Ентони Дејвис со клучни поени за победата над Спарс


Ентони Дејвис со клучни поени за победата над Спарс Ентони Дејвис одново беше херојот на Пеликанс , откако заврши со 27 поени, 11 скока, 6 блокади и 4 украдени топки и го постигна последниот клучен кош на 6 секунди до крајот за победата од 100-99 над Сан Антонио Спарс Веднаш потоа, Џру Холидеј со блокада на шутот за три поено на Ленард го спаси својот тим од пораз. 2014-11-09 Д. Апостолски
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ и Атланта ја остварија четвртата НБА победа сезонава и имаат една повеќе во однос на поразите, вкупно три. „Хоукс“ славеа против Јута со 100:97, нашиот кошаркар за околу 20 минути реализираше 6 поени и 5 скока. Триумфот пак, го обезбеди Корвер со тројка на 58 секунди до крајот. Портланд како гостин го совлада Денвер со 130:113 најмногу поради 84-те поени во првото полувреме. Најефикасен беше Лосон со 32 коша. Лејкерс загуби и седмипат во последните осум меча и тоа на гостувањето кај Њу Орлеанс со 109:102, иако Коби Брајант уфрли 33 поени. Во другите натпревари: Вашингтон - Детроит 107:103, Бостон - Оклахома 94:109, Мајами - Индијана 75:81, Њујорк - Орландо 95:97, Феникс – Бруклин 112:104, Минесота - Хјустон 101:113.
| | веќе видена | слични

Искусниот центар на Сан Антонио Спарс стана 11-тиот кошаркар во историјата на НБА лигата кој успеал да фати над 14 илјади топки под кошевите... Шампионите вчера славеа на гостувањето кај Голден Стејт со 113:100, а најефикасен кај „Мамузите“ од Тексас беше Тони Паркер со 28 поени. Сепак мечот ќе остане запаметен по тоа што легендарниот Тим Данкан ја надмина бројката од 14 илјади скокови со што стана 11-тиот кошаркар во историјата на НБА кој направил таков подвиг. Данкан на дуелот против Вориорс фати 13 топки, 12 под својот кош и еден офанзивен и со 12-те поени оствари дабл-дабл учинок. На еден од најдобрите центри во историјата на НБА лигата ова е 17-та сезона во Сан Антонио. Спарси во 1997-ма година го избраа како прв пик на драфтот и тоа е единствениот клуб чиј дрес го носел Данкан. Иконата на Сан Антонио има 38 години, а оваа сезона бележи просек од 14,7 поени и 11,5 скока по натпревар.
| | веќе видена | слични

Иако предводени од едни од најдобрите играчи на денешницата, и Никси и Лејкерси играат очајно на почетокот на новата НБА сезона. Њујорк на домашен терен беше поразен од не толку силниот Орландо, што е уште еден показател дека во тимот од “Големото јаболко” нешто сериозно не оди како што треба. “Магичните” славеа со 95:97, во натпревар каде главниот збор во победничкиот тим го имаше Еван Фурние со 28 поени. Кај домаќините, како по навика, Кармело Ентони повторно беше најпрецизен, овој пат со 27 поени, недоволни за триумф над Орландо. „Пеликаните“ пак предводени од Ентони Дејвис со дабл-дабл учинок (25 п, 12 с) славеа над Лејкерси во чиј состав залудни беа 33 поени на првата ѕвезда Коби Брајант. НБА резултати: Вашингтон – Детроит 107:103 Атланта – Јута 100:97 Бостон – Оклахома Сити 94:109 Мајами – Индијана 75:81 Њујорк – Орландо 95:97 Њу Орлеанс – ЛА Лејкерс 109:102 Денвер – Портланд 113:130 Минесота – Хјустон 101:113 Феникс-Бруклин 112:104
| | веќе видена | слични

Алтанта Хокс влезе во победнички ритам, по Њујорк на домашен терен ја совлада Јута со 100:97 за трет триумф во низа и скор од 4-3. Пол Милсеп беше посебно мотивиран на оваа средба, против својот некогашен тим постигна 30 поени и 17 скока. „Јастребите“ победа ја обезбедија на 57 секунди до крајот, Кајл Корвер ја постигна клучната тројка за водство на домашниот тим од 98:97. Зад расположениот Милсеп беше Џеф Тиг со 20 поени и осум асистенции, додека Корвер имаше 17 поени десет скока. Македонскиот кошаркар, Перо Антиќ одигра 19:14 минути за кои постигна шест поени (1/3 за три, 1/2 за два, 1/2 за еден поен), пет скока и две загубени топки. Минатата година Мајами и Индијана водеа голема битка на Истокот. Од тогаш многу работи се променија, пејсерси по повредата на Пол Џорџ не се во трка големи работи, додека Хит полека се навикнува на живтот без Леброн Џејмс. Сепак ослабените гости изненадија во Флорида, доминацијата под обрачите 53-28 како и очајната игра на домаќинот им донесе триумф од 81:75. Хиберт со 16 ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарот на Далас маверикс, Германецот Дирк Новицки (36), се впиша во историјата на НБА-лигата како најдобар стрелец што игра во НБА, а не е роден Американец НБА-ЛИГА На мечот против Сакраменто, Новицки постигна 23 поени за вкупно 26.953 коша во својата кариера, со што го мина на вечната листа на стрелци, Нигериецот Хаким Олајџувон (26.946), што, пак, го искачи на деветтото место на листата на поентери во историјата на НБА. Нов предизвик за ветеранот што ја игра 17-та сезона во НБА е Елвин Хајс на осмата позиција со 27.313 поени, а Новицки е втор најдобар поентер од активните играчи зад Коби Брајант од Лос Анџелес лејкерс, кој е четврти на листата со 31.887 поени. Брајант, пак, во истиот ден со Новицки постави сосема спротивен рекорд од него, откако на мечот против Мемфис промаши 16 од вкупно 26 шута. Со тоа тој дојде до бројката од 13.421 промашени удари во кариерата, три повеќе од поранешниот рекордер во оваа категорија Џон Хавличек, легендата на Бостон селтикс.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарите на Портланд постигнаа 130 поени во дуелот со Денвер, ЛА Лејкерси и Њујорк запишаа нови порази, додека Хјустон во Мексико Сити забележа нова победа во НБА шампионатот. На деветте одиграни натпревари во ноќта помеѓу средата и четвртокот пет победи забележаа екипите кои играа како гости. Денвер на домашен терен беше декласиран од Портланд со 113:130. Иако во Денвер го одиграа третиот меч во последните четири дена, кошаркарите на Портланд го затрупаа кошот на домашниот тим, тие уфрлија дури 84 поени во второто полувреме, вкупно 130 на натпреварот. Шестмина играчи на Трејл-Блејзерси имаа двоцифрен кошгетерски учинок, а екипата ја предводеше Демијан Лилард со 27 поени, 5 скока и 9 асистенции. Одличен учинок од 32 поени и 6 асистенции кај Денвер имаше Кајл Ловри. Хјустон заедно со Мемфис е лидер во Западната конференција, двата тима во осум натпревари имаат само по еден пораз. Седмата победа во сезоната Хјустон ја забележа во Мексико Сити над Минесота (113:101). Двајт Хаурад (23 поени, 10 скока), Џејмс ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ и неговиот тим Атланта ја забележаа третата победа во низа, откако славеа против Јута со 100:97. Во победата на својот тим Перо Антиќ учествуваше со шест поени, 2/5 за шут од игра, 1/3 од линијата за три поени и 1/2 од линијата за слободни фрлања. Македонскиот кошаркар воедно додаде шест скокови, а имаше и две загубени топки. Пол Милсеп беше незапирлив за противничките играчи кој мечот го заврши со 30 поени и 17 скокови, додека Кајл Корвер имаше дабл-дабл учинок со 17 поени и 10 скокови. Сите стартери на гостите имаа двоцифрен број на поени, а најефикасен беше Алек Брукс со 22 коша, додека 20 уфрли Дерик Фејворс.
| | веќе видена | слични
6 копии

Кошаркарите на Атланта ја забележаа третата победа во низа, откако триумфираа над Јута со 100:97. Перо Антиќ во победата на својот тим постигна шест поени. Атланта стигна до четвртата победа во седмиот натпревар, додека Јута има скор од три победи и шест порази. Антиќ на теренот мина нешто повеќе од 19 минути, од поле погоди два од петте обиди (1/2 за два, 1/3 за три) и реализираше едно од двете слободни фрлања, а имаше и пет скока. Пол Милсап ја предводеше Атланта со 30 поени и 17 скокови, додека Кајл Корвер имаше учинок од 17 поени, 10 скока и 6 асистенции. Кај Јута целата стартна петорка постигна двоцифрен број на поени, а најефикасен беше Ален Брукс со 22 поени, два помалку реализира Дерик Фејворс.
| | веќе видена | слични

Девет натпревари се одиграа во НБА лигата, а како поуспешни од нив излегоа гостите кои забележаа пет триумфи. Големите Њујорк Никс и ЛА Лејкерс запишаа уште еден пораз на нивното салдо. Првите загубија пред своите гледачи од Орландо Меџик со 97:95, додека „езерџиите“ беа немоќни на средбата во Њу Орлеанс (109:102). Уште едно разочарување на Никси им приреди Еван Фурние кој постигна рекордни за него 28 поени, додека Вучевиќ и Херис уфрлија по 20 односно 12 кошеви кои беа сосема доволни за победа на магичните. Кај Њујорк кој има ефект 2-7 по првите девет натпреаври, прв играч стандардно беше Кармело Ентони (27 п). „Пеликаните“ предводени од Ентони Дејвис со дабл-дабл учинок (25 п, 12 с) славеа над Лејкерси во чиј состав залудни беа 33 поени на првата ѕвезда Коби Брајант. Порланд продолжи да игра добро, па нова жртва беше тимот на Денвер кој беше решен по првите 24 минути (84:50). Во продолжението Блејзерси забавија, тоа го искористија домаќините за да се изборат за пристоен пораз. Лилард за победничкиот тим ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 203 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 221 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ентони Дејвис со клучни поени за победата над Спарс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: