Нимиц: Двете страни се посветени на изнаоѓање решение


Медијаторот Нимиц е охрабрен од начинот на кој двете делегации се однесувале на денешната преговарачка рунда во Атина, но не соопшти дали македонската и грчката страна ги доближиле ставовите околу прашањата кои се уште се отворени. По средбата во Виена, посредникот Нимиц во кусата изјава соопшти дека дебатата била интензивна а двете страни, посветени на изнаоѓање решение. „ Ова беше интензивна дискусија, охрабрувачка и двете страни се многу посветени за да се постигне решение. Процесот ќе продолжи во наредните седмици “, изјави Метју Нимиц Пред средбата, премиерот Заев истакна дека верува во креативноста на шефовите на дипломатиите и на нивните тимови изразувајќи оптимизам околу можен исчекор во процесот. Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос на новинарски брифинг порача дека Грција направила отстапки и дека тоа сега се очекува од Македонија. Тој информира дека Грција останува на ставот за сложено име и за негово важење ерга омнес. Г рчкиот шеф на дипломатијата, по денешната средба со ...
| | веќе видена | слични

Еден месец пред Самитот на Европскиот совет во Брисел, кадешто Македонија очекува датум за преговори, а и два месеци пред Самитот на НАТО исто така во Брисел, кадешто очекуваме покана за прием, во Солун нова рунда на разговори за името, меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас, во рамките на четвротната средба заедно со министрите за надворешни на Бугарија и на Албанија, Захариева и Бушати. Ова е дел од неопходната соработка за прием во Алијансата и во Европската унија, а важна е и поради тоа што се доаѓа до приближување на ставовите за регионалната соработка. Во „Хајат Риџенси“, во близина на солунскиот аеродром „Македонија“, следува работната вечера на министрите. Од кои позиции настапуваат нашиот и грчкиот министер за надворешни? Нема посегање по идентитетот, нема менување на Уставот сѐ додека не се расправа во Брисел за македонското членство во Унијата, е последниот став на премиерот Заев, додека претседателот Иванов минатиот петок побара паралелни преговори. Од друга ...
| | веќе видена | слични

Во Солун почнуват третата Квадрилатерална средба на шефовите не дипломатиите, Грција, Македонија,Албанија и Бугарија на која ќе се разговара за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во ЕУ, но најавена и нова средба помеѓу Димитров и Коѕијас. Сител објави дали има информации за средбата и кон кои точки ќе биде таа насочена?
| | веќе видена | слични
6 копии

Случувањата на Блискиот исток, европската иднина на земјите од Западен Балкан, како соработката во регионот ќе бидат темите на кои ќе се фокусираат шефовите на дипломатиите од Македонија, Бугарија, Албанија и домаќинот Грција, на третиот министерски состанок во Солун, што започнува денес, соопштуваат од грчкото МНР. -Разговорите на министрите за надворешни работи ќе се фокусираат на прашањата од заеднички интерес со акцентот на случувањата на Блискиот исток и влијанието на Западен Балкан, перспективата на земјите од Западен Балкан, иднината на Европа, како и на зајакнување на соработката за спроведување на заеднички планови во регионот, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција и додаваат дека ќе се одржат и паралелните средби и на министрите за внатрешни работи, односно на министрите за транспорт. Надлежните за внатрешни работи од четирите земји ќе разговараат за соработката во прашањата поврзани со меѓуграничната соработка, со акцентот ставен на соработката на полициите во ...
| | веќе видена | слични

Во Солун, нова средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас. Двајцата министри ќе учествуваат на четирипартитниот состанок, на кој ќе бидат и нивните колеги од Бугарија и од Албанија. Грција останува на барањата за уставни измени и едно име за севкупна употреба. Премиерот Заев верува дека е можно решение до Самитот на НАТО. Димитров и Коѕијас за идниот петок закажаа нов состанок, во Сунио, во близина на Атина. Ќе учествуваат на министерската средба на Вишеградската група и на Западен Балкан.
| | веќе видена | слични

-Разговорите на министрите за надворешни работи ќе се фокусираат на прашањата од заеднички интерес со акцентот на случувањата на Блискиот исток и влијанието на Западен Балкан, перспективата на земјите од Западен Балкан, иднината на Европа, како и на зајакнување на соработката за спроведување на заеднички планови во регионот, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција и додаваат дека ќе се одржат и паралелните средби и на министрите за внатрешни работи, односно на министрите за транспорт. Надлежните за внатрешни работи од четирите земји ќе разговараат за соработката во прашањата поврзани со меѓуграничната соработка, со акцентот ставен на соработката на полициите во прекуграничниот криминал и противпожарната заштита. Одговорните за транспорт, според грчкото МНР, ќе ги разгледаат начините за зајакнување и надградба на патната и железничка мрежа меѓу четирите земји. Како што јави дописничката на МИА од Атина, од грчка страна ќе учествуваат шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, министерот ...
| | веќе видена | слични

– За да биде вистинско ерга омнес треба да се имплементира и во внатрешноста на земјата. Може да се склучи меѓународен договор што ќе го содржи сето ова? Може и постојат правници што веруваат во тоа. Но, искуството покажува дека ако се смени оваа влада, следната ќе го испрати Заев во затвор, велејќи дека го прекршил Уставот, со прифаќање на меѓународно име што не е предвидено и не е дозволено од Уставот. Односно и за нивна заштита, како што им имам објаснето, потребна е промена на Уставот, како што јави дописничката на МИА, изјавил меѓу другото грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во интервјуто за емисијата „Историес” на грчката телевизија Скај. За текот на македонско-грчките разговори за решавање на спорот, што нашиот јужен сосед го има со нашето име и уште повеќе македонски идентитет, и досега бевме информирани главно од грчките медиуми. Но, овојпат грчкиот министер за надворешни работи отиде чекор понатаму. Во обидот да се оправда инсистирањето за прифаќање на „новото име„ на Република ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија. Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините за зајакнување на соработката во насока на интегрирање во Европската унија. Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ, предизвиците за регионот на Југоисточна Европа од состојбите на Блискиот Исток и Источниот Медитеран, последиците од движењето на бегалците и мигрантите кон Балканот и иднината на Европа се теми на кои ќе се осврнат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија на третата квадрилатерала средба во Солун, чии главни активности се закажани за утре. Освен Димитров и Коѕијас на квадрилатералниот состанок ќе учествуваат и нивните колеги од ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на дипломатиите Димитров и Коѕијас во Солун ги продолжуваат разговорите за надминување на разликата околу името. Двајцата учествуваат на третата средба на министрите за надворешни работи на Грција, Албанија, Бугарија и на Македонија. На состанокот ќе се разгледува ситуацијата во Југоисточна Европа, на Блискиот Исток и на источниот медитеран, мигранската криза, интеграцијата на Западен Балкан во Европската унија. Премиерот Заев деновиве рече дека Уставот на Македонија ќе се отвори пред влегувањето во Европската унија и посочи дека се бараат креативни начини за изнаоѓање решение. Коѕијас, пак, пред средбата со Димитров за грчката ТВ Скај изјави дека решението мора да биде стабилно, долготрајно, да не создава проблеми, а новото име да биде за севкупна употреба. „За да биде вистинско ерга омнес треба да се имплементира и во внатрешноста на земјата. Може да се случи меѓународен договор што ќе го содржи сево ова, но ако се смени оваа Влада, следната ќе го испрати Заев во затвор велејќи дека го прекршил ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска и утре ќе учествуваат на квадрилатерален состанок со колегите од Бугарија и Албанија, Екатерина Захариева и Дитмир Бушати. Последната средба во рамки на преговарачкиот процес Димитров и Коѕијас ја имаа на 25 април во Виена, а на неа присуствуваше и медијаторот на ОН, Метју Нимиц. Главни теми на состанокот во Солун се интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ, предизвиците за регионот на Југоисточна Европа од состојбите на Блискиот Исток и Источниот Медитеран, последиците од движењето на бегалците и мигрантите кон Балканот и иднината на Европа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 75 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 56 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц: Двете страни се посветени на изнаоѓање решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: