Собранието ќе ја гласа новата влада на 27 јули

5 копии

Собранието на Република Македонија на 27 јули ќе ја почне седницата за избор на новата влада. Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски, како што информираат од неговиот кабинет, во текот на денот ќе ја закаже седницата која според Деловникот за работа на Собранието трае најмногу два дена. Според Деловникот за работа на Собранието седницата за избор на владата се одржува во рок од 15 дена од денот на приемот на Предлогот за состав на владата и Програмата. На седницата мандатарот Груевски ќе ја образложи Програмата и Предлогот за состав на владата пред пратениците. Редоследот на пратениците кои ќе учествуваат во претресот го утврдува претседателот на Собранието, како што се наведува во Деловникот, на начин кој обезбедува учество во расправата на пратеници од различни политички партии застапени во Парламентот.
| | веќе видена | слични

Груевски, како мандатар, прво ќе ја образложи владината програма за наредните четири години и предлогот за состав на Владата пред пратениците Никола Груевски и неговите предлози за министри ќе го добијат новиот четиригодишен мандат за една недела. Собранискиот спикер Трајко Вељаноски во координација со политичките групи во парламентот ја закажал седницата на која ќе се гласа за доверба на владиниот кабинет за среда (27 јули). Два дена подоцна, в петок, народните избраници ќе ги избираат и заменик-министрите. Според Деловникот за работа на Собранието, седницата за избор на Владата се одржува во рок од 15 дена од денот на приемот на предлогот за состав на Владата и програмата. Мандатарот Груевски предлогот за кадровските решенија на владиниот кабинет го поднесе во петокот. Законските одредби велат дека седницата на која ќе се расправа за новиот владин кабинет може да трае најмногу два дена. Според планот, Груевски, како мандатар, прво ќе ја образложи владината програма за наредните четири години и предлогот ...
| | веќе видена | слични

Собранието на 27 јули ќе ја почне расправата за избор на новата влада и за четиригодишната владина програма. Пратениците до 28 јули на полноќ ќе треба да ја изберат новата влада на мандатарот Никола Груевски. На седницата, мандатарот Груевски ќе ја образложи програмата и предлогот за состав на владата пред пратениците. Гласањето за избор на владата се врши по предлогот за состав на владата во целина, со јавно гласање. Изјаснувањето се врши по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ.
| | веќе видена | слични

Собранието на 27 јули ќе ја почне седницата за избор на новата влада, што според Деловникот, трае најмногу два дена. На седницата мандатарот Груевски ќе ги образложи пред пратениците програмата и предлогот за состав на владата. Пратениците гласаат за целиот предлог за состав на владата, а не за секој министер поединечно. Се гласа по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ. Замениците-министри ќе се избираат на нова седница што ќе се одржи на 29 јули.
| | веќе видена | слични
2 копии

Координаторите на пратеничките групи кај претседателот на Собранието Трајко Велјановски договорија седницата за избор на новата влада да се одржи на 27. јули. Замениците министри ќе се бираат на седница закажана на 29. јули. Пратениците ќе имаат можност два дена да дебатираат за предложениот нов владин кабинет и за програмата за работа. За избор на владата потребни се најмалку 62 позитивни пратенички гласови. Во програмата која ја достави Груевски - економијата, евроинтеграциите и борбата со криминалот се основните пунктови на коишто ќе се фокусира новата влада. За министер за внатрешни работи се предлага Гордана Јанкуловска, за надворешни Никола Попоски, за образование и наука Панче Кралев, за здравство Никола Тодоров, Зоран Ставрески за финансии, Спиро Ристовски за труд и социјала, Иво Ивановски за информатичко општество и администрација и Владимир Пешевски ви-це премиер за економски прашања. Миле Јанакиевски за транспорт и врски, Елизабета Канчевска Милевска за култура, за земјоделство Љупчо ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на собранието Велјановски за наредната среда, на 27 јули ја закажа седницата на која ќе се дебатира за составот на новата влада. Според деловникот за работа на собранието, расправата ќе трае два дена. За да биде избрана владата, потребна е поддршка од најмалку 62 пратеници. Замениците министри ќе се гласаат на седницата закажана за 29 јули. Мандатарот на почетокот на седницата ќе ја образложи програмата во која акцент треба да се стави на економијата – се ветува намалување на сиромаштијата, на невработеноста и странски инвестиции од две милијарди евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Седницата за избор на новата влада да се одржи на 27, а изборот на заменици министри на 29 јули, одлучија координаторите на пратеничките групи кај спикерот Трајко Вељаноски. Според Деловникот за работа на Собранието седницата за избор на владата се одржува во рок од 15 дена од денот на приемот на Предлогот за состав на владата и Програмата. Во новиот владин состав вицепремиерските места ги задржуваат Зоран Ставрески и Владимир Пешевски. Гордана Јанкулоска останува министер за внатрешни работи,а ресорот култура и понатаму ќе го води Елизабета Канческа-Милевска. Доскорешниот амбасадор на земјава во ЕУ Никола Попоски, ќе биде новиот шеф на македонската дипломатија, а Никола Тодоров го остава ресорот образование и заминува во здравство. Министер за образование ќе биде Панче Кралев од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Иво Ивановски и Миле Јанакиевски остануваат челници на министерството за администрација и информатичко општество односно министерството за транспорт и врски. Министерството за земјоделство продолжува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Седницата за избор на новата влада ќе се одржи на 27-ми јули, одлучија координаторите на политичките партии на состанокот со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Според Деловникот за работа на Собранието, седницата може да трае најмногу два дена. На седницата, мандатарот Никола Груевски ќе ја образложи Програмата и Предлогот за состав на владата пред пратениците. Гласањето за избор на владата се врши по Предлогот за состав на владата во целина со јавно гласање. Изјаснувањето се врши по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Седницата за избор на новата влада ќе се одржи на 27 јули, соопштија од кабинетот на претседателот на Собранието Вељаноски. На седницата, мандатарот Груевски ќе ја образложи Програмата и Предлогот за состав на владата. Македонското Собрание на 27 јули ќе ја почне седницата за избор на новата влада. На седницата мандатарот Груевски ќе ја образложи Програмата и Предлогот за состав на владата пред пратениците. Гласањето за избор на владата се врши по Предлогот за состав на владата во целина со јавно гласање. Изјаснувањето се врши по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ. Во новиот владин состав за вицепремиерските места од ВМРО-ДПМНЕ се предложени Зоран Ставрески и Владимир Пешевски. Гордана Јанкулоска останува на чело на МВР, додека Министерството за култура и натаму ќе го води Елизабета Канческа-Милевска. Никола Попоски, досегашниот амбасадор во ЕУ, ќе раководи со македонската дипломатија, Никола Тодоров ќе раководи со Министерството за здравство, а за нов министер за образование и наука од редовите ...
| | веќе видена | слични

Собранието на 27 јули ќе ја почне седницата за избор на новата влада. Спикерот Трајко Вељаноски во текот на денот ќе ја закаже седницата која според Деловникот трае најмногу два дена. Според собранискиот Деловник избор на владата се одржува во рок од 15 дена од денот на приемот на предлогот за состав на владата и програмата. На седницата мандатарот Груевски ќе ја образложи програмата и предлогот за состав на владата пред пратениците. Редоследот на пратениците кои ќе учествуваат во претресот го утврдува претседателот на Собранието, како што се наведува во Деловникот, на начин кој обезбедува учество во расправата на пратеници од различни политички партии застапени во Парламентот. Гласањето за избор на владата се врши по предлогот за состав на владата во целина со јавно гласање. Изјаснувањето се врши по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ. Во новиот владин состав за вицепремиерските места од ВМРО-ДПМНЕ се предложени Зоран Ставрески и Владимир Пешевски. Гордана Јанкулоска останува на чело на МВР, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието ќе ја гласа новата влада на 27 јули

Од:
До кого (е-маил):
Порака: