Театар „Центар“ на стенд бај, догодина во нови објекти на филхармонија, Албански и Струмички театар

Пропадна уште еден обид да се пронајде приватен инвеститор што ќе го гради новиот театар „Центар“ во Скопје. До Министерството за култура не пристигнала ниту една понуда за реализација на замислениот објект со максимална површина од 30.945 метри квадратни. По трите неуспешни обиди за воспоставување на јавно-приватно партнерство, на ред е идната македонска влада да достави нов предлог за тоа што ќе се случува со монтажниот објект во кој во моментов е сместен театарот „Комедија“. Првата можност е да се распише нов оглас за пронаоѓање на инвеститор, додека втората опција е извршната власт да го изгради театарското здание со средства од државниот буџет. И додека постои несигурност што ќе се случува со проектот за театар „Центар“, досегашната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска во интервју за државната агенција „МИА“ вели дека догодина ќе почне изградбата на театарот „Центар“. Заедно со ова театарско здание, министерката напоменува дека догодина ќе стартува и изградбата на новиот објект на Драмскиот ...
| | веќе видена | слични

Буџетот за 2017 година на Министерството за култура изнесува 4.085.279.000 денари и во споредба со Буџетот за 2016 година е поголем за 546.198.000 денари или за 15,43 проценти. Зголемување има и во програмските средства на Министерството за култура, кои изнесуваат 893.367.000 денари, за финансирање проекти од национален интерес во културата од музичко- сценската дејност, драмската дејност, библиотечната дејност, заштита на културното наследство, музејската дејност и за промоција на македонската култура во странство. И во наредната година Министерството за култура ќе продолжи со континуиран откуп на ликовни дела, откуп на скулптури од галериски формат, а се обезбедени средства и за стимулација на домашната народна и забавна музика, како и за стимулација на сериозната музика. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во интервју за МИА вели дека во 2017-та ќе биде промовирана новата концертна сала на Македонската филхармонија, што се очекува кон крајот на март, како и театарот во Струмица и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Средствата наменети за реализација на капиталните проекти на Министерството за култура во 2017 година изнесуваат 1.259.000.000 денари и се наменети за изградба на концертната сала на Македонската фолхармонија, на театарот во Струмица, на Турски Театар во Скопје, за изградба на културно-образовен центар во Тетово со театар и библиотека...Буџетот за 2017 година на Министерството за култура во споредба со Буџетот за 2016 година ќе биде поголем за 15,43 проценти, а ќе се финансираат проекти од национален интерес во културата од сите области.Исто така, Министерството продолжува и со континуиран откуп на ликовни дела, откуп на скулптури од галериски формат, Обезбедени се средства и за стимулација на домашната народна и забавна музика како и за стимулација на сериозната музика.Од Министерството за култура посочуваат дека во 2017 година во областа на издавачка дејност се обезбедени средства за продолжување на капиталните проекти "Врвови на светската историја, филозофија и психологија со психоанализа", "Антологија на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Театар „Центар“ на стенд бај, догодина во нови објекти на филхармонија, Албански и Струмички театар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: