Побарана оставка од косовскиот министер поради затворањето на патот Приштина – Скопје

2 копии

Заменик-градоначалникот на Качаник, Илбер Бајра, побара оставка од министерот за инфраструктура Паљ Лекај, затоа што со затворањето на патот Приштина-Скопје предизвикал блокада на неколку села во неговата и соседната општина на граница со Македонија, јави дописникот на МИА од Приштина.Бајра му се обрати со отворено писмо на премиерот Рамуш Харадинај, кого го повика „да го земе со себе министерот Лекај“ и да ги посети општините Качаник и Елез-Хан, чии жители најавија, како што вели во писмото, „насилни протести“ доколку веднаш не се реши нивниот проблем.– Затворањето на главната артерија Приштина-Скопје од страна на Министерството за инфраструктура предизвика проблеми и блокирање на неколку села во општините Качаник и Елез-Хан! Во истите, на алтернативниот пат Доганај-Глобочица-Стража, поради значително зголемениот сообраќај, се загрозува животот на локалните пешаци и на самите патници, се наведува во писмото на Бајра, кој апелира до премиерот „да го спречи злото“.
| | веќе видена | слични
6 копии

Автомобил со двајца патници синоќа околу 22 часот паднал во реката Лепенец, кај месноста Кула со Чешма во близина на Качаник, на истото место каде што пред неколку недели загинаа двајцата косовски полицајци, Маљсор Гаши и Арменд Трена, но овој пат без трагични последици, јави дописникот на МИА од Приштина. Возачот Газменд Брава (35) и совозачот Џемил Љоку (29), двајцата од Генерал Јанковиќ, успеале да се излезат од возилото „Голф 2“. Тие оделе од Генерал Јанковиќ за Качаник, по алтернативниот пат покрај Лепенец, кога, веројатно поради обемните врнежи, се лизнале во надојдената река, на истото место каде што падна полициското возило со Гаши и Трена ноќта на 28 април. На местото на настанот веднаш излегле неколкумина локални жители кои помогнале во извлекувањето на возилото од водите на Лепенец. - Обемниот дожд и надојдената река поплавија и дел од механизацијата на „Бхтел Енка“, која ги изведува работите на автопатот „Арбен Џафери“, изјави за порталот „Индексонлине“ еден од спасителите.
| | веќе видена | слични
8 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска информира дека патот Приштина-Скопје, на потегот меѓу Качаник и Генерал Јанковиќ, ќе биде пуштен во промет најверојатно на 1 јуни, јави дописникот на МИА од Приштина. На конференција за медиуми по денешната владина седница, Харадинај изјави дека според информацијата што ја добил од министерот за инфраструктура Паљ Лекај, работите на овој пат ќе завршат до 1 јуни, бидејќи се работи во две смени. Овој пат беше затворен на 8 мај со цел да се решат проблемите со местата каде што често има одрони, а првично се најавуваше дека работите ќе траат еден месец.
| | веќе видена | слични

На конференција за медиуми по денешната владина седница, Харадинај изјави дека според информацијата што ја добил од министерот за инфраструктура Паљ Лекај, работите на овој пат ќе завршат до 1 јуни, бидејќи се работи во две смени. Овој пат беше затворен на 8 мај со цел да се решат проблемите со местата каде што често има одрони, а првично се најавуваше дека работите ќе траат еден месец. /МИА
| | веќе видена | слични
4 копии

Затворањето на патот Приштина-Скопје, на потегот меѓу Качаник и Елез-Хан, сосема им го смени животот на жителите на косовскиот град на границата со Македонија, пишува во денешното неделно издание на приштинскиот весник „Коха Диторе“. Многубројните ученици од Елез-Хан кои учат во стручните средни училишта во Качаник до сега за да стасаат на училиште излегуваа од дома 15 минути пред почетокот на наставата, а сега патуваат по повеќе од еден час, и најчесто доцнат. Уште повеќе губат оние кои учат во Урошевац – тие изостануваат од последните два часа за да можат да ги фатат последните автобуси за дома. Една компанија го прекина сообраќањето на линијата Качаник-Елез-Хан, а оние кои прдолжуваат да возат двојно ги зголемија цените. Таксистите од Елез-Хан до Качаник возат за пет пати повисоки цени. Од 8-ми мај, кога Министерството за инфраструктура го затвори патот поради честите одрони, им се сменија плановите на сите кои имаат работа надвор од градот, а им се менуваат плановите и на оние кои имаат намера да ...
| | веќе видена | слични

Спасувачките екипи на Косово, по деветдневна потрага во водите на Лепенец денеска го пронајдоа и телото на вториот исчезнат полицаец, Арменд Трена. Според Специјалната единица за спасување на Безбедносните сили на Косово, телото било пронајдено попладнево на шест километри од местото на несреќата. Претходно на 3 мај, спасителите го пронајдоа телото на полицаецот Малесор Даши (26), кое беше лоцирано на пет километри од местото на несреќата. Двајцата полицајци Арменд Трена (23) и Малсор Даши (26) се водеа како исчезнати од 28 април, околи 21 часот, кога нивното службено возило од непознати причини излета од автопатот Генерал Јанковиќ – Качаник во реката Лепенец. Двајцата полицајци се дел од Полициската станица од Качаник, а несреќата се случила за време на патрола на излез од градот, кога службеното возило во кое биле од непознати причини излетало од патот во провалија длабока 150 метри и завршило во водите на Лепенец.
| | веќе видена | слични

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 247 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Побарана оставка од косовскиот министер поради затворањето на патот Приштина – Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: