Бокс-офис: Продолжува глобалната доминација на “Avengers”


Иако филмските студија Marvel Studios и Walt Disney Pictures имаа пад од 60% на светските кино благајни во вториот викенд во однос на минатонеделната премиера, сепак “Avengers: Age of Ultron” остана на врвот на бокс-офисот со заработени 77,2 милиони долари во САД и дополнителни 68 милиони на меѓународно ниво. На второто место се најде комедијата “Hot Persuit” со Reese Witherspoon и Sofia Vergara во главните улоги која е далеку зад “Avengers” со 13,3 милиони долари во првиот викенд од својата премиера. На третото место со заработени 5,6 милиони долари се наоѓа драмата “The Age of Adaline” со Blake Lively, а веднаш зад неа до 5,3 милиони е блокбастерот “Furious 7″ кој е биску до светска заработка од 1,5 милијарди долари. Со 5,2 милиони долари на “Paul Blart: Mall Cop 2″ завршува листата на најпопуларните филмови за изминатиот викенд.
| | веќе видена | слични

Второто продолжение на Avengers, насловено Age Of Ultron втора недела по ред се најде на врвот на Бокс офисот во С. Америка, откако изминатиот викенд заработи додатни 77 милиони долари, оставајќи го новитетот Hot Pursuit на втората позиција. Hot Pursuit комедијата со Софија Вергара и Оскаровката Рис Витерспун заработи 13 милиони долари по првиот викенд на прикажување и покрај големиот број на негативни критики кои ги доби комедијата. На третата позиција остана Age Of Adeline, кој изминатиот викенд заработи додатни 5 милиони долари. 1. Avengers: Age of Ultron $77,203,000 2. Hot Pursuit $13,300,000
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 90 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 68 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Адвокатот на притворениот ексминистер за транспорт Миле Јанакиески ја оспори во негово име службената белешка од УБК, со која се тврди дека ќе бега и тој како ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бокс-офис: Продолжува глобалната доминација на “Avengers”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: