Почина Мануел `Маноло` Пресиадо

Трагична вест денеска доаѓа од Шпанија. Само еден ден откако Маноло Пресиадо беше именуван за нов тренер на сега веќе второлигашот Виљареал, тој доби срцев удар и почина денеска. Пресиадо не дочека ни да биде претставен пред јавноста како нов тренер на Виљареал, бидејќи пресконференцијата беше закажана за утре, а денеска тој бил во Валенсија каде и се случи овој кобен настан. Пресиадо имаше 54 години. Животот на Пресиадо не беше баш најсреќен. Во 2002 година почина неговата сопруга боледувајќи од рак, а две години подоцна во 2004 година неговиот 15 годишен син загина во сообраќајна незгода. На неговите животни трагедии се надоврза и смртта на неговиот татко кој исто така се викаше Мануел Пресиадо, во април 2011 година, кога беше прегазен од автомобил во Сантандер. По сите овие трагедии Пресиадо пред неколку години изјави: "Имав две опции. Размислував и можев да се самоубијам или да продолжам со животот. Поради фудбалот продолжив понатаму, и можам да кажам дека фудбалот ми помогна да поминам преку се." Шок и ...
| | веќе видена | слични

Само 24 часа откако стана тренер на Виљареал за сезоната 2012 – 2013, Мануел Пресиадо почина од срцев удар – јави Би Би Си. Откако ја презел должноста Пресиадо отишол во хотелската соба во Валенсија каде го доживеал кобниот инфаркт. Поранешниот тренер на Спортинг Хихон, Мануел Пресиадо почина од срцев удар, на возраст од 54 години. Неговата смрт доаѓа само 24 часа откако тој се согласи да потпише договор со Виљареал и да го преземе клубот за сезоната 2012-13 . Тој требаше в петок да биде претставен пред јавноста како нов тренер на Виљареал. Пресиадо беше извонреден фудбалски експерт. Во април 2011 година, неговиот Хихон ја заврши девет годишната низа на победи на Жозе Мурињо во домашната лига, победувајќи го Реал Мадрид. По својата фудбалска кариера како играч, Пресиадо во 1992 ја започна кариерата како тренер. На Спортинг Хихон му се придружи во 2006. Тој го доведе клубот до врвот на шпанскиот фудбал и остана со Хихон 6 години. - Не можам да верувам во овие лоши вести со кои се ...
| | веќе видена | слични

Напишано од Андреј Стојковиќ - четврток јун 07, 21:02 0 прегледи Напишано од: Андреј Стојковиќ Од истиот автор: Борусија Дортмунд го освои и Купот на Германија Четири парчиња за Расинг од Реал Избегнала сигурна смрт МЗТ на чекор до историја Јуве се врати на врвот, победа за Интер Денеска фудбалска Европа ја погоди уште една спортска трагедија. Почина 54-годишниот шпански стратег Маноло Пресиадо, кој од утре требаше да започне со вршење на функцијата на која беше именуван – тренер на Виљареал. Тој починал како последица од срцев удар, кој веројатно е предизвикан од стресниот живот кој го водел. Имено, во 2004-тата година, во сообраќајна несреќа починал неговиот син, во 2002-рата ја загубил мајка си, а минатата година и таткото. Во својата тренерска кариера ги водел екипите на Расинг Сантандер, Леванте и Мурсија, а пред да биде назначен за тренер на Виљареал, шест години беше предводник на Спортинг Хихон. Нека почива во мир и сочуство до неговите најблиски. 0 прегледи
| | веќе видена | слични

Спортскиот свет го потресе нова жална вест: Мануел Пресиадо, поранешниот стратег на Спортинг од Хихон кој во средата беше именуван за нов тренер на Виљареал, починал истиот ден од срцев удар. Откако бил поставен на новото работно место, Пресиадо по завршувањето на сите формалности отишол во својата хотелска соба во Валенсија, и таму го претрпел кобниот срцев удар. Овој 54-годишен стратег требало овој петок да и биде претставен на јавноста како нов тренер на "жолтата подморница", но сега управата на Виљареал по оваа трагедија ќе треба одново да бара нов шеф на стручниот штаб. Пресиадо има настапувано за Расинг Сантандер, Линарес, Мајорка, Алавес, Оуренес и Гимнастик, а најдобрите тренерски денови ги помина во Хихон, екипа која успеа да ја врати во Примера лигата.
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 82 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 80 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина Мануел `Маноло` Пресиадо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: