Итен состанок во АЕК за состојбите со „WannaCry“ рансомвер компјутерскиот напад

2 копии

Во Агенцијата за електронски комуникации денеска се одржа итен состанок на министерката Марта Арсовска – Томовска, директорот на АЕК Сашо Димитријоски и службени лица од Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти МКД-ЦИРТ, во врска со состојбите со „WannaCry“ рансомвер компјутерскиот напад и препораки за граѓаните, компаниите и државните институции. На состанокот, како што соопшти МИОА, била анализирана моменталната состојба во Република Македонија во врска со актуелниот рансомвер компјутерски напад, при што беше констатирано дека во МКД-ЦИРТ до сега нема пријавен случај на инфициран компјутер или сервер. – Сепак, се уште постои висок ризик од зараза кај компјутерите со постари оперативни системи (XP, Vista и Windows 8), а особено кај нелегални инсталации кои и самите во најголем број случаи содржат малициозен софтвер кој може подоцна да се искористи за сајбер напади. Инфекцијата со овој рансомвер се манифестира преку шифрирање на документите на компјутерот од корисникот. Во овој момент не ...
| | веќе видена | слични

Хакерите кои споделија алатки од Националната агенција за безбедност, Shadow Brokers , сега се закануваат со споделување на нови фајлови. Ransomware епидемијата на WannaCry ја предизвикаа токму овие алатки. Колективот објави дека ќе започне да ги објавува податоците од јуни, но овој пат ќе бидат достапни единствено за оние кои ќе ја платат претплатата. Дополнително, целиот проект може да пропадне ако некој ги откупи овие податоци. Според најавата на блогот Shadow Brokers имаат безбедносни пропусти за: Прелистувачи, рутери, телефони Безбедносни пропусти за Windows 10 Податоци за SWIFT мрежата и за централните банки Податоци за мрежата на руските, кинеските, иранските и севернокорејските нуклеарни проектили. Целата објава можеби покажува ново светло со кое може да се гледа на Wanna Cry нападите. Се чини дека единствена цел на нападот кој е преобемен и во фокус на јавноста беше да се акценитра опасноста од алатките кои се во сопственост на Shadow Brokers. Сега групата повторно се обидува да пронајде начин да ...
| | веќе видена | слични

Едвард Сноуден како поранешен агент на разувнавачката агенција NSA потврди дека токму тие ја креирале хакерската алатка WannaCry која протече на интернет и сега е злоупотребена од страна на хакерска група. Тој напиша дека Microsoft потврдил дека американската агенција NSA го развила пропустот кој доведе до најголемиот сајбер напад кој зафати 150 земји, 100.000 институции и преку 200.000 компјутери на корисници ширум светот. Според објавата на блогот на Microsoft, NSA е одговорна за креирање на малициозниот софтвер, кој ја искористува ранливоста на Windows оперативниот систем и го парализира, заклучувајќи ги податоците на компјутерот и потоа бара откуп. NSA го креирала малициозниот софтвер, кој потоа бил украден годинава, за што NSA ја извести јавноста. Microsoft уште на 14-ти март ги ажурираше своите заштити на Windows, но ранливоста може да биде искористена на оперативните системи чија поддршка е згасната и немаат нови верзии. Koрисниците на Windows 10, Windows 8, Windows 8.1 и Windows 7, доколку редовно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преку 200 илјади компјутерски системи ширум светот беа блокирани од тројанецот – „ВонаКрај“. Виновни не беа програмерите, туку една тајна служба, која безбедносната дупка сакаше да си ја искористи за свои цели, пишува Дојче веле . Како и секогаш кога нешто опасно ќе тргне на лошо, се бара одговорниот. Токму така беше и сега по првите бранови на напади на ВонаКрај (WannaCry)- тројанецот. Од еднастрана се бара одговор на прашањата: Кој стои зад мистериозната група Шадоу Брејкерс (Shadow Brokers), која стигна до две високоразвиени хакерски алатки од фондот на американската тајна служба НСА и ги објави во април годинава? И кој ги искористи овие алатки и ВонаКрај неконтролирано го отпушти врз човештвото, за да заработи пари со отклучувањето на податоците држени во заложништво? Од друга страна станува збор за одговорноста на вообичаено осомничените. Кон нив веќе со години, уште од првите напади со вируси врз Виндоус (Windows)-компјутерите, припаѓа концернот Мајкрософт (Microsoft)- од не така одамна меѓутоа ...
| | веќе видена | слични

Стотици илјади заклучени компјутери во над 150 држави и стотици компании беа дел од најголемиот ransomware напад . Досега никој не презема одговорност за нападите, а во биткоин новчаниците на хакерите „легнаа“ околу 55.000 долари. Агенцијата за електронски комуникации, преку сајтот на Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти во Македонија издаде насоки за заштита кои може во целост да ги разгледате на крајот на текстот. Сепак засега никој не презема одговорност за нападот, ниту експертите се подготвени да обвинат некого. Прв кој воопшто се осмели да коменитира е Нил Мехта (Neel Mehta), истражувач од Google. Тој сподели дека дел од кодот кој се појави во февруари е реупотребен од Contopee. Овој код се поврзува со групата Lazarus која пак се поврзува со властите во Северна Кореја, пренесува Wired . Lazarus е зад нападите на Sony Pictures во 2014, но и зад нападот на SWIFT банкарскиот систем. Групата успеала да украде десетици милиони долари од банки од Виетнам и Бангладеш. Слични податоци ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 193 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 64 | | | веќе видена

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 61 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Итен состанок во АЕК за состојбите со „WannaCry“ рансомвер компјутерскиот напад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: