Дали им одѕвонува на алергиите?

Австралиските научници откриле нешто што би можело да биде доживотен лек за потенцијално смртoносните алергии како што се оние на кикиритки, морски плодови и други артикли. Истражувачите велат дека успеале да ја „исклучат“ алергиската реакција во текот на експериментот со глувци и користејќи ја гентичката терапија да го „откупат“ имунолошкиот систем. Тие сметаат дека на сличен начин може да ја лечат и астмата и предвидуваат дека тестирањето врз луѓето би можело да почне за пет или шест години. Kоментирајќи ја студијата, водечките британски стручњаци го нарекле ова истражување прв чекор кон „светиот грал“. Алергиите настануваат кога имунолошкиот систем претерано реагира на сосема безопасни работи. Во списанието JCI Insight, австралиските истражувачи објавиле дека нивната генетичка терапија ја запрела таквата реакција кај глувците алергични на протеин од белката. Професор Реј Стептоу од Универзитетот во Kвисленд вели дека нивното истражување би можело да доведе до револуција. - Тоа би било огромен ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Flickr ) Сериозни алергии можат да се лекуваат со генетска терапија, пишува во новата студија објавена во списанието JCI Insight . Научниците тврдат дека само со еден третман можно е пациентите за цел живот да се заштитат од сериозни алергии, како што е астмата. Стручниот тим научници, предводени од професорот Реј Стептое од Универзитетот Квинсленд во Австралија, успеале, засега кај животни, да ја исклучат имунолошката реакција која е предизвикувач на алергиска реакција. Професорот Стептое вели дека кога некој е алергичен и покажува знаци на астма или црвенило, симптомите се резултат на реакцијата на имунолошките клетки на протеинот кој се наоѓа во алергенот. Овие имунолошки клетки, таканаречени Т-клетки, развиваат облик на имунолошка меморија и стануваат многу отпорни на достапните терапии. Сега тие можат да ја избришат меморијата на Т-клетките кај животните со генетска терапија, десензибилиризирајќи го имунолошкиот систем на начин што истиот станува толерантен на протеинот. Создавање лек за ...
| | веќе видена | слични

Тим научници од Универзитетот во Квинсленд создале генетска терапија за да ја исклучат реакцијата на имунолошкиот систем одговорна за астмата, а тие веруваат дека нивната техника би можела и перманентно да ги „замолчи“ реакциите на вообичаените алергени како отровот од пчели, кикирики и школки. Досега, тестовите вршени врз животни биле успешни, а доколку истото се случи и кај луѓето, би можел да се развие еднократен третман за пациентите со астма и разни алергии. Техниката всушност ја брише меморијата на клетките кои ги предизвикуваат алергиските реакции со помош на генетски модифицирани матични клетки кои се отпорни на алергени. Се земаат крвни матични клетки, во нив се внесува генот кој го регулира алергенскиот протеин, и тие потоа се внесуваат во примателот. Тие нови клетки потоа создаваа нови крвни клетки програмирани да таргетираат специфични имунолошки клетки кои ја „исклучуваат“ алергиската реакција. Според светската здравствена организација, 235 милиони луѓе низ светот имаат астма, која е ...
| | веќе видена | слични

Семејна историја за алергии, егзема или астма ги зголемува шансите за да развиете алергија Ч удно чувство во устата, осип, гушење, овие се само некои од симптомите кои може да се појават после консумирање на јагоди, а реакциите може да се посериозни и да доведат до анафилакса. Јагодите се многу вкусни, но ако имате алергија на јагоди, конзумирање на овој црвен плод може да предизвика голем број на симптоми. Ако сте алергични на јагоди, ќе треба целосно да го избегнете ова овошје и евентуално други овошја со слични карактеристики за да се спречи алергиска реакција. Симптомите на алергија на храна може да се развијат во рок од неколку минути или неколку часа по конзумирање на одредена храна. При алергија на храна, симптомите се: стегање во грлото; чешање или пецкање во устата; осип на кожата или егзема ; чешање на кожата; отежнато дишење; кашлица; конгестија; гадење или повраќање; болки во стомакот; дијареа; вртоглавица; зашеметеност. Благи или умерени симптоми при алергии најчесто се контролираат со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Домаќин на церемонијата беше премиерот на федералната држава Баварија, Флоријан Херман. „Евалд Фон Клајст" е награда што се доделува за придонес кон светскиот ...
сите 125 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали им одѕвонува на алергиите?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: