Новата 2017 година на стружани им го донесе препознатливиот дрвен мост

Новата година во Струга беше одбележана со пуштањето во употреба на препознатливиот дрвен мост во центарот на градот. Досегашниот струшки градоначалник Зијадин Села деновиве го пушти во употреба новиот мост, кој е донација од бизнисменот Менди Ќура. Донацијата е со вредност од 150.000 евра и речиси сигурно ќе им ги врати спомените на стружани за некогашниот Мост на Нина. Проектната документација за мостот ја изработи фирма од Австрија, од каде беа и увезени дрвените делови од мостот. Самите елементи на мостот се изработуваа повеќе од шест месеци. Изведбата на новиот дрвен мост во Струга беше завршена за помалку од два месеца . Употребените градежни материјали и скалишниот простор на новото здание го имаат речиси идентичниот лик на некогашниот Мост на Нина. Општина Струга во наредниот период планира да изврши санација и на останатите два моста во централното градско подрачје. Заедно со претстојната реконструкција на шеталиштето на реката Дрим , Струга во многу брзо време ќе го добие својот препознатлив лик на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новата 2017 година на стружани им го донесе препознатливиот дрвен мост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: