Скопје: Набавени нови специјализирани возила на ЈП “Комунална хигиена“

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски денес ги промовираше новите две специјализирани возила за чистење на коловозите, т.н. метларки и 5 мали камиони за собирање смет за ЈП „Комунална хигиена“. „Градот за потребите на „Комунална хигиена“ набави две нови возила – метларки коишто ќе се користат за чистење на коловозите на улиците низ градот. За набавка на овие возила од Буџетот на Градот се издвоени околу 18 милиони денари. Од 2009 година до сега за потребите на ова јавно претпријатие Градот има набавено 40 нови возила, со што значително е подновен возниот парк на претпријатието и е подобрена општата хигиена во градот“ - изјави Трајановски. Новите возила, метларки се од марката DUREVO. Шасијата на возилата е произведена во Италија, а надградбата е на Атриц –Словенија. Малите камиони за собирање смет од тесните улички имаат капацитет од 5 кубни метри, со вграден систем од задната страна за подигнување и празнење на садови за отпад со капацитет од 1,1 кубни метри (контејнери) или истовремено подигање и ...
| | веќе видена | слични

Две специјализирани возила за чистење на коловозите, метларки, и пет мали камиони за собирање отпад за ЈП „Комунална хигиена“ вчера беа промовирани во дворот на претпријатието Камионите се со капацитет од пет кубни метри и ќе се користат за собирање отпад од малите и тесни улички во скопските населби. - Со набавката на овие возила, во „Комунална хигиена“ од 2009 година досега има 40 нови возила, што создава многу добри услови за почисти улици и за подобро собирање отпад. Метларките се набавуваат по подолг период и чинат 18 милиони денари, средства обезбедени од буџетот на градот Скопје - истакна градоначалникот Коце Трајановски. Во однос на реновирањето на фасадите на повеќе згради на улицата Македонија, Трајановски рече дека во фаза на изработка е фасадата над ресторанот „Пелистер“, ќе се реновираат фасадите кај „Тренд“ и кај „Макпримат“, а ќе се уредуваат и фасадите во централното градско подрачје или оние што се најблиску до градскиот плоштад.
| | веќе видена | слични

Прашан за расчистувањето на снегот од улиците на Скопје, Трајановски рече дека годинава се е подготвено и плански се чисти главниот град Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, потпретседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, и директорот на ЈП Комунална хигиена", Ракип Дочи, вчера ги промовираа новите две специјализирани возила за чистење на коловозите- метларки и 5 мали камиони за собирање смет за ЈП "Комунална хигиена". Возилата метларки се произведени во 2011 година. Камионите се со капацитет од пет метри кубни, со вграден систем од задната страна за подигнување и празнење на садови за отпад со капацитет од 1,1 метри кубни или истовремено за подигнување и празнење на две типски канти од 120 литри. Малите камиони ќе се користат за собирање смет од малите и тесните улички во скопските населби. - Градот Скопје за потребите на ЈП Комунална хигиена" набави две нови возила метларки коишто ќе се користат за чистење на коловозите на улиците низ градот. За набавка на овие возила од Буџетот на ...
| | веќе видена | слични

Метларките ќе ja чистат уличната прашина ЈП „Комунална хигиена“ го зголеми својот „арсенал“ од машини за справување со уличната нечистотија и прашина. Снегот вчера не ги запре градските власти и одговорните од „Комунална“ да промовираат две нови специјализирани возила за чистење на коловозите - метларки и пет мали камиони за собирање смет со кои ќе оперира претпријатието. Новите метларки што ќе ги светнуваат скопските улици се лански модел од марката „Дурево“ и имаат работна зафатнина од 4,485 кубни метри. Шасијата на возилата е произведена во Италија, а надградбата е на „Атрик“ од Словенија. Малите камиони за собирање смет ќе циркулираат во делови од населбите каде што поради конфигурацијата на теренот, отежнат е пристапот за камионите со поголем габарит. Имаат вграден систем од задната страна за подигнување и празнење контејнери со капацитет од 1, 1 кубни метри, односно истовремено можат да подигнат и испразнат две канти од 120 литри. „Имавме потреба од набавка на вакви мали возила наменети за тесни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 206 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 217 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 86 | | | веќе видена

Охрид, 19. септември 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, ...
сите 23 | | | веќе видена

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред министерството за одбрана ќе биде ...
сите 89 | | | веќе видена

Црноморската депресија или поле на низок воздушен притисок беше причината за нестабилното време ова лето во Македонија и пошироко, а истото ги потисна масите ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје: Набавени нови специјализирани возила на ЈП “Комунална хигиена“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: