Нова мобилна апликација за возачите на Ford

Од паметен телефон до големиот екран: Нова апликација која ќе им помогне на возачите на Ford да го добијат најдоброто од нивните мобилни телефони додека се во движење На светскиот конгрес за мобилни телефони во Барселона, Ford денес најави дека популарната апликација за навигација и сообраќај Waze од април 2018 ќе биде достапна глобално, за сите сопственици на Ford. Со повеќе од 100 милиони активни корисници, Waze е најголемата апликација за навигација базирана на заедница, помагајќи им на возачите ширум светот да го надмудрат сообраќајот. Соработка со Ford прво беше најавена на СЕЅ (The International Consumer Electronics Show) и истата подразбира дека корисниците на Apple iPhone ќе имаат можност да ја проектираат апликацијата Waze од нивниот паметен телефон на големиот екран во автомобилот. Ford инаку веќе ја нуди мобилната апликација за навигација Sygic преку AppLink платформата и SYNC 3 навигацискиот систем со FordPass Live Traffic. „Знаеме дека луѓето уживаат во голем број апликации за навигација кои им ...
| | веќе видена | слични

Со Family Share, секој член од Magenta 1 семејството може да го сподели својот мобилен интернет со останатите членови Споделувањето интернет е едноставно и брзо, со новата Telekom МК апликација Промотивно, со новата Magenta 1 и во Smart постпејд, корисниците добиваат двојно повеќе мобилен интернет во следните 24 месеци, како и смартфони по супер цена Македонски Телеком ја збогати Magenta 1 услугата, воведувајќи нова и уникатна опција на пазарот со која што корисниците меѓу себе ќе може да споделуваат мобилен интернет. Отсега, со новата опција Family Share во Magenta 1, секој член од семејството може да го сподели својот мобилен интернет вклучен во тарифата со останатите членови. Family Share е достапна за сите нови и постојни корисници на новиот Magenta 1 M и Magenta 1 L мобилни тарифи. Со новата Family Share опција, секој член на Magenta 1 семејството може да додели или прими мобилен интернет од било кој друг член, неограничен број пати во текот на месецот. Мобилниот интернет којшто се споделува помеѓу ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ја збогати Magenta 1 услугата, воведувајќи нова и уникатна опција на пазарот со која што корисниците меѓу себе ќе може да споделуваат мобилен интернет. Отсега, со новата опција Family Share во Magenta 1, секој член од семејството може да го сподели својот мобилен интернет вклучен во тарифата со останатите членови. Family Share е достапна за сите нови и постојни корисници на новиот Magenta 1 M и Magenta 1 L мобилни тарифи. Со новата Family Share опција, секој член на Magenta 1 семејството може да додели или прими мобилен интернет од било кој друг член, неограничен број пати во текот на месецот. Мобилниот интернет којшто се споделува помеѓу членовите на семејството ќе може да се искористи до крајот на тековниот месец. Споделувањето на интернет со најблиските е едноставно и брзо со новата Telekom МК апликација, која што може да се најде на Play Store и App Store. Дополнително, Македонски Телеком подготви нова промотивна понуда со која корисниците на Smart постпејд и новата Magenta 1 добиваат двојно повеќе ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Светскиот конгрес на мобилни технологии, оваа година се одржува од 26 февруари до 1 март, под слоганот „Creating a better future“. На него, Дојче Телеком како водечки Европски телко оператор им овозможи на посетителите да искусат идни технологии... Македонски Телеком, како дел од Дојче Телеком групацијата најави прототип на „смарт“ маски за заштита од загадувањето кои треба да бидат во продажба од ноември/декември, оваа година. Станува збор за сосема нов продукт, идејно решение на Телеком, кое ќе биде дел од Fashion Fusion програмата на Дојче Телеком, а прв од низата еко проекти на Телеком што ќе следат годинава. „За прв пат во Македонија ги спојуваме технологијата и модата, за да оствариме повисока цел – заштита од загадувањето, кое е вистински проблем во нашата земја, особено во поголемите градови. Кога ја имате најдобрата технологија, веќе не е доволно да овозможите само комуникација. Затоа, ние одиме чекор понатаму, ја користиме таа технологија за промена, за подобрување на квалитетот на живот“ – изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во последниве години, присуството на производители на автомобили на мобилните конгреси се зголемува. Ги видовме на ЦЕС минатиот месец, ги гледаме на Светскиот мобилен конгрес кој моментално се одржува во Барселона. Еден од најактивните учесници е БМВ. Компанијата повторно покажа технологија, за која мисли дека ќе го промени светот на автомобилите и ќе ја освои иднината.Највпечатлива работа што БМВ ја покажа оваа година е автономниот БМВ ај3, кој можете да го повикате со мобилна апликација, инсталирана на вашиот паметен телефон. Кога ќе пристигне автомобилот, за вас останува да седнете на задното седиште и да ги користите системите за забава, бидејќи самиот автомобил ќе ве однесе до посакуваната дестинација. Го нагласуваме зборот „сам“, бидејќи дури и за време на демонстрациите на новата технологија немаше никој на возачкото седиште. Апликацијата исто така ви овозможува да ги контролирате светлата, механизмот за заклучување на вратата и … сирената. Откако ќе стигнете до посакуваната локација, ќе се симнете од ...
| | веќе видена | слични

На светскиот конгрес за мобилни телефони во Барселона, Ford најави дека популарната апликација за навигација и сообраќај Waze од април 2018 ќе биде достапна глобално, за сите сопственици на Ford. Со платформата SYNC 3 AppLink, возачите можат безбедно да пристапат до нивните омилени апликации, без притоа да го тргнат погледот од патот или рацете од воланот. Платформата SYNC AppLink на Ford им овозможува на возачите да ги користат поврзаните апликации од нивниот паметен телефон на интегрираниот екран во автомобилот преку напредни контроли управувани со гласот или со пак воланот. Со повеќе од 100 милиони активни корисници, Waze е најголемата апликација за навигација базирана на заедница, помагајќи им на возачите ширум светот да го надмудрат сообраќајот. Соработка со Ford прво беше најавена на СЕЅ (The International Consumer Electronics Show) и истата подразбира дека корисниците на Apple iPhone ќе имаат можност да ја проектираат апликацијата Waze од нивниот паметен телефон на големиот екран во автомобилот. Ford ...
| | веќе видена | слични

На светскиот Саем за мобилни технологии во Барселона, каде што беа претставени последните иновации од светот на мобилната технологија, учествуваа над 800 оператори и повеќе од 300 компани. Се очекува саемот годинава да го привлече вниманието на најголемите компании од таа индустрија и посетители и медиуми од целиот свет. На саемот, Македонски Телеком се претстави со својот прототип за точно мерење на аерозагаденоста. Се работи за систем за мерење, односнодетектирање на ПМ 2,5 и ПМ 10 честичките, кои ќе може да се постават на базните станици на Телеком. Граѓаните преку инсталирана апликација во секој момент ќе имаат информации за тоа на кои места колкава е загаденоста на воздухот. Македонски телеком воедно во Барселона промовираше иновативна идеја од рециклираната пластика која ќе се собира од реката Вардар да се произведуваат паметна облека и паметни маски. „Нашите базни станици ќе ги опремиме со системи за мерење на загадување за да дадеме информации за квалитетот на воздухот до сите македонски граѓани. ...
| | веќе видена | слични

Рангирањето на Скопје меѓу 5 најзагадени градови во светот , го вкучи алармот кај општествено одговорните компнаии. Со инвестициј од околу 100 илјади евра, ѓраѓаните во секој момемнт ќе знаат колкава е загаденоста и како да се заштитат. Преку својот мобилен телефон ќе добиваат сигнал дека нивото на ПМ 10 честичките е високо и потребна е заштита. - Најдобрата мрежа во Македонија ќе ја искористиме за доброто на општеството. Нашите базни станици ќе ги опремиме со системи за мерење на загадување за да дадеме информации за квалитетот на воздухот до сите македонски граѓани. Оваа информација ќе биде достспна преку апликација на Македоснки Телеком. Ние работиме и на колекција на „Паметна мода“ каде што апликацијата на Телеком ќе комуницира со паметната маска и кога ќе биде зголемена загаденоста ќе има сигнал дека треба да се користи маската. Затоа најдобрата мрежа придонесува а подобар живот на луѓето во Македонија.,изјави Андаес Елснер, генерален директор наМакедонски Телеком Паметната облека ќе се произведува од ...
| | веќе видена | слични

Во отсуство на владина, бизнис иницијатива за справување со загадувањето. Македонски телеком преку своите базни станици низ Македонија ќе ги информира граѓаните колку е отровен воздухот што го дишат. Во отсуство на владина, бизнис иницијатива за справување со загадувањето. Македонски телеком преку своите базни станици низ Македонија ќе ги информира граѓаните колку е отровен воздухот што го дишат. Преку специјални сензори кои ќе се постават на базните станици ќе се детектира нивото на ПМ 2,5 и ПМ 10 честичките. Оттаму, граѓаните преку посебна апликација ќе добиваат информација за нивото на загадување: - „Најдобрата мрежа во Македонија ќе ја искористиме за доброто на општеството. Нашите базни станици ќе ги опремиме со системи за мерење на загадување за да дадеме информации за квалитетот на воздухот до сите македонски граѓани. Оваа информација ќе биде достапна преку апликација на Македонски Телеком. Ние работиме и на колекција на „Паметна мода“ каде што апликацијата на Телеком ќе комуницира со паметната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 132 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 249 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 294 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова мобилна апликација за возачите на Ford

Од:
До кого (е-маил):
Порака: