Нови детали за смртта на принцезата: Дејана можела да преживее


Новинарот Џереми Пакман во новиот документарец открива дека принцезата Дајана би можела да ја преживее сообраќајната несреќа доколку била врзана со безбедносен појас. Во интервјуто кое го направил со паталогот Ричард Шепард, тој објаснува дека принцезата веројатно по страшниот судар во тунелот, Лејди Ди би поминала само со неколку ситни модрици и скршеници ако била врзана. Дајана би минала само со неколку ситни модрици или евентуално во најлош случај ќе ѝ била скршена раката“, изјавил лекарот Шепард во новиот документарец. Дајана починала во несреќата која се случи во 1998 година, кога нејзиниот возач Анри Пол изгубил контрола над возилото во тунелот Понт де л’Алма во Париз.
| | веќе видена | слични
6 копии

Тајландската принцеза Уболратана Махидол (68), и се извини на јавноста поради „проблемот“ што го предизвика со својата кандидатура за премиерка на претстојните избори. Изборната комисија претходно го отстрани нејзиното име од официјалната листа на кандидати за премиер со образложение дека членови на кралското семејство не треба да се мешаат во политика. – Жал ми е што мојата искрена намера да работам за земјата и тајландскиот народ предизвика такви проблеми кои не би требало да се случуваат во оваа ера – напиша таа на Инстаграм. Во исто време, изборната комисија најави дека ќе побара од Уставниот суд да разгледа укинување на партијата Спас за тајландската нација која ја кандидираше принцезата за премиерка. Комисијата во соопштение истакна дека партијата го прекршила изборниот закон поради кандидатурата на принцезата наведувајќи дека тоа е чин „спротивен на уставната монархија“. Принцезата Уболратана е најстаро дете на покојниот тајландски крал Бумибол Адулјаде, а откако во 1972 година се омажи за ...
| | веќе видена | слични

Изборната комисија претходно го отстрани нејзиното име од официјалната листа на кандидати за премиер со образложение дека членови на кралското семејство не треба да се мешаат во политика. – Жал ми е што мојата искрена намера да работам за земјата и тајландскиот народ предизвика такви проблеми кои не би требало да се случуваат во оваа ера – напиша таа на инстаграм.
| | веќе видена | слични

Тајландската принцеза, 68-годишната Уболратана Махидол, денес се извинила поради "проблемите" кои ги предизвикала со својата кандидатура за премиерка на земјата на претстојните избори. Изборната комисија претходно го отстранило нејзиното име од официјалната листа за кандидати за премиер, сметајќи дека членовите на кралското семејство не треба да се мешаат во политика. "Жал мие што мојата искрена намера да работам за земјата и тајландскиот народ предизвика такви проблеми кои не треба да се случуваат во оваа ера", напишала таа на Инстаграм. Истовремено, изборната комисија најавува дека ќе побара од Уставниот суд да разгледа укинувањето на партијата "Таи ракса чарт", која ја кандидирала принцезата за премиер. Комисијата навела во соопштение дека таа партија го прекршила изборниот закон со кандидирањето на принцезата, наведувајќи дека тој чин "е спротивен на уставната монархија", пренесува "Reuters". Кандидатурата на принцезата ја критикувал и нејзиниот брат, кралот Маха Вајиралонгкорн, како "неадекватна" и ...
| | веќе видена | слични

Тајландската принцеза Уболтарана Раџакања Сиривадана Барнавади (68) и официјално е дисквалификувана од трката за премиер, соопшти денеска Изборната комисија. Партијата Спас за тајландската нација (ТРЦ), формирана од сојузници на соборениот тајландски премиер Таксин Шинаватра, претходно соопшти дека ја предлага принцезата Уболратана за свој кандидат за премиер. Но само неколку часа откако принцезата се заблагодари за номинацијата и нагласи дека се откажала од кралската титула и дека сега е само обична граѓанка без привилегии, реагираше нејзиниот брат, кралот Маха Вајиралонгкорн и забрани нејзино учество на изборите. Во саботата таа најави повлекување од изборите откако кралот оцени дека тоа не е пристојно и не е во согласност со кралската традиција. „Принцезата Уболратана е првото дете на покојниот крал Бумибол Адулјадеџ и кралицата Сирикит... Таа е многу почитувана од сите членови на кралското семејство... Нејзиното учество во политиката е против долгогодишната национална традиција и е многу несоодветно, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 304 | | | веќе видена

Продолжуваме со посетите низ Република Македонија. Денес сме во Крива Паланка, остваривме средба со неколку стопанственици, ги посетивме нивните фабрики ...
сите 272 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови детали за смртта на принцезата: Дејана можела да преживее

Од:
До кого (е-маил):
Порака: