Поевтинува дизелот, бензините по стара цена

3 копии

Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува непроменета. Регулаторната комисија за енергетика ги објави цените на нафтените деривати во малопродажба. Од полноќ, цените на ЕУРОСУПЕР БС 95 и ЕУРОСУПЕР БС 98 остануваат исти. 95 октанското гориво ќе чини 65,5 денари, а 98 октанското 67,5 денари еден литар. Дизелот поевтинува за половина дена и од полноќ, неговата цена ќе биде 57,5 денари за литар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Регулаторна Комисија за енергетика вчера по две недели од последната промена на цените на горивата, ја објави новата одлука за определување на цените на нафтените деривати. Регулаторна Комисија за енергетика вчера по две недели од последната промена на цените на горивата, ја објави новата одлука за определување на цените на нафтените деривати.Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува непроменета. Од полноќ, цените на ЕУРОСУПЕР БС 95 и ЕУРОСУПЕР БС 98 остануваат исти. 95 октанското гориво ќе чини 65,5 денари, а 98 октанското 67,5 денари еден литар.Дизелот поевтинува за половина дена и од полноќ, неговата цена ќе биде 57,5 денари за литар.
| | веќе видена | слични
16 копии

Малопродажните цени на Еуродизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство е намаленат за 0,50 денари на литар, а цените на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 остануваат исти, соопшти вчера Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуродизеот е 57,5 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 46 денари. Според Комисијата, намалена е и малопродажната цена на мазутот, за 0,473 денари за килограм и изнесува 27,636 денари.
| | веќе видена | слични

Со новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, од денес се пониски во просек за 0,75% Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, не се променети, односно остануваат на исто ниво како што биле утвдени со Одлуката од 05.03.2018 година па така малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 и понатаму изнесува 65,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 67,50 ден/лит. Малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалени за 0,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 05.03.2018 година, па така малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) сега изнесува 57,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од денес изнесува 46,00 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС е намалена за 0,473 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 05.03.2018 година и со тоа ...
| | веќе видена | слични

Дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство од вечерва ќе се продава по пониска цена за 0,50 денари за литар, додека маопродажаната цена на бензините остануваат исти. Како пто соопшти Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на „евродизелот“ ќе изнесува 57,5 денари, а на екстра-лесното масло за домаќинство 46 денари.
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика денес на пладне ги одреди новите цени на горивата, кои ќе важат после полноќ, најмалку во наредните две седмици. Бензинот БС-98 и БС-95 остануваат со иста цена, додека дизелот поефтинува за 0,5 денари одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 изнесува 65,50 денари, на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 67,50 денари за литар, на Еуродизелот 57,50 денари и екстра лесното ќе се продава по 46,0 денари за литар. ЕУРОСУПЕР БС-95 = 65,50 ден. ЕУРОСУПЕР БС-98 = 67,50 ден. ЕВРОДИЗЕЛ = 57,50 ден. ДОМАЌИНСТВО ЕЛ-1 = 46,00 ден.
| | веќе видена | слични

Верувале или не, дизелот поевтини! Објавено на 19 март 2018 година Први април сé уште е далеку, па ќе ѝ веруваме на регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија која ни соопшти дека од утре дизелот поевтинува, додека оние што трошат бензин ќе чекаат уште две недели за подобри вести и за нив. Сепак радувањето на „дизелашите“ кратко ќе трае, сé до моментот кога ќе ги погледнат новите цени на горивата кои во графата еуродизел Д-Е V се помали едвај за половина денар во однос на сегашните цени, што значи дека од утре тие ќе плаќаат по 57,50 денари за литар за горивото што го трошат нивните автомобили. Малопродажните цени на еуросупер БС-95 и БС-98 бензините не се менуваат, односно остануваат на истото ниво - 65,50 и 67,50 денари за литар. Сите заслуги за ваквото во просек за 0,75% намалување на малопродажните цени на нафтените деривати кај нас одат на сметка на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар која во изминатиот 14-то дневен период беше за 1,33% пониска, курсот на денарот во ...
| | веќе видена | слични

Од ноќеска на полноќ дизелот поевтинува за половина денар, а цената на бензините останува иста , одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Цените на „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ остануваат 65,5 денари, односно 67,5 денари за литар. Нова цена на дизелот ќе изнесува 57,5 денари за литар. Related
| | веќе видена | слични

Додека цената за литар бензин не претрпува промени, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска добиваат нови цени и поевтинуваат за половина денар- соопшти Регулаторната комисија за енергетија. Во просек, малопродажните цени на нафтените дериватите се намалуваат за 0,75 проценти, како резултат на пониската цена на суровата нафта на светските берзи. Новата цена на дизелот изнесува 57,5 денари, а на маслото за домаќинство 46 денари. Со нешто пониска цена ќе биде и мазутот, односно 27,636 денари за килограм.
| | веќе видена | слични
2 копии

Цената на бензините останува непромената, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство поевтинуваат за половина денар- соопшти Регулаторната комисија за енергетија. Во просек, малопродажните цени на нафтените дериватите се намалуваат за 0,75 проценти, како резултат на пониската цена на суровата нафта на светските берзи. Новата цена на дизелот изнесува 57,5 денари, а на маслото за домаќинство 46 денари. Со нешто пониска цена ќе биде и мазутот, односно 27,636 денари за килограм. извор: МРТ
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 452 | | | веќе видена

 Но, опозицијата го оспорува неговиот кредибилитет по скандалот со нелегална набавка на наркотици. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ допрва ќе се координираат дали ...
сите 303 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 69 | | | веќе видена

Програмата за економски реформи не е само пополнување прашалници, не е тоа целта, рече Валтер Дефа германскиот советник во Владата, кого го испрати германската ...
сите 102 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 417 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поевтинува дизелот, бензините по стара цена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: