Аритмијата го ослабнува срцето

Преткоморната фибрилација е најчеста срцева аритмија. Овој тип аритмија е карактеристичен за постарата популација, но се појавува и кај младите без постоење на посебна срцева болест. Според Д-р Иван Трајков, кардиолог електрофизиолог, се манифестира со срцебиење, кое е последица на неритмична срцева работа и се карактеризира со брз и неправилен срцев пулс.
| | веќе видена | слични

Додека овие две болести навидум немаат многу заедничко, постои една клучна врска што истражувачите сметаат дека би можела да биде корисна во пронаоѓањето лек. Р астечкиот број на луѓе што боледуваат од Алцхајмеровата болест е загрижувачки, бидејќи во моментов постојат само четири одобрени лекови за третирање на симптомите на болеста, а неколку надежни третмани покажаа разочарувачки резултати во клучни медицински студии оваа година. „Неочекувано во САД како предмет на истражување е поставена поврзаноста помеѓу Алцхајмеровата болест и ракот“ Неочекувано, истражувачите во САД како предмет на истражување ја ставија поврзаноста помеѓу Алцхајмеровата болест и ракот. Додека овие две болести навидум немаат многу заедничко, постои една клучна врска што истражувачите од „MD Anderson“ сметаат дека би можела да биде корисна во нивните истражувања, а тоа е дека луѓето со историја на заболување од рак имаат помала веројатност да добијат Алцхајмерова болест, а луѓето со историја на Алцхајмерова болест имаат помала ...
| | веќе видена | слични

Кардиоваскуларните заболувања и понатаму остануваат на врвот на листата на болести со најголема смртност, а во последниве години загрижува фактот што сè помлади и помлади пациенти спаѓаат во групата загрозени пациенти. Д-р Марјан Димитровски, кардиолог во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, објаснува дека значењето на кардиоваскуларните болести произлегува од големата стапка на смртност. Исхемичните болести на срце поединечно се најчеста причина за смрт во Европа, околу 2 милиони заболени годишно. Кардиоваскуларните заболувања претставуваат огромно оптоварување за една земја како на здравствен така и на економски план бидејќи се трошат значителни средства за превенција и лекување на болните. Со добра превенција значително е намалена стапката на смртност и инвалидност од кардиоваскуларни болести. Неконтролирани ризик фактори – најчеста причина Како кардиолози во својата секојдневна пракса се среќаваме со пациенти кои во своите дваесетти или триесетти години од животот во својата медицинска историја имаат ...
| | веќе видена | слични

Сите знаеме дека правилната исхрана влијае позитивно на нашите тела, но што е со умот? Кога станува збор за храна која не само што го храни стомакот, туку и мозокот, изборот е огромен. На пример, храната која што е добра за срцето е добра и за главата, бидејќи здравиот крвоток е од големо значење за мозочните функции. Тука спаѓа црниот грав и останатите мешункасти плодови за кои истражувачи кои студирале дијабетес пронапле дека ја подобруваат гликемичната контрола и ги намалуваат шансите за развивање на хронични срцеви заболувања. Црниот грав е и одличен извор на магнезиум за кој е докажано дека е ефективен во спречување на деменцијата во мозокот. Авокадото е исто така одлично за крвотокот, а добрите маснотии кои ги содржи се поврзани со редуцирање на нивото на LDL, т.е „лошиот холестерол“. Боровинките, пак, ја подобруваат мемориската функција кај повозрасните личности кај кои таа почнала да опаѓа. Брокулата е одличен извор на холин, хемикалија во мозокот која е есенцијална во раниот развиток на мозокот, а ...
| | веќе видена | слични

Дијабетес - е збир на пореметувања чија основна карактеристика е хипергликемија односно зголемено ниво на шеќер во крвта. Во склад со нездравиот начин на животен стил, се понеквалитетната исхрана, се поголем недостаток на телесна активност, секојдневен стрес, е се повеќе зголеменена таканарелената епидемија на шеќерната болест. Статистиката предвидува дека во следните 15 години зголемениот број на заболени од ова забокување ќе се зголеми дури до 50% што само по себе е алармантен податок. Уште по страшен е податокот кој вели дека од ова заболување се повеќе патат и младите луѓе. Исклучително важен чекор во борбата со шеќерната болест е превенцијата од неа. Потребна е едукација на популацијата за принципите на болеста , можностите за лекување и сречување на компликациите кои може да настанат. Така доколку пациентот реагира навремено, односно навремено се започне со хигиенско-диетални насоки и терапевтски план, шеќерната болест може доста добро да се контролира а појавата на комплицаии може да се стопира. ...
| | веќе видена | слични

Многу од луѓето кои земаат анти-инфламаторни лекови (НСАИЛ), на своја рака и ги користат премногу долго или премногу често се ставаат во ризик да предизвикаат сериозни несакани ефекти „НСАИЛ се широка класа агенси со аналгетски и антивоспалителен ефект, тие ја олеснуваат болката при повреди и болка која се јавува од други причини“ А спирин, ибупрофен, напроксен и други нестероидни анти-инфламаторни лекови (НСАИЛ), се широка класа агенси со аналгетски и антивоспалителен ефект. Тие ја олеснуваат болката при артритис , повреди и болка која се јавува од други причини. Многу од луѓето кои ги земаат на своја рака и ги користат премногу долго или премногу често се ставаат во ризик да предизвикаат сериозни несакани ефекти како што се проблеми со бубрезите, чир , крварење и зголемување на ризикот за појава на срцева слабост . Како функционираат НСАИЛ? Тие ја купираат болката со тоа што имаат дејство на еден или двата од два ензими: COX-1 и COX-2 . Овие ензими се од суштинско значење за производство на хормони ...
| | веќе видена | слични

Немојте да ги игнорирате овие седум симптоми! Верувале или не, срцевиот удар нема да дојде без најава, туку ќе го забележите недели и денови пред по симптомите кои луѓето често ги игнорираат бидејќи не ги сметаат за голема опасност. Кај мажите и жените симптомите кои му претходат на срцевиот удар се разликуваат. Имено, дури 95% од жените кои доживеале срцев удар со месеци и недели пред срцевиот удар имале предупредувачки симптоми. Еректилна дисфункција Од срцеви болести често страдаат лица со еректилна дисфункција. Кај срцеви болесници артериите стануваат потесни и го ограничуваат дотокот на крв во пенисот. ‘Рчење Вашето срце е во опасност ако за време на ноќниот сон имате ограничен проток на воздух во градите. Три пати поголеми шанси за срцев удар во следните пет години имаат лицата кои имаат проблеми со дишањето и во со и кои за време на спиењето дишањето им запира на неколку кратки моменти. Проблеми со непцата Својот стоматолог треба да го посетите доколку имате воспалени и потечени непца или ви крварат. ...
| | веќе видена | слични

Секој дополнителен килограм телесна тежина го присилува телото да формира околу 20 км нови крвни садови - Кога го знаеме тоа, не е тешко да ја разбереме врската помеѓу дебелината и срцевите заболувања. Повеќето од овие крвни садови претставуваат мали капилари, но тука се и малите вени и артерии. Добра вест е дека работата функционира и во обратен правец: ако изгубите килограм телесна тежина, вашето тело ќе ги блокира и апсорбира крвните садови, кои веќе не му се потребни. Во секој миг најверојатно дишеме само низ една ноздра - Ова важи за 85 отсто од луѓето. Она што е посебно занимливо е дека ноздрите се сменуваат приближно на секои четири часа. Дишењето низ различни ноздри има различно дејство на телото. Десната ноздра, го зголемува нивото на глукоза во крвта и прави да употребуваме повеќе кислород, а исто така и ја стимулира левата (логичката) страна на нашиот мозок, додека дишењето низ левата ноздра ја стимулира десната (креативната) страна на мозокот, што може и намерно да се употреби, доколку ни е ...
| | веќе видена | слични

Конзумирањето на помали количества на чоколада може да ја намали шансата за добивање на срцев удар, се тврди во една нова студија. Експертите тврдат дека конзумирањето на две до шест мали порции чоколадо неделно, ја намалува шансата од нерегуларна работа на срцето за 20 отсто.До ваквиот заклучок тие дошле истражувајќи ја поврзаноста меѓу конзумирањето на чоколада и нерегуларната работа на срцето, проблем со кој се соочуваат 33,5 милиони луѓе во светот.Експертите советуваат да се конзумираат производи со повисок процент на какао, кои се многу здрави и за протокот на крвта.– Истражувањето покажа дека и мали количества на внес на какао можат да имаат позитивни ефекти врз здравјето, изјави раководителот на истражувачкиот тим Елизабет Мостофски од Медицинскиот факултет на „Харвард“.Фибрилацијата на артериите е најчеста аритмија во општата популација која создава проблем на постари години, а најчесто ги погодува мажите. Предизвикува вртоглавица, останување без воздух и замор. Сето тоа го зголемува ризикот од срцев ...
| | веќе видена | слични

 Човечкиот мозок е најверојатно најмистериозниот орган во нашето тело. Научниците постојано учат и истражуваат нови факти за неговата работа, но сепак сѐ уште крие многу тајни. Но, доколку досега не сте знаеле факти поврзани со мозокот, сега ќе имате можност да ги дознаете. Ова се откритијата од последните неколку години во истражувањата на мозокот. Некои од нив ќе ве изненадат: Хроничниот недостаток на сон го влошува помнењето Научниците откриле доказ дека константниот недостаток на сон може да го влоши помнењето и да предизвика Алцхајмер. За време на целоноќно спиење, мозокот ги отстранува токсичните материи кои се опасни за нашиот мозок. Ако човекот не се наспива доволно, тоа може да им наштети на мозочните келии. Љубовта и омразата имаат многу заедничко Британските научници откриле дека љубовта и омразата потекнуваат од слична мозочна област. Како и да е, за разлика од омразата, љубовта значително ја намалува активноста во областите одговорни за осудување и логично размислување. Мозокот е чувствителен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 394 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 225 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 195 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аритмијата го ослабнува срцето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: