МОБ со „Simply the Best“ за Василица


2 копии

Македонската опера и балет и оваа година ќе го организира традиционалниот концерт за Василица. Насловен е „Simply the Best“ и ќе има две изведби, на 12-ти и на 13 јануари од 20 часот. Публиката ќе има можност да ужива во изборот на најдобрите хитови од 80-тите и 90-тите во сосема нови симфониски аранжмани што ќе ги изведуваат популарните ѕвезди од македонската сцена, гостин од Хрватска, како и нашите оперски солисти.Секако заедно со оркестарот и со хорот на Македонската опера и балет. Диригент: Бисера Чадловска.
| | веќе видена | слични

Зубин Мехта е најголемиот меѓу најголемите диригенти на денешницата. Роден е на 29 април 1936 година во Бомбај (денешен Мумбај), Индија. Првите часови по музика ги добива од татко си Мехли Мехта (познат виолинист и основач на Бомбајскиот симфониски оркестар), а на 18-годишна возраст заминува на студии во Виена и оттаму се вивнува во универзумот на најславните. Диригирал со сите големи светски оркестри во оперските куќи во Монтреал, Чикаго, во операта „Метрополитен“ во Њујорк, во „Ковент гарден“, во миланска „Скала“, во Кралската опера во Лондон, во Баварската државна опера, во театарот „Сан Карло“ во Неапол; настапувал со Виенската, Берлинската, Минхенската, Њујоршката, Белградската филхармонија...Неговото име, сепак, најчесто се врзува за најдобриот оркестар на светот - Израелската филхармонија. Своето деби таму го имал во 1969 година, а во 1981 година ја добил титулата доживотен уметнички директор. Точно по 50 години и над 3.000 настапа со овој оркестар, Мехта го најави своето повлекување за октомври 2019 ...
| | веќе видена | слични
11 копии

„Лауреати" е насловот на првиот концерт на Македонската филхармонија во новата 2018 година, кој ќе се одржи на 18 јануари во 20 часот. Под диригентство на маестро Даниел Рајскин од Русија, како солист ќе настапи „чудото од дете", младиот виртуоз на пијаното, Даниел Харитонов! Роден во рускиот град Јужно-Сахалинск, пијанистот Даниел Харитонов ќе се прослави како еден од најсјајните таленти на 15. Меѓународен натпревар „Чајковски" во 2015 година, на возраст од само 16 години. Тогаш, како најмлад учесник, неговата триумфална изведба ќе му ја донесе третата награда. Но, публиката ќе биде воодушевена од неговиот настап и тој ќе го понесе епитетот „чудо од дете", а ќе биде наречен и виртуоз со извонредна техника и искрена интерпретација. Ќе го именуваат и како „откритие на 15. натпревар 'Чајковски'" и од тогаш неговата кариера рапидно расте, настапувајќи со престижни оркестри и врвни диригенти. Даниел Харитонов за македонската публика ќе го изведе популарниот и раскошен Концерт за пијано и оркестар бр. 1 од Франц ...
| | веќе видена | слични

Во новата година Македонската филхармонија стартува со настапот на пијанистичкиот виртуоз Даниел Харитонов. „Лауреати“ е насловот на првиот концерт на Македонската филхармонија во новата 2018 година, кој ќе се одржи на 18 јануари во 20 часот. Под диригентство на маестро Даниел Рајскин од Русија, како солист ќе настапи „чудото од дете“, младиот виртуоз на пијаното, Даниел Харитонов! Роден во рускиот град Јужно-Сахалинск, пијанистот Даниел Харитонов ќе се прослави како еден од најсјајните таленти на 15. Меѓународен натпревар „Чајковски“ во 2015 година, на возраст од само 16 години. Тогаш, како најмлад учесник, неговата триумфална изведба ќе му ја донесе третата награда. Но, публиката ќе биде воодушевена од неговиот настап и тој ќе го понесе епитетот „чудо од дете“, а ќе биде наречен и виртуоз со извонредна техника и искрена интерпретација. Ќе го именуваат и како „откритие на 15. натпревар ‘Чајковски’“ и од тогаш неговата кариера рапидно расте, настапувајќи со престижни оркестри и врвни диригенти. Даниел ...
| | веќе видена | слични

Македонска филхармонија по повод Денот на вљубените, 14 февруари, подготвува подготвува несекојдневен музички настан. Овој пат насловен „Murder Ballads“, концертот ќе претстави теми од Леонард Коен, Ник Кејв, „Портисхед“, Том Јорк, Бјорк, Ненси Синатра, Џони Кеш.., а во аранжмани и под диригентство на Џијан Емин. Концертот е само еден од долгата листа на планирани настани кои Филхармонијата ги најавува во новата 2018 година. Ќе се реализираат повеќе симфониски концерти со солисти и диригенти, а програмата, велат од таму, ќе биде исполнета со сериозни, комплексни, но и атрактивни и инспиративни дела. ‘Првиот е насловен ‘Лауреати’, кој ќе се одржи на 18 јануари во 20 часот. Под диригентство на маестро Даниел Рајскин од Русија, како солист ќе настапи „чудото од дете“, младиот виртуоз на пијаното, Даниел Харитонов. Тој за македонската публика ќе го изведе популарниот Концерт за пијано и оркестар бр. 1 од Франц Лист. На програмата оваа вечер се и атрактивната увертира ‘Карневал’ од Антонин Дворжак, како и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Роден во рускиот град Јужно-Сахалинск, Харитонов се прослави како еден од најсјајните таленти на 15. Меѓународен натпревар „Чајковски“ во 2015 година, на возраст од само 16 години. Тогаш, како најмлад учесник, неговата триумфална изведба ќе му ја донесе третата награда. Но, публиката е воодушевена од неговиот настап и тој ќе го понесе епитетот „чудо од дете“, а ќе биде наречен и виртуоз со извонредна техника и искрена интерпретација. Ќе го именуваат и како „откритие на 15. натпревар „Чајковски““. Од тогаш неговата кариера рапидно расте. Настапува со престижни оркестри и врвни диригенти. Харитонов за македонската публика ќе го изведе популарниот и раскошен Концерт за пијано и оркестар бр. 1 од Франц Лист, а на програмата се и атрактивната увертира „Карневал“ од Антонин Дворжак, како и славната Симфонија бр. 2 од Јан Сибелиус. До крајот на оваа концертна сезона, Македонската филхармонија, како што најавува, ќе реализира уште голем број симфониски концерти со ѕвездени солисти и диригенти, а програмата ќе биде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската опера и балет ја продолжува традицијата. На 12 и 13 јануари (петок и сабота), 2018 г. ќе го одржи концертот по повод празникот „Василица“. Оваа година концертот носи наслов „Simply the best“, односно, направен е избор од најдобрите поп-рок хитови од’ 80 и ’90-те години. Публиката ќе има можност да ужива во популарните: „ With or without you“; „Freedom“; „I drove all night“;„Listen to your heart“; „Simply the best“; „Every breath you take“; „I want to break free“; „Black velvet“ и многу други. Ќе ги исполнат популарните ѕвезди од македонската естрада: Александар Тарабунов; Елена Петреска; Ана Мицковска; Александра Јанева;Горан Наумовски; Ѓоко Танески; Арбен БЕНИ Шаќири; Дани Димитровска; Наташа Малинкова; Лена Заткоска, Даниел Дан, гостинот од Хрватска Бојан Јамброшиќ, како и оперските солисти Наде Талевска и Ѓорѓи Цуцковски. Ќе ги придружува хорот и големиот оркестар на Македонската опера и балет, под диригентската палка на Бисера Чадловска. Почитувајќи ја традицијата на нашиот народ да ја ...
| | веќе видена | слични

Диригентот Ле Фи Фи се врати од Македонија во родниот Виетнам за утрешниот концерт на класична музика насловен „Чајковски и Шостакович“ во главниот град Хо Ши Мин. Роден во Ханој, Фи дипломира на московскиот конзерваториум „Чајковски“, а по дипломирањето стана постојан диригент на оркестарот на Македонска филхармонија од 1993 до 2000 година. Има настапувано со Македонски симфониски оркестар, со Македонска опера и балет, со Симфониски оркестар на град Ниш во Србија, со Виетнамска национална опера и балет (ВНОБ) и со Балетски и симфониски оркестар на град Хо Ши Мин (ХБСО). Од 1995 година ќе ги здружи силите со ВНОБ и со ХБСО во организирањето концерти и ќе помогне за поврзување на виетнамските уметници преку океанот со локалните организатори на уметнички настани. На утрешниот концерт ќе настапи и познатиот пијанист Хо Ти Те Ван од Канада, кој почна да свири на пијано на седум години и беше меѓу десеттемина најдобри натпреварувачи на меѓународниот натпревар по пијано „Јохан Себастијан Бах“ во германскиот град ...
| | веќе видена | слични

Каква концертна сезона очекува Македонската филхармонија.Новата зграда значи нова историја.За ова говорат некои од првенците а разговорот со водеше Габриела Додевска.
| | веќе видена | слични

Со директорот на Македонската филхармонија Виктор Илиевск и разговараме за Македонската филхармонија, новата зграда која е гордост на сите и за плановите во новата концертна сезона.. Интервјуто го водеше Габриела Додевска.
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МОБ со „Simply the Best“ за Василица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: