Австралија Опен: Ѓоковиќ единствен `преживеан` Србин!

По поразот на Јелена Јанковиќ, денеска и Ана Ивановиќ заврши со настапите на првиот Грен-слем турнир годинава, па надежта на Србите повторно е насочена кон светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ. Втората светска тенисерка, Петра Квитова се покажа како "преголем залак" за Србинката, па релативно лесно со 7:2, 7:6 Чешката тенисерка обезбеди четврт-финале. Претходно, во второто, односно третото коло испаднаа и Виктор Троицки и Јанко Типсаревиќ, а утрово Јелена Јанковиќ и во мешани двојки не успеа да обезбеди пласман понатаму. "Ноле" почна фуриозно ротив Лејтон Хјуит и мошне брзо поведе со 2:0 во сетови (6:1, 6:3), но во третиот Австралијанецот успеа да се врати во игра откако го доби сетот со 6:4. Работите дојдоа "на свое место" во четвртиот сет, па миленикот на домашната публика и моментално 181 играч на АТП листата мораше да ја пружи раката на подобриот. "Тој е одличен играч и навистина не ја заслужува 181 позиција во моментов. Го игра најдобриот тенис во последните две години" - изјави Србинот за ...
| | веќе видена | слични

Ниту лесната повреда не можеше да го спречи Новак Џоковиќ на патот кон полуфиналето на Австралија опен. Српскиот тенисер го порази шпанецот Давид Ферер со 3:0 во сетови – 6:4,7:6(4), 6:4. Следен ривал на Ноле на отвореното првенство во тенис во Австралија (АО) ќе му биде Енди Мареј, кој рано изутринава го порази својот противник Кеи Нишикори во три сета со 6:3, 6:3, 6:1. Британецот потполно го диктираше темпото на игра на теренот на Род Лејвер арената. А во другото машко полуфинале, да потсетиме, утре играат Рафа Надал и Роже Федерер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанскиот ас Рафаел Надал успеа да ги надмине проблемите кои му ги создаде Чехот Томаш Бердих и да слави со 6-7, 7-6, 6-4, 6-3 во четвртфиналниот меч на Австралија опен. Шампионот од 2009 година имаше дефицит од еден сет и беше соочен со сет поен против себе во вториот, но сепак успеа да се извлече и да ја добие интересната пресметка против 7. носител. Со победата Надал обезбеди нов антологиски дуел со неговиот голем ривал Роже Федерер, кој претходно без никакви проблеми беше поуспешен од Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро со 6-4, 6-3, 6-2. На женскиот дел од турнирот бранителката на титулата Ким Клајтерс со 6-3, 7-6 славеше над светската тенисерка број 1 Каролин Вознијацки. Со победата на Белгијката, не само што ги урна соништата на Данката за освојување на првата гренслем титула, туку ја собори и од првото место на ВТА листата. Клајстерс за место во големото финале ќе се бори со Викторија Азаренка од Белорусија, која ја совлада Агњешка Радванска од Полска со 6-7, 6-0, 6-2.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер и прворангиран на светската АТП листа Новак Џоковиќ и четвртиот светски тенисер Енди Мареј (Велика Британија) ја сочинуваат втората полуфинална двојка на Грен Слем турнирот „Австралија Опен 2012“. На денешните четвртфинални мечеви Џоковиќ со 3:0 во сетови (6:4; 7:6 и 6:1) го победи Давид Ферер (Шпанија), додека Мареј беше поуспешен од јапонскиот тенисер Кеи Нишикори исто така со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:1). Во првото полуфинале утре ќе играат Роже Федерер (Швајцарија) и Рафаел Надал (Шпанија).
| | веќе видена | слични

Србинот Новак Ѓоковиќ (прв носител) и Британецот Енди Мареј(4) ја сочинуваат втората полуфинална двојка на првиот годинашен Грен Слем тениски турнир, Отвореното првенство на Австралија што се одржува во Мелбурн. Прворангираниот светски тенисер успеа да слави релативно лесно во денешното четвртинале против Шпанецот Давид Ферер(5) со максимални 3:0, по сетови: 6:4, 7:6 и 6:1. Енди Мари исто така без никакви проблеми го мина четвртфиналето откако победи со максимални 3-0 во сетови против Јапонецот Нишикори(24) и тоа со 6:3, 6:3 и 6:1, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Во вториот меч за пласман во големото финале ќе се сретнат, Швајцарецот Роже Федерер(3) кој го елиминираше Аргентинецот, Хуан Мартин Дел Потро(11) и Шпанецот Рафаел Надал(2), кој успеа да „го скокне“ во четвртфиналето Томас Бердих(7) од Чешка. Пресметката меѓу поранешните најдобро рангирани тенисери на АТП листата е закажана за в четврток претпладне додека Ѓоковиќ и Мари ќе се сретнат в петок во раните утрински часови. извор: Спортско радио ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот победник Новак Ѓоковиќ имаше проблеми со ногата и со дишењето, но го совлада Давид Ферер во четврт-финалето на Отвореното тениско првенство на Австралија и во полуфиналето ќе се сретне со Енди Мареј. Светскиот рекет број еден славеше со 6:4, 7:6, 6:1 над Шпанецот на патот кон третата титула на првиот гренд слем во годината. Мареј, неговиот следен противник, го победи Кеи Нишикори со 6:3, 6:3, 6:1. „Ќе се обидам да ја повторам играта од минатата година. Но, изгледа ќе ми биде потребно повеќе од тоа, бидејќи Енди игра одлично. Тој покажа дека е во голема форма и го има Иван Лендл за тренер. Се гледа дека е физички подготвен да го освои својот прв гренд слем“, рече Ѓоковиќ, кој лани во финалето играше токму против Мареј. Во другото машко полуфинале, утре играат Рафа Надал и Роже Федерер. Кај дамите, во полуфиналето играат Ким Клијстерс-Викторија Азаренка и Марија Шарапова-Петра Квитова.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со 6:4, 7:6 и 6:1 во сетови го совлада Давид Ферер и обезбеди пласман во полуфиналето на Австралија опен каде ќе игра против Енди Мареј. Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со победата од 3:0 во сетови беше подобар од Давид Ферер со што се пласираше во полуфиналето на Австралија опен, каде го чека Енди Мареј. Шпанецот пружи достоен отпор на најдобриот светски тенисер, но сепак на крајот мораше да се задоволи со пораз и елиминација. Во првиот сет Ноле направи брејк во петтиот гем, а до крајот немаше проблеми и сетот го доби со 6:4. Вториот сет беше решен преку тај-брејк каде Шпанецот поведе со 4:3, но со четирите поени во серија Ѓоковиќ го реши и овој сет во своја корист. Играта на Шпанецот Ферер падна во третиот сет каде како да му беше јасно кој ќе биде победникот, па без голем отпор му дозволи на Ѓоковиќ да го добие со 6:1.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковик го победи Давид Ферер и се пласираше во полуфиналето на првиот гренд слем годинава Австралија Опен. Ѓоковик победи со максимални 3-0 во сетови, 6-4, 7-6 и 6-1 после 2 часа и 30 минути игра. Во полуфиналето Новак ќе се сретне со Енди Мареј кој претходно го победи јапонецот Кеи Нишикори, исто така со 3-0 во сетови (6-3, 6-3 и 6-1) и двајцата ќе се борат за влез во Финалето, каде што ќе се сретнат со победникот од другото полуфинале. Тоа полуфинале ќе биде уште еден епски дуел на Рафаел Надал и Рожер Федерер. Финалето е во недела, а нас ни преостанува да ги проследиме двата меча и да уживаме во тенисот и прекрасните моменти со најдобрите тенисери во светот во моментов. С.Е | бркај работа
| | веќе видена | слични

Најдобрите четворица тенисери во светот влегоа во полуфиналето на Australian Open, откако денеска се Ѓоковиќ го победи Ферер со 6-4, 7-6 (4), 6-1. Број 2, 3 и 4 рекетите во светот Рафаел Надал, Роџер Федерер и Енди Мареј веќе обезбедија учество во полуфиналето, а бранителот на титулата од минатата година Ѓоковиќ мораше да се соочи со петтиот тенисер на светот Давид Ферер. Шпанецот, познат по одличната физичка подготовеност, го измачи Ноле до крајни граници, но не успеа да земе ниту сет. Сега ќе сме сведоци на повторување на минатогодишното финале во Мелбурн - Новак Ѓоковиќ против Енди Мареј, а другиот финалист ќе биде одреден по средбата меѓу Роџер Федерер и Рафаел Надал. (Крај)
| | веќе видена | слични

Шкотскиот тенисер Енди Мареј на многу супериорен начин стана третиот полуфиналист на Австралија Опен откако го совлада Нишикори со 6-3, 6-3, 6-1. Нишикори беше истоштен после натпреварот со Цонга и немаше сили да му се спротистави на Мареј. Шкотскиот тенисер игра многу уверливо откако негов тренер стана славниот тенисер Иван Лендл. Освен во првиот сет, Јапонецот не пружи никаков отпор на натпреварот па затоа “битката” на “Род Лејвер Арена” траеше околу два часа. Мареј во полуфиналето во петок ќе игра против бранителот на титулата, Србинот Новак Ѓоковиќ кој го победи Давид Ферер со 6-4, 7-6, 6-1 Првиот носител имаше проблеми само во вториот сет.Ферер успеа да го одведе сетот во тај брејк кој Србинот го доби и ја отвори вратата кон ново Гренд Слем финале. Мареј и Ѓоковиќ имаат досега изиграно 10 меѓусебни натпревари. Србинот води со 6-4. Со пласманот на Ѓоковиќ и Мареј во полуфиналето, во завршницата на Австралија Опен ги имаме првите четири носители во машка конкуренција што ветува уживање за сите фанови на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 302 | | | веќе видена

Експлозијата што ја предизвика бомбашот на снимката е најсмортоносната , зашто тој со експлозивот во ранецот седна меѓу верниците во црквата, за по неколку ...
сите 398 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

На граѓанската трибина на кандидатот Стево Пендаровски вечерва се обрати и своја поддршка даде и министерот со потекло од Тетово, Едмонд Адеми, кој упати ...
сите 209 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 161 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австралија Опен: Ѓоковиќ единствен `преживеан` Србин!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: