Нов урбан сквер и детски парк во Карпош

4 копии

Нов урбан сквер и детски парк ќе добијат граѓаните на Општина Карпош, на границата меѓу урбаните заедници Нерези и Тафталиџе 2. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев заедно со стручните соработници и членови на Советот на Општина Карпош, го презентираше проектот на јавна презентација (отворена средба) пред засегнатите граѓани од овој дел на Карпош. На овој начин, како што велат од општината, дополнително ќе се оплемени просторот. Постоечкото зеленило ќе се зголеми со нови садници, а ќе биде поставена и урбана опрема, клупи, лед светилки, корпи за отпадоци и лулашки за најмладите, велат од општината. „На празните и слободни површини, меѓу зградите, нема да никнуваат нови згради кои ќе го “гушат” просторот, туку поставуваме ново зеленило. Слободните површини ги разеленуваме и ја задржуваме нивната автентичност не ги уништуваме“, рече Богоев. Со граѓаните, се разговараше и за безбедноста на овие нови урбани скверови и детски паркови. Градоначалникот Богоев посочи дека ќе има постојан надзор над ...
| | веќе видена | слични

“Лошата организираност на ЈКП “Гази Баба” во минатото и слабата опременост, беа голем проблем за да може редовно да се извршуваат задачите. Работници без работни униформи, без соодветен алат за работа, лоша организација и систематизација, се само дел од недостатоците кои ги наследив со преземањето на функцијата. За целата територија на општината беа ангажирани само 38 сезонски работници, што ни малку не е доволно за покривање на територијата#, изјави градоначалникот на Гази Баба, Борче Георгиевски. Градоначалникот посочи дека претпријатието располагало со само 10 тримери и едно тракторче. Од 13 гранки кои може да ги работи претпријатието, активни биле само 6. Набавени се 3 нови рачни косилки, 3 нови тримери, како и 1 моторна косилка со кои зелените површини навремено ќе бидат средени. Во постапка е набавка на униформи за работниците, како и набавка на багер и два камиони кипери. – Бројот на сезонски работници од 30 го зголемивме на 70, со подобра теренска организираност и покриеност на општината. Започнавме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во понеделник, 30-ти април, истекува рокот до кога може да се доставуваат понудите за користење на локации за поставување на урбана опрема за комерцијално користење. Согласно огласот што го објави општината, предвидени се локации за поставување фрижидери за продажба сладолед, за продажба книги, уметнички слики, сувенири, како и за продажба на храна. Локациите за поставување на урбаната опрема ќе се издаваат за времетраење од 90 денови. Понудите треба да се достават најдоцна до 15:00 часот. Електронското Јавното наддавање ќе се одржи по евалуација на доставените понуди и тоа на страната www.eaukcijaohrid.mk. Од локалната најавија дека повеќе нема да се толерира нелегално поставување урбана опрема на јавни површини. Сите субјекти кои веќе ја поставиле урбаната опрема, а за тоа не добиле одобрение ќе бидат соодветно санкционирани. извор: ОхридПрес
| | веќе видена | слични
3 копии

Шокирачки фотографии добивме од еден читател за состојбата на Урбан Парк во општина Центар. Имено на фотографиите се гледа стадо овци како пасе во зелената површина, а надлежните служби на општина Центар никаде ги нема. „Урбан парк” се наоѓа на улица „Јордан Мијалков”, спроти Геолошкиот завод и е на оддалеченост од стотина метри од плоштадот. Тој е целосно уништен, а сега гледаме дека е претворен и во место за пасење на овци. Веќе една година наназад овој парк се уништува, скршена е целата урбана опрема, детското игралиште е во катастрофална состојба, местото е претворено во депонија, а сега најново се користи и за чување на стока. Граѓаните се револтирани бидејќи им е уништен најблискиот парк во кој порано ги носеа и своите деца, а градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ кој во предизборието ветуваше многу за зелените простори и парковите го нема да мрдне со мал прст. Еве што ветуваше Богдановиќ за Урбан Парк во кампањата: – Како конкретна мерка во поглед на зазеленувањето ...
| | веќе видена | слични

Во тек e огласот за прибирање понуди за издавање на времено користење на површини за поставување урбана опрема. Секоја година општина Охрид издава површини за поставување на урбана опрема за комерцијално користење и тоа за продажба на сладолед на 12 локации, книги на 4 локации, на 8 локации продажба на сувенири, како и продажба на уметнички слики на 8 локации, а храна ќе се продава на 10 локации. Годинешната програма има измени од минатите години, а највпечатливо е тоа што значително е намален бројот на одобрените локации за поставување урбана опрема особено оние на кои ќе се продаваат сувенири. Поставување фрижидери за сладолед е предвидено по должината на кеј „Македонија“ на плоштад „Крушевска Република“ и од левата страна на пешачка патека која води до месноста „Горица“. Книги и уметнички слики ќе се продаваат на малиот плоштад кај Долна Порта, а уметнички слики. сувенири ќе се продаваат во близина на Билјанини , на пешачката патека која води до „Горица“ и на влезот во комплексот „Плаошник“. На кеј ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов урбан сквер и детски парк во Карпош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: