Анализа на банки: Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години

4 копии

Економии со најголем економски раст за 40-на години ќе станат 11 држави меѓу кои и Индонезија, Нигерија, Мексико, Филипини и Турција, проценува американската банка Голдман Сакс. Американската банка предвидува дека за околу 40 години, 11 држави кои моментно се во сенка на Бразил, Русија, Индија, Кина и ЈАР ќе станат економии со најголем раст. Во групата се наведени Јужна Кореја, Бангладеш, Полска Чиле, Украина и Катар - држави со огромни потенцијали и кои по оцена на консултантската фирма Ернст и Јанг ги очекува добра иднина. Ернст и Јанг исто така направија своја листа од 25 држави со раст на економиите во која се држави кои оваа година ќе имаат раст од 4,5 отсто, а следната 5,5 отсто што е двојно повеќе од просечниот раст на светската економија. Заедничка карактеристика на економските сили кои „доаѓаат“, е таа што тие држави се антитеза на сегашните развиени држави во неколку домени. За разлика од Италија, Јапонија и Канада чие население старее, а со тоа и опаѓа домашната побарувачка, Индонезија и ...
| | веќе видена | слични

Во Италија, Јапонија и во Канада, каде што населението е повозрасно, опаѓа и домашната побарувачка. На пример, Индонезија и Турција имаат огромна популација на млади, кои тежат кон зголемување на стандардот и се двигатели на економскиот развој Експертите предвидуваат дека Индонезија ќе оствари економски пораст од шест отсто АМЕРИКА ПОЛЕКА ЌЕ ПРОПАЃА Фискалната бездна што ѝ се заканува на економијата на САД ги поттикна Американците да ги оценат економските околности во земјата како полоши. Најновото истражување на Си-ен-ен и меѓународната анкета на ОРЦ покажуваат дека само 26 отсто од Американците сметаат дека економијата оди во добра насока, додека 74 отсто, економските услови ги оценуваат како лоши. И британската банка ХСБЦ прогнозира дека и просечната старост на жителите на водечката национална економија во светот, САД, што во моментов е 39 години, ќе има влијание врз порастот. Според нивното истражување, земјите со млада популација, како Филипини, каде што просечната старост изнесува 23 години, имаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 42 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 56 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа на банки: Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: