Лаури го сруши рекордот за трипл-дабл учиноци во франшизата на Репторс


Лаури го сруши рекордот за трипл-дабл учиноци во франшизата на Репторс Во убедливата победа на Репторс против Вашингтон Визардс од 103-84, Кајл Лаури го оствари првиот трипл-дабл учинок оваа сезона и четвртиот во дресот на Репторс со 13 поени, 11 скока и 10 асистенции, со што го сруши рекордот за најмногу трипл-дабл остварувања во франшизата на Торонто! Покрај Лаури, одлични за Торонто беа и ДеМар ДеРоузан со 25 поени, Теренс Роус заврши со 18 поени, а Лу Вилијамс од клупата уфрли 13 поени. Во тимот на Визардс пак, никој од стартната петорка немаше повеќе од 8 поени. 2014-11-08 Д. Апостолски
| | веќе видена | слични

Во НБА лигата се одиграа шест натпревари. Шампионот Сан Антонио забележа нова победа откако во дербито на вечерта со 113:100 славеше над Голден Стејт. Тони Паркер беше одличен кај Спарс со 28 поени и 7 асистенции додека на спротината страна домаќините ги предводеше Клеј Томпсон со 29 поени. Лос Анџелес Лејкерс забележаа уште еден пораз овој пат од Мемфис со 107:102 натпревар на кој Коби Брајант запиша негативен рекорд во НБА лигата како играчот со најмногу промашувања во Лигата. На дуелот Далас –Сакраменто на кој домаќините славеа со 106:98, Дирк Новицки го запиша своето име во историјата на натпреварувањето како најдобриот стрелец меѓу странците во НБА и со 26 953 поени го мина Хаким Олајџуван на деветтото место на вечната листа. На останатите средби, Торонто со 104:100 го победи Орландо, Милвоки ја продолжи лошата серија на Оклахома со победата од 85:78 и Портланд со 102:100 славеше над Шарлот.
| | веќе видена | слични

Дуелот помеѓу Мемфис и ЛА лејкерс мина во знакот на Коби Брајант, но не од добри причини. Еден од најдобрите играчи во историјата на кошарката во поразот на гостински терен постигна 26 поена, но шутираше 10/26 и го мина Џон Хавличек по бројот на промашени шутеви во кариерата. Инаку, гостите и покрај лошото издание на Коби жестоко се бореа, со серија од 11-0 се вратија во мечот, намалија на минус три, но не успеаја да направат пресврт. Кај домаќинот, кој на домашен терен нема загубено од февруари, најефикасен беше Конли со 23 поена. Дирк Новицки долго ќе го памети синоќешниот дуел со Сакраменто. Не само по големиот пресврт што го приредија со неговите соиграчи, туку и по тоа дека го мина Хаким Олјаџувон на вечната листа стрелци. Со 23 поени во триумфот на Маверикс, Германецот стигна до бројка од 26.953 поени, искачувајќи се на дветтата позиција. Торонто - Орландо 104:100, Мемфис - ЛА лејкерс 107:102, Милвоки - Оклахома 85:78, Далас - Сакраменто 106:08, Портланд - Шарлот 102:100, Голден стејт - Сан Антонио ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Сан Антонио го совладаа Голден Стејт на гостински терен со 113:100 во дербито на вечерта во НБА лигата. Спарси уште еднаш покажаа зошто се актуелни шампиони. По победата над Клиперси, ноќеска на гостински терен остварија победа против Голден Стејт, па сега имаат скор од 4-3. Одличен беше Тони Паркер со 28 поени и 7 асистенции, Кавај Ленард додаде 19 поени и 6 скокови, додека Ману Џинобили уфрли 17 поени и запиша 7 асистенции. Кај домаќинот Клеј Томпсон имаше 29 поени, 5 скокови и 4 асистенции, Стеф Кари уфрли 16 поени додавајќи 6 скокови и 5 асистенци, а Харисон Барнс имаше 22 поени и 8 скокови. Кога станува збор за НБА лигата навикнати сме Коби Брајант да руши рекорди, но не негативни. Ноќта помеѓу вторникот и средата против Мемфис „Црната Мамба“ стана играч со најмногу промашувања во НБА историјата. Брајант на овој меч ја стигна легендата на Бостон Селтикс Џон Хавличек промашувајќи 13.418-ти пат во својата кариера. -Јас сум бек шутер и во НБА лигата играм веќе 19 години. Значи, бек шутер, 19 ...
| | веќе видена | слични

"Германецот Дирк Новицки се проби на 9.то место на листата на стрелци во НБА лигата откако ноќеска постигна 23 поени во победата на Далас над Сакраменто од 106:98. Новицки сега има 26.953 поени и го мина на листата Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД. Следниот на оваа листа (8.место) кој е „загрозен“ од Новицки е Елвин Хејс со 27.313 поени. "
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Сан Антонио забележаа победа во Оукленд, над Голден Стејт (113:110), во дербито на вечерта во НБА лигата. Спарси уште еднаш покажаа зошто се шампиони во НБА лигата, по победата над Клиперси во Лос Анџелес, тие славеа и во Оукленд над Голден Стејт. Тони Паркер со 28 поени и 7 асистенции го предводеше тимот до четвртата победа во седмиот натпревар сезонава. На спротивната страна Клеј Томпсон мечот го заврши со 29 поени, 5 скока и 4 асистенции. Мемфис славеше над ЛА Лејкерс (107:102) и стигна до седмиот триумф во осмиот меч, додека Лејкерси имаат скор 1-6. Мајк Конли постигна 23, а Бено Удрих 16 поени во победата на Мемфис, додека Лејкерси ги предводеше Коби Брајант со 28 поени, 7 скока и 6 асистенции. Инаку Брајант на овој меч стана играч со најмногу промашени шутеви во историјата на лигата. Брајант го мина легендарниот играч на Бостон, Џон Хавличек, откако го промаши 13.418 шут во лигата. „Јас сум бек шутер кој во оваа лига е веќе 19 години“, рекол Брајант по мечот одговарајќи на прашањето за ...
| | веќе видена | слични

Од шесте натпревари во НБА лигата одиграни рано изутрина, само актуелниот шампион Сан Антонио се избори за гостинска победа. Против екипата на Голден Стејт “спарси“ славеа со 113 : 100, предводени од големото трио Паркер –Џинобили - Данкан. Французинот беше најефикасен со 28 поени, Аргентинецот додаде 17 од клупата а Данкан оствари “дабл дабл“ со 12 поени и 13 скокови, кои придонесоа да стане 11 кошаркар во историјата кој успеал да дојде до 14.000 освоени топки под обрачите. Далас го совлада Сакраменто со 106 : 98 предводен од Дирк Новицки со 23 поени, кој се искачи на 9 место на вечната листа на стрелци со 26.953 поени и зад себе го остави легендарниот центар Хаким Олајџувон, кој е на 10 позиција со 7 помалку. Следен предизвик за најдобриот германски кошаркар на сите времиња се Елвин Хејс и Мозес Мелоун кои имаат 360, односно 456 поени повеќе и може да се случи до крајот на сезонава Новицки да дојде и до 7 место во историјата. Во ноќта на индивидуалните рекордни остварувања е и името на мега звездата Коби ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ со Атланта стигна до третата победа сезонава во НБА-лигата, овој пат на гости кај Њујорк со 91-85 Перо Антиќ КОШАРКА - НБА Тој за 16 минути реализира пет поени (1/3 за три, 1/1 за два), надополнети со два дефанзивни скока. Во другите средби победа забележа Сан Антонио, кој во дербито во западната конференција триумфира над ЛА клиперс на гости со 85-89. Фантастичен натпревар одигра Леброн Џејмс, кој одлично го предводеше Кливленд до триумф над Њу Орлеанс пеликанс со 118-111. По враќањето од Мајами во Кливленд, Леброн првпат имаше т.н. трипл-дабл (двоцифрен ефект во три статистички категории) со 32 поени, 12 скока и 10 асистенции. Во источната конференција води Торонто со шест победи и еден пораз (6/1), а следуваат Чикаго (6/2), Мајами (5/2), Вашингтон (5/2), итн. На Западот врвот го делат Мемфис и Хјустон со по 6/1, пред Голден Стејт (5/1), итн.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новицки сега има 26.953 поени со што на вечната листа го мина Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД.Германецот Дирк Новицки се проби на деветтото место на листата на стрелци во НБА лигата откако постигна 23 поени во победата на Далас над Сакраменто со 106:98.Новицки сега има 26.953 поени со што на вечната листа го мина Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД.Знаете да се престигне Олајџуван е нешто неверојатно. Беше играч кој тешко можеше да се чува и добро работеше со нозе. Тој имаше вештини и чувство за шут како што ретко се гледа денеска во НБА. Прилично сум горд што го престигнав, изјави Новицки, кој ја игра 17. сезона во најквалитетното клупско натпреварување.Следниот на оваа листа (8.место) кој е „загрозен" од Новицки е Елвин Хејс со 27.313 поени.Резултати: Торонто – Орландо 104:100, Мемфис – ЛА Лејкерс 107:102, Милвоки – Оклахома Сити 85:78, ...
| | веќе видена | слични

Тие синоќа “врзаа” втора победа по ред на гостувањата, и повторно против еден од најдобрите тимови во лигата, тимот на Голден Стејт. “Мамузите” славеа со 100:113, а ден претходно на гости беше совладан и ЛА Клиперс. Шампионот повторно беше предводен од Тони Паркер, кој уфрли 28 поени, надополнети со 7 асистенции, додека одлични беа и Каваи Ленард со 19 поени и 6 скокови како и Ману Џинобили со 17 поени и 7 асистенции. Во тимот на Голден Стејт Клеј Томпсон постигна 29 поени, 5 скокови и 4 асистенции, а го следеше Харисон Барнс со 22 поени и 8 скокови. Сепак, без вообичаениот учинок на Стеф Кари, кој постигна за него скромни 16 поени, домаќините беа немоќни да му се спротивстават на шампионот. Со оваа победа Сан Антонио има скор од 4 победи и 3 порази, додека Голден Стејт го забележа и вториот пораз, наспроти вкупно 5 победи кои ги има на своето конто. Инаку синоќа имаше и два момента за одбележување – едниот позитивен, едниот негативен. Дирк Новицки со своите 23 постигнати поени против Сакраменто, го помина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Деновиве истекува и 30-дневниот притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервју дадено вчера вели дека ...
сите 501 | | | веќе видена

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски утре се враќаат во судница да го застапуваат предметот Монструм. Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески веќе започнал со ...
сите 342 | | | веќе видена

Синдикатот на Клинички центар го поддржува протестот под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ организиран од Асоцијацијата на специјализанти и ...
сите 182 | | | веќе видена

„Ставот на СДСМ и програмска определба на СДСМ е една изборна единица и отворени листи. Знаете дека мораме да разговараме, дискутираме и да дебатираме и со ...
сите 186 | | | веќе видена

Македонската одбојкарска репрезентација приреди големо изненадување откако го совлада домаќинот Словенија во четвртото коло на Европското првенство. Македонија ...
сите 231 | | | веќе видена

Суптилноста, дискретноста и почитта за приватноста на другите се квалитети кои секој од нас треба да ги поседува. Но, сведоци сме како многумина го пикаат ...
сите 136 | | | веќе видена

Катица Јанева наместо во „Шутка“ викендов може да го помине дома со најблиските. Бара да излезе од притвор, а како гаранција дека нема да избега, нуди три ...
сите 96 | | | веќе видена

Mеѓународната заедница да го осуди нападот, бара Саудиска Арабија. Саудиска Арабија денеска ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лаури го сруши рекордот за трипл-дабл учиноци во франшизата на Репторс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: