Бекер е нов тренер на Новак Ѓоковиќ, но и Вајда останува

Бекер е нов тренер на Новак Ѓоковиќ, но и Вајда останува Легендарниот германски тенисер Борис Бекер е нов тренер на Новак Ѓоковиќ, а Маријан Вајда ќе остане во стручниот штаб на тениската ѕвезда. Ѓоковиќ и Бекер ќе започнат со заеднички тренинзи наредните денови, кога тргнуваат со подготовки за првиот Грен слем на сеззоната во Австраалија, што започнува на 13 јануари. Германецот со Новак ќе биде во Дубаи, Мајами, Монте Карло, Рим, Ролан Гарос, Вимблдон, Синсинати, Ју-Ес- Опен, Шангај, Париз и Лондон.. Маријан Вајда останува тренер во тимот и ќе се најде покрај Ѓоковиќ на натпреварите во Индијан Велс, Мадрид, Торонто и Пекинг. „Драго ми е што ќе соработувам со Борис Бекер и верувам дека неговото огромно тениско знаење и искуство ќе ми помогнат во желбата да освојам нови пехари од најголемите натрпеварувања. Исто така, станува збор за одличен човек, сјајна личност која лесно ќе се вклопи во нашиот тим. Мислам дека со Борис ќе добиеме нов, посвеж пристап, а во комбинација со долгогодишното искуство на ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната тениска организација (ITF) ги прогласи Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс за најдобри тенисери за 2013 година. И додека со сигурност можеме да кажеме дека признанието за Серена Вилијамс е сосема заслужено со оглед на нејзината доминација, признанието на Ѓоковиќ предизвика бројни полемики во светот на тенисот. Наградата заврши во рацете на српскиот тенисер, иако многумина очекуваа дека ќе му припадне на Шпанецот Рафа Надал кој годината ја заврши на првата позиција на АТП листата. Најогорчени се Шпанците: ,,Не разбираме зошто Новак ја доби наградата, затоа што наградата ја заслужи Надал. Рафа не е случајно најдобар, тој освои два Грен Слема: Ролан Гарос и ЈуЕс Опен. Надал пред се' покажа инзвореден напредок после долгото опоравување од повредата'', изјави Хозе Луис Ескањуела, претседател на шпанскиот тениски сојуз.
| | веќе видена | слични
7 копии

Легендарниот германски тенисер Борис Бекер е новото лице во стручниот штаб на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Според пишувањата во српските медиуми соработката на вториот светски рекет Ѓоковиќ со новиот тренер ќе започне следниве денови кога ќе стартуваат со подготовка за првиот Грен Слем во 2014година „Австралија Опен“. Бекер освен во Мелбурн ќе патува со Ѓоковиќ и на турнирите во Дубаи, Мајами, Монте Карло, Рим, Париз (Ролан Гарос), Лондон (Вимблдон), Синсинати, Њујорк (УС Опен), Шангај, Париз (Мастер) и Лондон (Мастер). Германецот кој своевремено беше прв на АТП листата има освоено 64 АТП титули од кои шест се победи на Грен Слем турнирите. - Горд сум што добив покана од Ѓоковиќ да бидам негов главен тренер. Верувам дека можеме да постигнеме големи резултати и ќе направам се што можам за да му помогнам во походот кон нови титули, изјави Бекер. Во стручниот штаб на српскиот тенисер останува и досегашниот главен тренер Марјан Вајда. Тој во улога на тренер ќе го предводи Ѓоковиќ на турнирите во Индијан Велс, ...
| | веќе видена | слични

Иако се наоѓа на второто место на АТП листата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е прогласен за најдобар тенисер во 2013 година од страна на Меѓународната тениска федерација (ITF). И покрај полошиот пласман на АТП, одличната серија од 24 победи во низа и седумте титули на тениските турнири му го донесоа епитетот најдобар во 2013 според ИТФ. Во женска конкуренција најдобра за годината што изминува е Серена Вилијамс, а во двојки најдобри се браќата Брајан во машка конкуренција и италијанките Ерани и Винчи.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ очекува уште подобра сезона од таа во 2013 година, а своите амбиции ги потврди и со одлуката да го засили својот стручен штаб со прославениот германски тенисер Борис Бекер. Бекер ќе го води тимот на српскиот тенисер, во кој член останува и досегашниот тренер Марјан Вајда. Експертите претпоставуваат дека главна задача на Бекер ќе биде да ја подобри играта на мрежа на Ѓоковиќ кој важи за најдобар дефанзивец во АТП серијата, а на ваков начин би добил и дополнителен квалитет. Германецот е поранешен светски рекет број еден и има освоено шест гренд-слем титули, а со тренинзи со Ѓоковиќ ќе започне по неколку дена кога и официјално стартуваат подготовките за Аустралијан Опен. - Горд сум што добив покана од Новак да бидам негов прв тренер и се радувам за нашата соработка. Уверен сум дека можеме да стигнеме до големи резултати и ќе направам се што можам да му помогнам да освои што повеќе гренд-слем титули и други турнири, - потенцирал денеска Бекер.
| | веќе видена | слични

Меѓународната тениска федерација (ИТФ) ги прогласи Србинот Новак Ѓоковиќ и Американката Серена Вилијамс за најдобри тенисери во 2013 година . Ова е трето вакво признание за Ѓоковиќ, додека Вилијам четврти пат е прогласена за спортистка на годината. „Чест е да се биде избрана за најдобар спортист од страна на ИТФ. Имав одлична сезона и успеав да ја завршам годината на високо ниво. Ова признание ќе ми послужи како добра платформа за наредната сезона во која ќе се обидам да освојам повеќе титули”, изјави Новак. Србинот е прогласен за најдобар спортист и покрај тоа што сезоната ја заврши на второто место на АТП листата, зад Шпанецот Рафаел Надал.
| | веќе видена | слични

Меѓународната тениска федерација го прогласи Новак Ѓоковиќ за најдобар тенисер во 2013-та година. Србинот оваа награда ја добива трета година по ред. “ Чест ми е што повторно сум избран за најдобар. Имав одлична сезона, уште подобар завршеток и се надевам дека во 2014-та ќе бидам уште подобар ” – изјави Ѓоковиќ. Во образложението на МТФ пишува дека оваа награда му е доделана на србинот поради константноста на Гренд слем турнирите и одличните мечеви на крајот од сезоната. Новак освои седум титули, а годината ја заврши на вторто место на АТП веднаш зад Рафаел Надал. Во женска конкуренција за најдобра прогласена е Серена Вилијамс.
| | веќе видена | слични

Легендарниот германски тенисер, Борис Бекер ќе биде новиот тренер на Новак Ѓоковиќ. Тренинзите на Ноле и Бекер ќе започнат во наредните неколку дена... ,,Чест ми е што ќе соработувам со Борис Бекер и верувам дека неговото огромно познавање во тенисот и неговото искуство ќе ми помогнат да освојам нови трофеи. Исто така, станува збор за одличен човек, прекрасна личност која без проблем ќе се вклопи во нашиот тим'', изјави Новак Ѓоковиќ. Легендарниот Борис Бекер не го криеше задоволството од соработката со српскиот тенисер: ,,Горд сум што Новак ме повика да бидам негов главен тренер и се радувам на идната наша соработка. Уверен сум дека можеме да оствариме големи резултати и ќе направам се' што можам во нападот на новите трофеи'', изјави Бекер.
| | веќе видена | слични

Германскиот легендарен германски тенисер Борис Бекер е новиот тренер на Новак Ѓоковиќ, а досегашниот тренер Марјан Вајда и понатаму ќе остане во неговиот стручен штаб. Ѓоковиќ и Бекер во наредните денови ќе ги започнат подготовките за претстојниот Грен-слем Австралија Опен, кој српскиот тенисер го освојува во последните три сезони. Вајда со Ѓоковиќ работи од 2006 година и одлуката Германецот да го засили стручниот штаб била донесена во согласност со Новак. Ова ќе биде шрво тренерско искуство за Борис Бекер а од 1999 година кога стави крај на својата кариера работел како тениски соработник за британските медиумски конгломерати Скај спортс и Би-Би-Си. (Крај)
| | веќе видена | слични

Борис Бекер е новиот тренер на вториот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ. Тој ќе го наследи Маријан Вајда, кој и натаму ќе остане во тимот на српскиот тенисер. Четириесет и шестгодишниот Бекер ќе патува со Ѓоковиќ на четирите сезонски гренд-слем турнири, почнувајќи со тој во јануари во Австралија, како и на низа други поголеми натпреварувања. „Возбуден сум што ќе работам со Бекер. Тој е легенда, и има големо тениско познавање. Сигурен сум дека неговото искуство ќе ми помогне во освојувањето на многу други трофеи. Бекер е одлична личност, и мислам дека совршено ќе се вклопи во нашиот тим“, кажа српскиот тенисер. Бекер е најмладиот шампион во историјата на Вимлбдон, со само 17 години. Тој има вкупно 65 АТП-титули, од кои шест се од гренд-слем терените. Ѓоковиќ сезонава го загуби првото место на АТП-листата, на сметка на Рафа Надал, иако беше подобар од него во меѓусебните дуели.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бекер е нов тренер на Новак Ѓоковиќ, но и Вајда останува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: