на реката Еврос (Марица) од каде само вчера од Турција влегле 340 лица кои илегално ја преминале границата со Грција, подвлекува весникот. За време на дебата за новиот предлог-закон за азил, Вицас вчера рече дека бројот на мигранти кои пристигнуваат на грчките острови е двојно поголем. Тој истакна дека на островот Лезбос, каде се наоѓа најголемиот камп за мигранти, минатата година од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бројот на мигранти кои пристигнуваат на грчките острови е зголемен за четирипати. Министерот за миграциска политика, Димитрис Вицас, во Атина изјави дека на Лезбос, каде што е најголемиот камп за мигранти, лани во просек дневно пристигнувале по 54 мигранти. Но сега бројката е зголемена за над 200. Од почетокот на годината преку море во Грција влегле над 7 илјади бегалци и мигранти.
| | веќе видена | слични

Министерот во текот на дебатата за предлогот за новиот закон за азил, изјавил дека на островот Лезбос, каде е најголемиот логот за мигранти, минатата година од Турција пристигнувале во просек 54 мигранти дневно, а само денеска пристигнале 206. На сите грчки острови во текот на април регистрирани се 2.168 пристигнувања на бегалци и мигранти. Во првите два месеци оваа година, имало по 66 доаѓања дневно, но оттогаш бројот на нови мигранти и бегалци се искачил прво на 126, а во последните денови и на 200. Министерот изјавил дека преку копнениот дел на границата меѓу Грција и Турција, на реката Еврос (Марица), оваа година пристигнале вкупно 2.700 бегалци и мигранти, но само денеска 340. Вкупно од почетокот на оваа година преку морињата до Грција дошле повеќе од 7.000 бегалци и мигранти, додека во Турција се вратени само 112. Министерот за миграциона политика изјавил дека се подготвуваат два плана – еден доколку бројот на мигранти се зголеми за 15 отсто, и втор за “огромен“ прилив. Додал дека за тие планови не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон: Европа ќе ја преплавиме со милион африкански мигранти...! (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: