ЗАПОЧНА „ЉУБОВНОТО ЕГЗИТ ЛЕТО“: Толеранција, музика и спорт на фестивалот „Си стар“ на Умаг (ФОТО/ВИДЕО)


Откако Рамбо Амадеус ја понесе публиката преку своите инспиративни текстови и музика, се приклучија ватерполистите со скокови во водата, со што се одбележа отворањето на фестивалот. Ја подигнаа топката преку водените лепези на брегот, а се издигна и спектакуларен воден холограм. Овој визуелен перформанс содржеше и некои важни пораки од оригиналното „Лето на љубовта“ од 1967 година, за што Егзит се залага и сега, после 50 години Големото регионално „Егзит љубовно лето“ започна со првиот фестивал од четирите што ќе следуваат во следниве два месеца. Првата вечер во рамките на фестивалот „Си стар“, во преубавиот ресорт „Стела Марис“ во Умаг, Хрватска, го одбележаа многу музика, љубов, толеранција, спорт. Токму на отворањето пристигнаа велосипедисти кои претходните пет дена поминаа 660 км пат од Нови Сад до Умаг. Пријателските градови во кои се одржуваат четирите фестивали во рамките на „Егзит љубовнот лето“
| | веќе видена | слични

По четирите незаборавни дена минатиот викенд, од 25-ти до 28-ми мај, со спектакуларните настапи и непресушната енергија, заврши првото издание на Sea Star Фестивалот во сончевата лагуна на ресортот Stella Maris во Умаг. EXIT Летото на љубовта, кое спојува дури четири земји во регионот, започна на најдобар можен начин и ја лансираше новата блескава ѕвезда на фестивалското небо на Европа, а Sea Star ја оправда титулата на еден од најисчекуваните фестивали на Јадранот. Осумте месеци подготовки и незапаметениот интерес од самата најава за доаѓањето на фестивалот во Хрватска резултираше со тоа што Sea Star веќе со премиерното издание стана еден од најголемите морски фестивали во Европа. Со настапите на најголемите светски хедлајнери, врвната продукција и повеќе од 50.000 воодушевени посетители од преку 70 земји, кои за време на четирите дена и ноќи поминаа низ фестивалската порта, Sea Star уште во премиернното издание го постигна високиот EXIT стандард. Ако на тоа се додаде и дека сѐ помина без ниту еден инцидент ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Skopje City Mall со гордост Ви ја најавува соработката со најпрестижниот европски фестивал EXIT, за чија цел подготви интересна интерактивна игра “ Сподели љубов во Skopje City Mall и биди дел од EXIT лето на љубовта! ”. Играта започнува од денес и ќе трае до 16-ти јуни. Преку своите официјални страни Facebook.com/skopjecitymall и Instagram.com/skopjecitymall фановите ќе имаат можност да освојат бесплатни влезници за фестивалот. За учество во играта потребно е да се објави фотографија на Facebook или Instagram, најдоцна до 16.06.2017 со хаштаг #EXITMK и #SCM4LOVE (фотографијата мора да биде јавно споделена) и да се тагне пријателот со кој сакате да одите на фестивалот. На 10те најкреативни сопственици на фотографии ќе им подариме по две влезници за фестивалите од EXIT Лето на љубовта: EXIT во Нови Сад или SEA DANCE во Будва. EXIT тимот оваа година ќе го прослави јубилејот, 50 години од славното “Лето на љубовта 1967”, кога се појави револуционерното хипи движење кое засекогаш го промени светот, борејќи се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 78 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 108 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗАПОЧНА „ЉУБОВНОТО ЕГЗИТ ЛЕТО“: Толеранција, музика и спорт на фестивалот „Си стар“ на Умаг (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: