Диџеј Сајо со нова песна! Sajo – Can’t Hold (Original Mix)!Видео!


Во музичката индустрија изведувачите често инспирација за новите песни наоѓаат во песните на своите колеги.Така е и во случајот на Јелена Карлеуша за песната „Ostavljam te“, односно дуетот со Азис.Наводно станува збор за плагијат на албанската песна „Mel Fa“, која многу наликува на новото музичко парче на ЈК.Слушнете ги двете песни и донесете заклучок.
| | веќе видена | слични

Веруваме дека сите од вас на многу наврати досега сте ја слушнале, а претпоставуваме и сте ја пееле по разно-разни настани и поводи македонската народна песна “Каде сте Македончиња”. Оваа песна всушност и има свој автор, а како нејзин прв изведувач можеме слободно да го споменеме Александар Сарев, познат македонски пејач. Во тв емисијата “Исконски думи” која ќе се емитува на 30-ти јуни, односно, впеток на Телевизија Сонце, водителката Милева Лазова со авторот на песната Бранко Ѓоргиевски, нејзиниот прв изведувач Александар Сарев, како и музичарите и композитори Сашо Ливрински и Костадин Костадиновски ќе разговараат и дебатираат за македонската народна музика, како било некогаш а како е денес, за создавањето на македонските народни песни, како и за многу други теми поврзани со македонската народна песна. Доколу ве заинтересира темата и барем малку сте љубопитни да дознаете нешто повеќе за македонската народна песна и создавањето на “Каде сте Македончиња”, не заборавајте да го вклучите вашиот тв приемник во ...
| | веќе видена | слични

Мегахитот Despacito дефинитивно секојдневно го слушате насекаде, но за што точно се пее во оваа песна? Можеби мислевте дека оваа песна има некое подлабоко значење но за неа текстописецот и пеач Луис Фонси вели: „Посакувам да имав некоја подобра приказна за песната, но искрено, се разбудив едно утро и Despacito ми беше во главата. Толку е едноставно и очигледно...“ Погледнете како Луис го објаснува процесот на создавање на овој мегахит.
| | веќе видена | слични

 Голем дел од нас сметаат дека баладите или барем оние песни кои звучат романтично, се испеани за љубовта. Во продолжение погледнете 5 примери кои го докажуваат спротивното: „Got to Get You Into My Life" - The Beatles Општо мислење за што се чини дека се пее во песната: убава љубовна песна за желбата да се биде со некого. Можеби една од најпознатите песни на Битлси во која нема дрога. За што станува збор: Марихуана. Се разбира, многу песни на Битлси се испеани за видови на дрога, но, оваа изгледа доволно невино што песната е дури и дел од саундтракот на филмот „The Minions“. Сепак, Пол Макартни знае да се пошегува: „Тоа всушност е ода за саксија, како што некој друг може да напише ода за чоколадо“. (Одата за чоколадото напишана во 1975-та година, сепак, е песна за дрога). „Slide" - Goo Goo Dolls Општо мислење за што се чини дека се пее во песната: убава класична љубовна песна од ’90-тите за грижата кон некого кој поминува низ тешки времиња. За што станува збор: Абортирање. Џони Ржезник, фронтменот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 535 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 154 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот во кој се најдоа Јелена Карлеуша, Огњен Врањеш и Душко Тошиќ не стивнува. Пејачката вчера требаше да се врати во Србија, заради работни обврски, но ...
сите 173 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 111 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Диџеј Сајо со нова песна! Sajo – Can’t Hold (Original Mix)!Видео!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: