Осамна новата Honda Jazz

Honda официјално ја претстави третата по ред генерација на својот мал ван Jazz. Први зад волан седнуваат јапонците и затоа премиерата се случи на домашен терен каде Honda го нарекува Fit. Дизајнот е смел и ги следи смерниците задени од новиот Civic . Сеуште не се знае дали Jazz кој е наменет за во Европа ќе нуди подеднакво агресивна нота. Како и да е Jazz/Fit ја задржува практичната кабина. На задната клупа сеуште се преклопува седечката површина, а со спуштање на потпирачите се добива рамен под. Багажникот е зголемен на 400 литри, 379 литри кај актуелниот Jazz. Сеуште не се знае колкав е волуменот со спуштени седишта. Новиот Jazz e подолг за 60 mm, и мери 3.960 mm, а меѓуоскиното растојание е зголемено за 80 mm и достигнува 2.575 mm. Така е зголемен просторот во кабината, а подобрен е и комфорот и возната динамика. Јапонците под хауба добиваат бензинци од 1.3 и 1.5 литри со 100 и 135 КС и хибрид со 1.5 литарски бензинец со работен циклус Аткинсон, електромотор, литиум-јонски батерии и седум степен ...
| | веќе видена | слични

Од Honda потврдија дека од оваа есен планира да започне тестирање на концептниот Micro Commuter Prototype β во Јапонија. Од компанијата откриваат дека тестовите ќе им помогнат да ги проучат начините на кои автомобилот ќе биде најчесто користен, како и потребата од слични компактни автомобили. Јапонците ќе користат тестовите за да откријат како дали вакви двоседи се погодни за семејства, за оние што живеат во градовите, за програми за споделување на автомобилите и за комерцијални цели. Micro Commuter Prototype β ќе биде базиран на платформата Variable Design Platform, која вклучува и клучни компоненти - како батерија, електромотор..., вградени под подот, за да се искористи максимално внатрешениот простор. Засега нема повеќе детали за моделот, но претходните прототипи користеа електричен мотор со 20 КЅ, кој им дозволуваше да развиваат до 80 km/h и да изминуваат приближно 60 километри со едно полнење.
| | веќе видена | слични

Брзата јапонска марка ја претстави новата генерација на моделот од средната класа на домашниот пазар. Први со продажба стартуваат двете хибридни изведби на Accord. Honda се збогуваше со хибридниот погон IMA, сега е ред на i-MMD, еден од неколкуте решенија на хибриден погон што инженерите на марката ги развија за различните модели од понудата. Дебито на погонот е во новата генерација на Accord, кој се нуди како класичен хибрид и како хибрид со можност за полнење на батериите со приклучување во струја. Класичниот хибриден модел постигнува примерна потрошувачка од 3,3 литри на сто километри, додека понапредниот Accord Plug-In Hybrid успева да ја измине истата километража со само 1,4 литар гориво – тој ги совладува првите 37,6 километри само со енергијата во батериите, а потоа се повикува на помош бензинскот мотор. Слично како Hybrid Synergy Mode на Toyota, новиот систем на Honda користи три различни стратегии на распределба на задачите на двете погонски срца. При поаѓање и крстосување со постојана брзина, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осамна новата Honda Jazz

Од:
До кого (е-маил):
Порака: