Заради птичји грип, Шангај го затвори пазарот за живина

Во Кина е регистрирана и шестата жртва од новиот тим на птичји грип Х7Н9. Починатиот е 64-годишен земјоделец од провинцијата Жеџијанг. Во Источна Кина има 14 заразени од вирусот. Откако вчера беше соопштено за два смртни случаи, шангајските локални власти почнаа кампања за уништување на домашни птици во регионот и ги затворија пазарите за живина во Шангај. Светската здравствена организација соопшти дека засега нема докази оти вирусот може да се пренесе од човек на човек. Но, Кина пак информираше дека пациент од Шангај развил симптоми кои наликуваат на птичји грип, по контакт со заразен од таа болест.
| | веќе видена | слични

Властите на Шангај презедоа дополнителни мерки за борба против ширењето на вирусот H7N9 на птичјиот грип. Забранети се трките со гулаби и продажбата на украсни птици. Кинеското Министерство за образование ги повика училиштата да го чуваат здравјето на учениците, и да им го објаснат значењето на хигиената и задолжителното миење на рацете. Кинеската телевизија објави видеа со операции за дезинфекција на училници во Шангај, пред децата да продолжат со наставните активности. Осум од досега заразените 18 лица со вирусот H7N9 на птичјиот грип се од Шангај, а четири од нив веќе починаа. Вчера беше соопштено за два нови случаи на зараза. Откако ги затворија пазарите со живи птици и уништија десетици илјади птици, властите во Шангај соопштија дека вирусот H7N9 е откриен кај гулабите. На интернет страницата на градот е поставена забрана за трки со гулаби и наредба до сопствениците на гулабите - близу два милиони птици - да ги држат затворени во кафезите. Забранета е и продажбата на диви и украсни птици. Според ...
| | веќе видена | слични

Властите, според локалните медиуми, планираа да ја усмртат живината на два пазара во Шангај и на уште еден во Ханжу каде што е откриен вирусот H7N9. Претходно повеќе до 20 илјади живи домашни птици се уништени на пазарот во градот Хухуаџи, каде што вирусот беше откриен претходно седмицава. Градските власти во Шангај ги затвориле во саботата сите продавници на живи птици на коишто е истакнат натписот „Затворено на неодредено време", пишува Синхуа. Засега населението вели дека во Шангај не е загрижено и оти нема знаци на паника, и покрај шесте смртни случаи. Во сите досегашни случаи симптомите биле висока температура и кашлица кои се развиваат во воспаление на белите дробови. Сé уште не е познато на кои начини жртвите се заразиле со овој вирус, бидејќи досега се сметаше дека не е високо заразен. Здравствените власти на Шангај, соопштија дека ниеден од осумте лица коишто биле во близок контакт со последниот починат немаат симптоми на болеста. Претходно кинеската Државна комисија за здравје и семејно планирање ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во кинескиот град Хангжу, кој е втор по големина по Шангај, денеска се заклани птици со цел да се спречи ширењето на вирусот на птичји грип Х7Н9, од кој починаа шест луѓе во земјата, додека пазарите со жива живина во Шангај и понатаму се затворени. Кина потврди 16 случаи на овој тип на грип, соопшти Министерството за здравство откако пред една недела најави дека вирусот првпат е откриен кај луѓе. Случаи на хумани инфекции забележани се само во источниот дел на Кина, од кои шест во Шангај, вклучувајќи четири смртни случаи, а уште два пациента починаа во соседната провинција Жеџанг. Кинеските власти тврдат дека нема докази за можно пренесување на вирусот од човек на човек, а истото го повтори и Светската здравствена организација.
| | веќе видена | слични

Во Кина е потврдено дека 16 лица се заразиле со грипот Х7Н9, но нема податоци дали вирусот се пренесува од човек на човек, соопшти кинеската здравствена власт.Шангај регистрира шест случаи на заболување, во три провинции Џеѓанг, шест во Ѓанхсу и еден во Анхуију.Од пријавените случаи, четири завршија со смртен исход во Шангај и два во Џеѓанг.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични
4 копии

Вирусот на птичји грип од типот H7N9 засега не се пренесува од човек на човек, за разлика од вирусот H5N1. Во Кина досега шест лица починаа, а 14 се заразени од новиот вирус на птичји грип. Неколку од заболените биле во допир со живина. Властите на Шангај потврдија синоќа дека уште едно лице починало од заразата со новиот вид птичји грип H7N9, со што бројот на починати од болеста во Кина се зголеми на шест лица.Три од четири смртни случаи се регистрирани во финансиската престолнина на Кина, каде се пријавени првите два смртни случаи на болеста која претходно не беше воочена кај човекот. Во средата во соседната покраина Жеџијанг е забележан еден смртен случај.Здравствените власти на Шангај прецизираа дека ниту еден од осумте лица со кој последниот починат бил во близок контакт немаат симптоми на болеста.Генетската анализа на новиот смртоносен вид птичји грип, претходно непознат меѓу луѓето, укажува дека вирусот H7N9 веќе поминал низ неколку мутации кои би можеле да направат да биде предизвикувач на пандемија ...
| | веќе видена | слични

Седумгодишно девојче од Хонгконг се тестира за новиот вид на птичиј грип Х7Н9, бидејќи допатувала од Шангај со симптоми слични на грипот.Ова е прв сомнителен случај на новиот вид на грипот во Хонгконг. Според агенцијата „Франс прес“ девојчето кое што е во карантин, допатувало од Шангај при крајот на март, а таму била во контакт со животни.Министерот за здравство, Ко Винг Ман најави дека во градот ќе ги засилат тестирањата на локалните животни, но ќе ангажираат и дополнителни лица на граничните премини, за да ги прегледуваат лицата кои што доаѓаат во Хонгконг.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични
6 копии

Властите на Шангај потврдија синоќа дека уште едно лице починало од заразата со новиот вид птичји грип H7N9, со што бројот на починати од болеста во Кина се зголеми на 11 лица. Починал маж (48) кој работел на превоз на живина во источната покраина Џиангсу. Три од четири смртни случаи се регистрирани во финансиската престолнина на Кина, каде се пријавени првите два смртни случаи на болеста која претходно не беше воочена кај човекот. Во средата во соседната покраина Жеџијанг е забележан еден смртен случај. Здравствените власти на Шангај прецизираа дека ниту еден од осумте лица со кој последниот починат бил во близок контакт немаат симптоми на болеста. Властите во Шангај наредија затворање на сите пазари за живина во градот откако уништија повеќе од 20.500 птици за да спречат ширење на вирусот на птичји грип H7N9. Шангај има 23 милиони жители, и според претставник на градските власти пазарите со живина привремено ќе бидат затворени заради „безбедност на жителите“. Тој додаде дека е забранета и секаква трговија ...
| | веќе видена | слични

Стравот од новиот вирус на птичји грип Х7Н9 во Кина расте се‘ повеќе. Шест лица починаа како последица на болеста, а властите почнаа со колење птици. Покрај стравот од вирусот има уште еден проблем-недоверба во властите! Пазарот на улицата Донгху во Шангај е попразен од вообичаено. Тоа е така не само заради тоа што е државен празник во Кина. Особено е празно на штандот за пилешко месо. Може да се видат и луѓе со маски на лицето. „Загрижен сум“, вели еден од купувачите. „Месо од кокошка, патка или гуска веќе не купувам, дури не сум расположен ниту да дојдам на пазар. Но, што да се прави, нешто мора да се готви.“ На пазарот има помалку муштерии, но јавниот живот во Шангај се одвива вообичаено и покрај смртните случаи кои се на насловните страници и и покрај тоа што не е разјаснето како точно се заразиле инфицираните. Животните не покажуваат симптоми на болеста Постоење на предизвикувачот на болеста првпат е докажано кај еден гулаб на југозапад од Шангај. Таму властите убија повеќе од 20.000 птици. Затворени ...
| | веќе видена | слични

На велепазарот со живина во Хухуаи во Шангај вкупно се заклани 20.535 пилиња, патки, гуски и гулаби, откако кај нив е откриено присуство на Х7Н9 вирус на птичји грип, соопштиле властите на овој џиновски град во Кина. Велепазарот Хухуаи е затворен преку ноќ откако на гулабите им е откриен Х7Н9 кој досега усмрти шест луѓе во Кина, и од кој од неделата се заразиле вкупно 14 луѓе. Санитарните екипи го дезинфицирале сиот измет, контаминираните билки за крмење, материјалот кој како подлога се става во кафезите, и водата која живината ја пиела. Потоа се’ било уништено, соопштила комисијата за земјоделие на округот Шангај. До шест часот наутро по локално време, целиот пазар бил исчистен. Уште се утврдува од каде заразените гулаби потекнуваат, а истрагата се проширила и на други пазари со живина во Шангај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заради птичји грип, Шангај го затвори пазарот за живина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: