БОМБАШОТ ОД МАНЧЕСТЕР ТЕЛЕФОНИРАЛ ВО ЛИБИЈА ПРЕД НАПАДОТ: Наводно разговарар со неговиот помлад брат

Според либиските специјални сили за одбрана, на кои се повикува американската телвизиска компанија, братот Хашим Абеди, кој е уапсен во Триполи веднаш по терористичкиот напад, знаел за сите патувања и движењето на постариот брат, како и за неговите постапки Бомбашот од Манчестер, Салман Абеди, зборувал по телефон, со својот помлад брат Хашим, само 15 минути пред терористичкиот напад, во кој беа убиени 22 лица, од кои седум деца, а други 116 беа повредени, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на свои безбедносни извори. Според либиските специјални сили за одбрана, на кои се повикува американската телвизиска компанија, братот Хашим Абеди, кој е уапсен во Триполи веднаш по терористичкиот напад, знаел за сите патувања и движењето на постариот брат, како и за неговите постапки. Претставникот на овие либиски сили, Бен Салем во интервју за еден домашен тв канал, рекол дека уапсениот брат знаел и за заговорот што се подготвувал, но дека во текот на испрашувањето тврдел оти не знаел каде и кога ќе се изврши нападот. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Британската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападот на концертот на пејачката Аријана Гранде во Манчестер на 22 мај, при што загинаа 22 лица.Со најновото апсење, бројот на приведени лица под сомнеж за поврзаност со терористичкиот напад се искачи на 11.Засега нема детали за идентитетот на уапсениот.Одговорност за нападот презеде џихадиситчката група Исламска држава (ИД).
| | веќе видена | слични

Со најновото апсење, бројот на приведени лица под сомнеж за поврзаност со терориситчкиот напад се искачи на 11. Засега нема детали за идентитетот на уапсениот. Одговорност за нападот презеде џихадиситчката група Исламска држава (ИД).
| | веќе видена | слични

Британската полиција пријави за нови апсења и акци поврзани со нападот во Манчестер, кој уби 22 лица, пренесува Ројтерс. Со апсења на самиот Манчестер, за притворените за случајот достигнуваат 11, сите од нив се мажи. 6 лица кои беа приведени во операциите по самоубиствениот експлозијата, се ослободени без обвиненија. Потсетуваме дека во самоубиствениот бомбашки напад до “Манчестер арена” загинаа 22 лица, а 59 се повредени, а вкупно беа хоспитализирани 116 лица.. Одговорност за нападот ја презеде терористичката група “Исламска држава”. Британскиот премиер Тереза Меј соопшти дека нападот во Манчестер е еден од најкрвавите терористички акти во Велика Британија, најкрвавиот во Манчестер и во Северна Англија.
| | веќе видена | слични

Британската полиција уапси уште еден осомничен за терористички напад во Манчестер на концертот на американската пејачка Ариана Гранде, во којх загинаа 22 лица. Со неговото апсење бројот на осомничените лица за нападот кои се во притвор се искачи на 11, јави АФП. Loading...
| | веќе видена | слични

Неколку дена пред нападот во Манчестер, Салман Абеди донел делови кои му требале за бомбата, соопштува полицијата. Тие открија нови негови слики во обид да најдат повеќе информации за неговото патување до Либија. Се вратил на Островот четири дена пред атентатот во кој ја детонираше бомбата и уби 22 лица. Тој ја наапуштил земјата на 15 април и се вратил на 18 мај. Тој ги купил деловите откако се вратил. Сега властите се обидуваат да дознаат кој е неговиот доставувач и дали е почнал да “пазарува” уште пред да патуваат. “Имаме голем напредок благодарение на кадрите од безбедносните камери ‘, велат полицајците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Советите, дирекциите за погреби и џамиите во Манчестер, всушност, сите одбиваат да го закопаат телото на бомбашот Салман Абеди, па неговото тело чека во мртовечница надвор од градот да биде погребано. Градските власти прават с` што е во нивна моќ да спречат неговото тело да биде кремирано, закопано или на кој било начин погребано во областа на Манчестер. Едноставно, не го сакаат во нивната почва. - Секој напор се вложува во тоа да се осигури дека не постои ниту една најмала шанса телото на Абеди да биде погребано во Манчестер - изјавил анонимен извор. Семејството Абеди не може да го примат неговиот труп бидејќи родителите Рамадан и Самија, како и 20-годишниот брат Хашем, се во Либија, а Рамадан и Самија се во притвор и под истрага на антитерористичкиот оддел. Детективите тврдат дека Хашем планирал свој терористички напад во Триполи и дека е поврзан со Исламската Држава. Во меѓувреме британската полиција информира дека Абеди од Манчестер повеќето делови користени за бомбата ги купил самиот. - Повеќето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британската полиција ја замоли јавноста да не оди во јужниот дел на Манчестер додека полициски експерти ја истражуваат локацијата околу арената во Манчестер, барајќи траги во врска со бомбашкиот напад во кој загинаа 22 лица. Полициски коридор е направен околу локацијата јужно од Манчестер, пренесува АП. Како што се наведува, 11 лица се задржани во притвор бидејќи постои можност за поврзаност со најстрашниот екстремистички напад во Британија во последната деценија. Други пет лица, вклучувајќи и една жена, биле испрашани и пуштени без никакви пријави. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
9 копии

Британската полиција соопшти дека се ослободени тројца мажи кои се уапсени по нападот во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Полицијата уапси најмалку 16 луѓе во текот на истрагата, која се уште трае. - Тоа ќе биде долга истрага и ќе помине многу време пред да дознаеме што навистина се случило, соопшти полицијата. Двајца од ослободените се од областа Фолоуфилд, на возраст меѓу 20 и 24 години, а третиот е 37-годишен маж од Блекли. Полицијата претходно, без да биде покренато обвинение, ослободи две лица - една жена и 16-годишно момче.
| | веќе видена | слични

Полицијата уапси најмалку 16 луѓе во текот на истрагата, која се уште трае. – Тоа ќе биде долга истрага и ќе помине многу време пред да дознаеме што навистина се случило, соопшти полицијата. Двајца од ослободените се од областа Фолоуфилд, на возраст меѓу 20 и 24 години, а третиот е 37-годишен маж од Блекли. Полицијата претходно, без да биде покренато обвинение, ослободи две лица – една жена и 16-годишно момче.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда. Решението со кое што им се изрекува притвор на Јанакиески ...
сите 230 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 218 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 277 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Владата засега не се откажува од еколошките налепници и покрај тоа што премиерот изјави дека тоа би било еден вид дискриминација. Заменик министерот за животна ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БОМБАШОТ ОД МАНЧЕСТЕР ТЕЛЕФОНИРАЛ ВО ЛИБИЈА ПРЕД НАПАДОТ: Наводно разговарар со неговиот помлад брат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: